Melege van? Igyon teát vagy fogyasszon csípős ételeket
Hőségben naponta 8-10-szer javallott inni, kisebb mennyiségeket - mondta Antal Emese, a Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában. Hozzátette: a szomjúság már enyhe fokú kiszáradást jelez a szervezetnek. Íme, a táplálkozásszakértő legfontosabb tanácsai:
1. A langyos a legjobb
A szakember elmondta, hogy hőségben minden fajta folyadék jól jön, de hosszú távon a meleg italok jobban hűtenek, mint egy jeges ital. A hideg innivalók nem tesznek jót a nagy melegben, még jobban izzadunk tőlük. Hő termelésére ösztönzik a testet, és még több folyadékot veszítünk. A langyos italok a legjobbak melegben, ezek úgy hűtenek le bennünket, hogy nem okoznak keringési problémát, és alig izzadunk tőlük.
2. Mit igyunk?
A legjobb, ha ásványvizet, illetve gyógynövény- vagy gyümölcsteát veszünk magunkhoz kánikulában. A borsmenta, a citromfű vagy a csipkebogyó teája hűsítően hat, a zöld tea az ásványi anyagok pótlásáról gondoskodik, a zsályatea pedig nagyon jó erős izzadás ellen. Az izzadás során a test sót, magnéziumot, nátriumot, káliumot, magnéziumot és cinket veszít. Alkoholt fogyasztani azonban nagyon nem ajánlott kánikulában. Megterheli a keringést, serkenti az izzadást, így pedig nagyon sok ásványi anyagot veszítünk.Vissza kell fognunk ilyenkor a kávézást és a fekete tea fogyasztását is. A koffein megemeli a pulzusszámot, így fokozott izzadást okoznak ezek az italok is. Ha nem tudunk lemondani a megszokott kávénkról a nyári melegben, akkor ügyeljünk arra, hogy egy-két jó nagy pohár szoba-hőmérsékletű vizet is fogyasszunk mellé.
3. Mennyit igyunk?
Egy felnőtt egy normális napon körülbelül 2 liter folyadékot veszít. A forró napokon akár ennek háromszorosa is lehet a mennyiség. A folyadék hiányának hatására dekoncentráltak, fáradtak lehetünk, előfordulhat szédülés, izomgörcsök vagy emésztési problémák gyötörhetnek. Hőségben 3 liter folyadékot kellene meginnunk – még akkor is, ha nem vagyunk szomjasak. Ha nem megy az ivás ahogy kellene, akkor fogyasszunk magas folyadéktartalmú ételeket, mint például dinnyét, uborkát vagy salátát, készítsünk hideg leveseket.
4. Mikor igyunk?
Még az előtt kellene inni, hogy ránk tör a szomjúság. A szomjúság érzete a test figyelmeztetése, hogy túl kevés a folyadék a szervezetben. Annak azonban nincsen értelme, hogy hirtelen teleigyuk magunkat, óránként egy liter folyadékot tudunk hasznosítani. Így az a legjobb, ha nem hektikusan, hanem kiegyensúlyozott tempóban, apránként visszük be.
A dietetikus azt is elmondta, hogy a csípős ételeknek is hasonló hatásuk van, mint a meleg italoknak. A nehéz, magas kalóriatartalmú ételek viszont azért nem ajánlottak hőségben, mert azok hőtermelést jelentenek a szervezetnek. Antal Emese a hőségben magas víztartalmú zöldségek, gyümölcsök, továbbá levesek, szószok fogyasztását is ajánlotta.
- 33740 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33742 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33742 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33743 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33745 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33745 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni