Lassan, de biztosan meghódítja Romániát az almabor
A növekvő romániai almabor fogyasztás egyelőre meg sem közelíti nyugat-európait. Tavaly kb. 10 millió lejt költöttünk erre az italfajtára.
Igazi sikersztori a szájder (angolul cider) alig néhány éves hazai története. A termék szinte kizárólag angol elnevezésével vonult be a köztudatba, annak ellenére, hogy magyar neve is van, almabor, ugyanis az alma levének erjesztésével nyerik. A szájder az évtized elején tette meg első, tétova lépéseit a szeszes italok romániai piacán, korábban a kiskereskedelemben és a vendéglátóiparban szinte teljesen ismeretlen volt.
A világ egyik legnagyobb sörgyártója, a Heineken legfrissebb jelentése szerint az év első felében az idehaza eladott almabor mennyisége duplája a 2015 azonos időszakában értékesítettnek. A Carrefour Románia által közzétett adatok ugyanazt a tendenciát mutatják, a francia nagyvállalat áruházaiban idén júliusban 385 ezer üveg-, illetve doboz szájdert adtak el, 45 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A szájder a viszonylag olcsó alkoholos italok közé tartozik, áruházban, 3,3 decis kiszerelésben, márkától függően általában 3 és 4 lej közötti áron lehet hozzájutni, árleszállítás esetén 3 lejnél olcsóbban is. Annak ellenére, hogy a szájder nem sör-jellegű készítmény, a romániai piacon a fő forgalmazók a sörgyártók: a Heineken két márkával is jelen van, a Strongbowval és az Old Mout Ciderrel, a Carlsberg Group a Somersby-vel, az Ursus pedig a Kingswooddal nyomul. Ezek kivétel nélkül importtermékek, azonban készülnek már belföldön is almaborok, melyek közül a Zarea által Dacic márkanévvel forgalmazottak a legnépszerűbbek. Elemzők szerint az elkövetkező időszakban folytatódni fog az almabor hazai diadalútja, újabb nagy nemzetközi márkák fognak megjelenni a piacon.
Annak ellenére, hogy egyre többen isszák, a romániai almabor fogyasztás egyelőre meg sem közelíti nyugat-európaitól. Az AICV kimutatásai szerint Európa legnagyobb almabor fogyasztói a britek, egy főre eső évi 15 literrel, őket pedig az írek követik 13 literrel. Nálunk az egy főre eső átlagfogyasztás tavaly negyed liter körül volt, ami kevesebb, mint 2 százaléka annak a mennyiségnek, amit a britek engednek le a torkukon.
- 34213 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34215 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34215 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34216 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34218 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34218 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni