Hosszú távon is megváltoznak a munkavégzés egészségvédelmi szabályai


-A A+

Hosszabb távon is átalakulnak a munkavégzés egészségvédelmi szabályai, a koronavírus terjedése ellen meghozott intézkedések egy részét a pluszköltségek ellenére fenntartják majd a vállalkozások, ami némi megtakarítást is jelenthet ugyanakkor a csökkenő betegállománynak, az elterjedtebb otthoni munkavégzésnek köszönhetően, a felértékelődő egészségvédelem pedig a biztonságosan termelő cégeknek kiegyensúlyozottabb forgalmat generálhat - hangsúlyozta Vajda Attila, a higiéniai papír termékeket gyártó a piacvezető vállalatcsoport, a Vajda-Papír ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

Hozzátette, hogy a koronavírus-járvány idején alkalmazott egészségvédelmi szabályok egy részét a járványveszély megszűnése után is fenntartják a Vajda-Papír magyarországi és norvégiai üzemében. Az összetett védekezés költséges, de szükségszerű és hosszú távon megtérülő befektetés lesz nemzetközi szinten is - hangsúlyozta. 

A Vajda-Papírnál a fertőtlenítőgépek telepítése - ózon generátorok, germicid lámpák - valamint a fertőtlenítő eszközök telepítése a magyarországi és a norvégiai telephelyekre: 600 dolgozó ellátása maszkkal, kesztyűvel, fertőtlenítővel, valamint az extra takarítási és fertőtlenítési feladatok eddig több mint 8 millió forint pluszköltséget jelentettek. Jövőre az egészségvédelemre éves szinten 70 millió forinttal kalkulálnak összvállalati szinten.

Csökkent a betegállományban töltött napok száma

A védekezés és a munkaátszervezés nem csak a koronavírus terjedését akadályozza meg, de egy későbbi influenzaszezonban is segítséget nyújthat. Az egy évvel korábbihoz képest a cég alkalmazottainál a betegállományban töltött napok száma például 26 százalékkal csökkent ezekben a hónapokban. 

A kedvező statisztika persze a nagyobb arányú, a cégnél kiemelkedő hatékonyságú otthoni munkavégzésnek is köszönhető, ezért az irodai dolgozók nagy része továbbra is home office-ban maradhat - tette hozzá Vajda Attila. A járvány pozitív eredménye volt a cégnél is a digitalizáció erősödése, a digitális megoldások fejlesztése és elfogadottságának emelése - jegyezte meg.

A világ vezető auditor cége, a Lloyd's Register Európában is kiemelkedőnek nevezte a cég járvány elleni védekezési intézkedéseit, a Vajda-Papír üzemi termelésre szabott védekezési protokollját a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Országos Vállalkozói Mentorprogramjának mentor vállalataként megosztják a mentorált cégekkel is.

Bankártyás fizetés

A változás a legtöbb szektorra, köztük a kereskedelemre is jellemző lesz. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára hangsúlyozta, hogy a hosszú távú, akár véglegesen megmaradó bolti megelőző intézkedésekről minden üzletlánc, illetve kisebb bolt saját hatáskörben dönthet. 

Az MTI kérdésére úgy vélte, hogy a most használatos megoldások közül hosszú távon is jellemző lesz a bankkártyás fizetések korábbinál jóval nagyobb aránya, számítani lehet az önkiszolgáló pénztárak számának növekedésére, illetve sok üzletben valószínűleg meghagyják a kasszák előtt elhelyezett plasztik falakat, amelyek egy influenzajárvány esetén is hasznosak lehetnek. Emellett az élelmiszerboltokban nőni fog az előrecsomagolt termékek aránya - jegyezte meg.








EZT OLVASTA MÁR?

X