Erdélyi magyar vállalkozó a legnagyobb romániai befektető Indonéziában
A gyulafehérvári Bara Leventének Jáva szigetén van egy üzeme, az ott feldolgozott fűszereket három kontinens piacain forgalmazzák.
Bara Levente a 2000-es évek elején hozta létre a Supremia nevű, fűszerekkel és élelmiszeripari adalékanyagokkal foglalkozó vállalkozását. A gyulafehérvári cég árbevétele 2010-ben lépte át a 100 millió lejt, 2016-ban pedig már 195,5 milliós forgalmat bonyolított le, s közel 300 embert foglalkoztatott.
Ekkor már a legnagyobb, hazai tulajdonban levő vállalkozások közé tartozott. A Supremia felvásárolt két dán vállalatot, a Tamaco Tradinget és a Tamaco Pakot, melyek korábban a forgalmazói voltak. A tranzakció célja az volt, hogy a Supremia a skandináv piacon is meghatározó szereplővé váljon, 20 százalékos részesedéssel. 2017-ben a Supremia Grup a francia Solina tulajdonába került. Az adás-vétel értéke meghaladta a 30 millió eurót.
Bár túladott a Supremia Grupon, Bara Levente nem szállt ki a fűszerbizniszből. Jelenleg a 2013-ban alapított Natural Java Spice tulajdonosa és ügyvezetője. Az indonéziai cég kezdetben a Supremia beszállítója volt, a dél-kelet-ázsiai szigetországban őshonos fűszerekkel látta el. A Natural Java Spice-nak Jáva szigetén van egy üzeme, termékei Ázsia, Európa, Észak- és Dél-Amerika piacain vannak jelen. A cég azt célozta meg, hogy idén Indonézia vezető fűszeripari vállalata legyen.
„A legnagyobb romániai befektető vagyok Indonéziában. Amikor a Supremiát eladtam, úgy döntöttem, hogy ezt a gyárat megtartom. Most már a világ legnagyobb élelmiszergyártói közé tartozó cégekkel is dolgozunk. Az Amerikai Egyesült Államokban és Németországban saját leányvállalatunk van, utóbbi egész Európába szállít. Más országokban partnerek révén vagyunk jelen” – nyilatkozta Bara Levente. A Natural Java Spice fejlődőben van, egyelőre nem eladó. „Ha majd a csúcsra ért, elvégre minden eladó” – mondta a gyulafehérvári válallkozó.
Itthon is aktív
A hazai élelmiszeriparban is aktív a Transilvania Nuts kft. társtulajdonosaként. A cég Maroscsügeden levő gyárában bió diót dolgoznak fel, melyet dióbél és dióolaj formájában értékesítenek, illetve gyümölcsrudakat gyártanak többféle ízesítéssel. A jelenleg 35 munkatárssal dolgozó cég forgalma három év alatt megtízszereződött: 2015-ban 3,9 millió lej volt, 2018-ban azonban már 33 millió. A Transilvania Nuts forgalma azt követően ugrott meg, hogy 4,2 millió eurós, saját forrásból és uniós finanszírozásból származó befektetéssel megnyitották a diófeldolgozó üzemet.
„Jelentős ingatlan érdekeltségeim is vannak Romániában és az Egyesült Államokban. Változatos az üzleti portfólióm, az időmet Indonézia, az USA és Románia között osztom meg” – nyilatkozta Bara Levente.
- Hogyan kezeli a járvány okozta gazdasági válságot egy sikeres csíkszeredai vállalkozás?
Gazdaság - Soha nem hagyná el Székelyföldet a kézműves bőrcipőket készítő csíkszeredai vállalkozó
Gazdaság - Újságpapírból táskák – marosvásárhelyi kézműves teremt kapcsolatot a környezettudatosság és a divat között
Gazdaság
- 34214 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34216 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34216 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34218 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34219 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34219 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni