Trump szerint az amerikaiak máris megbánták, hogy Bidenre szavaztak
Donald Trump arra kéri az amerikaiakat, akik már éltek a korai szavazás lehetőségével, hogy menjenek és változtassák meg az opciójukat. Az amerikai elnök úgy tartja, annyira meggyőző volt a múlt heti – második és egyben utolsó – jelöltvitán, hogy demokrata választók tömegei gondolták meg magukat.
„Egyre felkapottabb a keresési trendekben (Google) a MEGVÁLTOZTATHATOM A SZAVAZATOMAT? kifejezés. Azaz megváltoztathatják-e az én javamra. A válasz a legtöbb államban IGEN. Menjetek, és tegyetek úgy” – írta egyik friss Twitter-bejegyzésében Donald Trump.
A Google's Trends bejegyzése alapján az utóbbi napokban valóban sokan kerestek rá az idézett kifejezésre a világ legnépszerűbb keresőmotorján. Az amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje ezt annak tulajdonítja, hogy meggyőző teljesítményt nyújtott a pénteken Nashville-ben rendezett elnökjelölti vitán, és ennek köszönhetően máris sokan megbánták, hogy demokrata párti kihívójára, Joe Biden volt alelnökre szavaztak.
Strongly Trending (Google) since immediately after the second debate is CAN I CHANGE MY VOTE? This refers changing it to me. The answer in most states is YES. Go do it. Most important Election of your life!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2020. október 27.
Az Egyesült Államokban egy hét múlva, november 3-án tartják az elnökválasztást, de az úgynevezett korai szavazás már több mint egy hónapja, szeptember 18-án elkezdődött, elsőként Minnesota, Virginia, Dél-Dakota és Wyoming államban. A legtöbb állam biztosítja a korai szavazás lehetőségét, amivel idén sokan éltek, főként a koronavírus-járvány miatt, hogy elkerüljék a szavazókörök előtti tülekedést a választás napján.
Szerda reggelig mintegy 71 millió amerikai adta le a szavazatát – személyesen vagy levélben. Ez a szám majdnem kétszerese a négy évvel ezelőttinek, amikor – növekvő részvétel mellett – kevesebb mint 139 millióan szavaztak az elnökválasztáson, közülük 47,2 millió a választás napja előtt. A korai szavazás megugrása részben a demokraták bizalmatlanságával is magyarázható. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy a postán beküldött szavazólapokat nagyobb arányban érvénytelenítik, mint a személyesen leadott szavazatokat.
A demokraták a korai szavazásért kampányolnak
Mivel az afroamerikaiak és általában a demokraták hajlamosabbak levélben szavazni, a Biden-kampány attól tart, hogy több „csatatérállamban” – ahol minimális előnnyel vezet – veszíthet a levélszavazatok 1-2 százalékának érvénytelenítése nyomán. Mindezek fényében a demokraták aktívan kampányolnak a korai szavazásért, olyan nagyágyúkat is nevetve, mint a volt államelnök, Barack Obama vagy az Egyesült Államok egyik legnagyobb popsztárja, Taylor Swift.
Donald Trump lényegében ezt a kampányt próbálja semlegesíteni felhívásával. Az elnök szerint százezrek kerestek rá a múlt pénteki jelöltvita után arra, hogy miként változhatják meg a voksukat, ami arra utal, hogy meggondolták magukat.
Szokásához híven Trump ezúttal is erősen túloz. A Google Trends szerint a „Hogyan változtathatom meg a szavazatom?” kifejezésre valóban többen kerestek rá az elmúlt napokban, de egyelőre korai lenne az adatokból kiolvasni azt a hirtelen fordulatot, amit a republikánus elnök sejtetni próbál. Ez különösen akkor nyilvánvaló, ha összehasonlítjuk az említett keresőkifejezést egy másikkal – a korai szavazással –, ami a demokraták mantrája. A kettő közötti különbség óriási.
Az alábbi grafikon azt mutatja, hogy azok között, akik általában érdeklődnek az amerikai választások iránt, milyen egyéb témákra vagy kifejezésekre kerestek rá a Google-on. Mint látszik a „Hogyan változtathatom meg a szavazatomat?” nem fért fel a listára, amely a legnépszerűbb 25 keresési kifejezést tartalmazza. Az első helyeken az elnökválasztással egy időben tartandó részleges szenátusi voksolással kapcsolatos keresések állnak, de a 11-ik helyre felfért például a kérdés, hogy „mikor lesznek a választások?”.
A Trends többéves szolgáltatása a Google-nak, de a Brexit-népszavazás kapcsán kapott először nagyobb figyelmet, amikor kiderült – a Google keresési trendek alapján –, hogy az angolok jelentős része nem tudta, miért szavazott az Európai Unióból való kilépésre, illetve milyen következményei lehetnek a döntésnek. Néhány órával a népszavazási urnazárás után, 2016. június 23-án éjfél körül 250 százalékkal növekedett a "mi történik, ha kilépünk az Európai Unióból?" kérdésre választ keresők száma.
A kérdés lényegét illetően egyébként a válasz: igen, megváltoztatható a szavazat, de a feltételek államonként vagy akár – Connecticutban például – városonként változnak. Van, ahol már lejárt a határidő, ahol csak a voks feldolgozása előtt lehetséges, és ahol egyáltalán nincs lehetőség a korai szavazat érvénytelenítésére és új voks leadására. Nem utolsó sorban egyáltalán nem biztos, hogy aki meggondolja magát, az föltétlenül volt Biden-szavazó.
(Címlapfotó forrása: Agerpres/EPA)
- 35677 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35679 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35680 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35681 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35682 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35682 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni