Hogy készül a tökéletes savanyú uborka? Recepteket ajánlunk
A savanyúságok remek kiegészítői lehetnek egy finom ebédnek vagy vacsorának. Az erjesztés fő célja, hogy a nyári zöldségek télen is fogyaszthatóvá váljanak. De hogyan marad az uborka a befőttes üvegben is roppanós és könnyed? Utánajártunk, mi a tökéletes savanyú uborka eltevésének titka: a hagyományos receptről a harasztosi Horváth Annát kérdeztük, az „egészséges" receptet pedig Szilágyi Karola dietetikustól szereztük meg.
A savanyítás, azaz a fermentáció folyamata alatt jótékony baktériumok vagy más néven probiotikumok jönnek létre, amelyek kitűnő hatással vannak az emésztőrendszerre. Ezek segítenek helyreállítani a bélflórát, elősegítik az enzimek kibocsátását, így serkentik az emésztést és az anyagcserét – világosított fel a dietetikus, kiemelve, hogy a savanyúságok fogyasztása, a magas rosttartalom miatt csökkenti a puffadás és székrekedés kialakulását.
Uborka savanyúság a dietetikustól
A savanyúság kiváló immunerősítő, hiszen nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Kalóriaértéke igen alacsony, ezért a diétázók is bátran fogyaszthatják – magyarázta Szilágyi Karola dietetikus.
Hozzávalók:
- 2,5 L víz
- 3 kg uborka
- 2 csokor kapor
- 4 db 1 literes befőttes üveg
- 300 ml ecet
- 2 ek. xilit vagy eritrit
- 4 db babérlevél
- 1 ek. egész bors
- 4 tk. himalája só
- 2 tk. köménymag
- 2 tk. mustármag
Elkészítése:
- Az uborkát jól megmossuk, majd a szárát levágjuk. A kaprot is alaposan megmossuk.
- A befőttes üvegeket megtöltjük az uborkákkal, úgy hogy függőlegesen álljanak.
- Ezután egyenlően elosztjuk a kaprot, babérlevelet, a borsot, a köménymagot és a mustármagot az üvegekben.
- Elkészítjük a savanyúság levét: a vizet a himalája sóval és a xilittel együtt felforraljuk, majd hozzáadjuk az ecetet is, és megtöltjük az üvegeket a lével.
- Egy lábosba teszünk vizet, belehelyezzük a befőttes üvegeket, majd jól felforraljuk a vizet.
- Óvatosan kiemeljük a befőttes üvegeket a lábosból, majd azonnal rá is csavarjuk a kupakokat, és fejre állítjuk mindet.
- Egy pár perc után száraz dunsztba helyezzük az üvegeket, és legalább 3 napig pihenni hagyjuk.
Uborka savanyúság hagyományosan
Horváth Anna harasztosi nagymama úgy véli, teremhet fóliasátorban vagy szabadon is az uborka, a lényege abban rejlik, hogy minél jobb fajta magot válasszon a kertész koratavasszal. Elárulta, idén apró uborkákat termesztett, nemrégiben szedegette le őket, és az eltevés előtt tisztítás várt mindahányra, majd mindet befőttes üvegekbe helyezte.
A befőttes üvegekbe az uborkák mellé csombort, kaprot, csípős paprikát, mustármagot, tormát tett, és levet készített hidegen. Mióta eltevésekkel foglalkozik, egy régi recept alapján készíti az uborkasavanyúság levét: egy decis pohárnyi sót, két decis pohárnyi cukrot, és négy decis pohárnyi ecetet kever össze egy literes üvegben, majd a készítményt még egy liter vízzel tölti fel, mert nagy jelentőséggel bír, hogy az így kapott lé két literes legyen – ismertette a nagymama.
Ehhez hozzáad egy fél csomag tartósítószert, amit egy kis pohár vízben old fel, ugyanis feloldás híján a befőttes üveg alján marad a por. Feltölti az uborkákkal és egyéb magokkal, zöldségekkel, fűszernövényekkel megrakott befőttes üvegeket, majd kidunsztolja őket: egy vízzel teli lábosba helyezi az üvegeket, és 20 percen keresztül gőzöli azokat. Receptje alapján ropogós marad az uborka, szép tiszta, sárgás színű lesz a savanyúság.
- 35035 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35037 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35037 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35038 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35040 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35040 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni