Pete Buttigieg: a meleg amerikai elnökjelölt, aki próféta (volt) a saját hazájában
Az energiája – egyesek szerint a kisugárzása is – Barack Obamát idézi. A legfiatalabb demokrata párti elnökjelölt két cikluson át volt szülővárosa polgármestere, pedig első mandátuma alatt hét hónapot hiányzott, és újraválasztása előtt a nyilvánosság előtt is vállalta homoszexuálisát.
„Buttigieg nem Obama” – szögezte le Joe Biden volt alelnök a demokrata elnökjelöltek New Hampshire-i összecsapása előtt. A veterán politikus, aki nyilvánvalóan profitálni próbál az utolsó demokrata párti elnök politikai örökségéből, ezzel sokak szerint éppen ellenfele Obama-szerűségére világított rá. Pete Buttigieg ugyanis sokak szemében több tekintetben hasonlít az Amerikai Egyesült Államok első színes bőrű elnökére. Mindenekelőtt azzal, hogy ellenfelei igyekeznek esélytelennek beállítani, miközben a szemére vetik fiatalságát és tapasztalatlanságát.
A 38 éves politikus lenne az USA legfiatalabb elnöke, ha novemberben legyőzné a republikánus színekben megválasztott, második mandátumára készülő Donald Trumpot. Még azelőtt azonban meg kell szereznie a Demokrata Párt elnökjelöltségét. Az első, apró lépést már megtette, amikor a legtöbbek várakozásával ellentétben megnyerte az Iowa-i kaukuszt. Ezzel máris történelmet írt, ugyanis nyíltan meleg politikusként elsőként szerzett küldötteket egy amerikai előválasztáson – szám szerint tizenhármat, megelőzve eggyel még a legesélyesebbnek tartott Bernie Sanderst is. Most már „csak” 1977-re lesz szüksége a jelöltség megszerzéséhez.
Sandersről írt nyertes esszét
Pete Buttigieg a Harvardon és az Oxford-i egyetemen tanult történelmet és irodalmat. Diákéveivel kapcsolatban az amerikai sajtó „kiásta”, hogy 18 évesen megnyerte a John F. Kennedy Könyvtár országos esszépályázatát egy olyan írással, amelynek témája Bernie Sanders volt, „az egyetlen független kongresszusi képviselő”.
Két diplomával a zsebében 2007-ben elszegődött egy neves nemzetközi tanácsadó cég chicagói irodájához, ahonnan három év után végleg átnyergelt a politikába. Előbb, 2008-ban fizetés nélküli szabadságot vett ki, hogy segítse a demokrata Jill Long Thompson – egyébként sikertelen – kampányát az indianai kormányzóválasztást megelőzően. Végül 2011 novemberében maga indult választott hivatalért: szülővárosa, az Indiana állambeli, százezres lakosú South Bend polgármesteri tisztségéért.
2016-ban 80 százalékkal választották újra, annak ellenére, hogy 2015-ben a nagy nyilvánosság előtt vállalta homoszexualitását. 2014-ben rövid időre megszakította első polgármesteri mandátumát, a haditengerészet tartalékos kémelhárító hadnagyaként ugyanis Afganisztánba vezényelték. A település éléről – amely egyben a szülővárosa is – 2020. január elsején távozott, miután tavaly áprilisában bejelentette, hogy indul az elnökjelöltségért, így a 2019-es választáson már nem jelöltette magát.
Obamás kisugárzás
Pete Buttigieg kampányát a generációs váltás köré építi. Nem véletlenül gyakran hangsúlyozza, hogy ő lenne az első milleniális elnök, akinek a feladata „átvezetni az amerikai politikát egy új érába”. Energiája, egyesek szerint a kisugárzása is a 2008-as Barack Obamát idézi. Ez igaz nemcsak arra, ahogyan képes – látszólag erőfeszítés nélkül – megszólítani a fiatal választókat, de arra is, hogy újszerű politikai beszédmódot és gondolkodást ígér.
Ő a következő szint a politikaellenes politizálásban, ami tömény politika ugyan, de szembemegy az amerikai politikát – különösen a Trump-érában – eluralni látszó „kontraproduktív gyalázattal” – mutat rá a The New York Times elemzése. Eszerint Buttigieg valami teljesen újat akar, ahogy annak idején Obama, akihez hasonlóan „lelkes hidegvér” jellemzi. Közös bennük az is, hogy mindketten meglepetésre megnyerték az első demokrata jelöltállító kaukuszt. A kérdés már csak az, hogy kampánya végén Buttigieg képes lesz-e történelmet írni, ahogy „elődje” 12 évvel korábban tette.
Úgy tűnik, egyre többen bíznak benne. Kampányának első hónapja alatt 7 millió dollárt gyűjtött be egyéni adományokból. Ez azt jelenti, hogy életképes jelölt, és egy ideig mindenképpen versenyben marad – kommentálta a Politicónak Julianna Smoot, aki Barack Obama 2008-as elnöki kampányának pénzügyeit kezelte.
- Republikánus elnökjelölt-aspiráns lépett vissza az amerikai választási küzdelemből
Külföld - Amerikai előválasztás: az iowai részeredmények szerint Buttigieg áll az élen
Külföld - Felháborodás és gyanakvás a demokraták iowai eredményeinek késlekedése miatt
Külföld - Káoszba fulladt az első demokrata előválasztás az Egyesült Államokban
Külföld - A republikánusok iowai jelölőgyűlésein Donald Trump lett a győztes
Külföld
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34956 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34956 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34959 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni