Őrült törvényeket is megvitat időnként a parlament
Őrült törvényekért a honatyáknak nem kell a szomszédba menniük. A képviselők és szenátorokat az irodalom berkeiben is járatosak, így előterjesztettek metaforikus és pamflet-törvénykezdeményezéseket is, olykor pedig javaslataikat csupán iróniából tették meg. Szerencsénkre, nem mindegyikükből vált jogszabály.
Ötven év házasság – két színházjegy
A magyarellenes ostoba törvénykezdeményezéseiről elhíresült Bogdan Diaconu tavaly év végén nyújtott be igen eredetinek mondható törvényjavaslatot a honatyák bérezéséről, amelyet a politikus nyilvánvalóan túlságosan is alacsonynak tart. A jogszabály értelmében a képviselők és szenátorok juttatásait ezentúl a minimálbér szintjéhez kell igazítani, a nyugdíjukat is ennek megfelelően kell majd megállapítani mandátumuk idejére.
Benyújtója viszont már komolynak szánta az a jogszabálytervezetet, miszerint a huszonötödik, illetve ötvenedik házassági évfordulójukat ünneplő házastársak ingyenjegyeket kaphatnak két színházi előadásra vagy szimfonikus hangversenyre, aki pedig nem szereti a színházat, az két alkalommal ingyen mehetne múzeumba.
A pusztuló erdőket igyekezett helyreállítani Diaconunak egy másik törvényjavaslata. E szerint a 15 ezer lakosnál többet számláló városok önkormányzatainak a hozzájuk tartozó területen születő minden gyermek után egy-egy fát kellene ültetniük. Erre hat hónap állna a rendelkezésükre.
Proteszt-, metafora- és pamflet-törvények
Miután nem fogadták el a korábbi törvényjavaslatát, miszerint a delfineket emberi lénynek kellene tekinteni, Remus Cerne újabban benyújtott tervezetét képletesen szintén az állatokkal hozta kapcsolatba. Pontosabban George Orwell Állatfarm című regényének azt a megállapítását parafrazálja, miszerint minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél. Az előterjesztő által „proteszt-metafora törvényjavaslatnak” nevezett szöveg a palagáz-kitermelés elleni tiltakozó Pungesti lakóinak védelmét célozza. Egyetlen cikkelye szerint „minden ember egyenlő, de egyes emberek egyenlőbbek a többinél”.
Az „egyenlőbb embereken” nyilván az amerikai palagázkitermelést támogató hatalom képviselőit értette.
A Nemzeti Liberális Párt szenátora, Cristian Bodea a parlament tekintélyére volt kényes törvénykezdeményezése benyújtásánál. Szerinte a román törvényhozás szerepét a kormány – sürgősségi kormányrendeleteivel – jelentősen csökkentette. Az általa pamflet-törvénynek nevezett jogszabály tíz szakaszból áll.
Az első cikkely szerint a miniszterelnök maga az állam. A második paragrafus leszögezi: a miniszterek mindent tudnak, a miniszterelnök viszont mindegyiküknél mindent jobban tud. A következő cikkelyek pedig egyebek között kimondják, hogy a miniszterek a honatyák fölött állnak, méghozzá sokkal, a kormánynak pedig kötelező módon megszámlálhatatlan számú rendelettel kell vezetnie az országot. A honatyák jogait illetően a pamflet-törvény kimondja: a képviselőknek és szenátoroknak jogukban áll felemelni a kezüket és mélységesen hallgatni. A törvény indoklásaként a liberális szenátor leszögezi: mert ezt így akarta a miniszterelnök. A honatyák jól szórakoztak ugyan a szövegen, de a tervezet nem ment át a parlamenten.
Hány euróba kerül egy tábornoki rang?
Călin Popescu Tariceanu pártja, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége képviselője, Mircea-Vicentiu Irimie, 31 honatyával együtt arról kívánt volna törvényt hozni, hogy a román állampolgárok katonai rangokat kapnának akkor, ha anyagi hozzájárulással segítik a hadsereg korszerű harci eszközökkel való felszerelését. A rangokat természetesen a pénzbeli hozzájárulás arányában adnák.
A törvény igen pontos: világosan meghatározza. mekkora összegért milyen katonai rang járna. Aki például öt éven át évi 1000-5000 euróval segíti a hadsereget, tartalékos altiszti rangot, továbbá 4 százalékos adó- és illetékkedvezményt kaphat a vonatkozó évekre. Mindezt külön oklevél és a Védelmi Minisztérium által szervezett rendezvényekre szóló meghívó egészítene ki. A hétévenként fizetett, évi 5-10 ezer euróba kerül egy hasonló katonai rang, de immár 8 százalékos adókedvezménnyel.
Persze, aki magasabb rangra áhítozik, annak nyilván még többet kell fizetnie. Egy törzstiszti rang már bizony 10-50 ezer eurót kóstál, az összeget pedig kilenc éven keresztül kell befizetni. Ha pedig valaki 12 éven át évente 50 ezer eurót penget le, akkor megkapja a tábornoki rangot, a nyolc százalékos adókedvezménnyel együtt, és kolléga uramnak nevezheti akár Gabriel Oprea gatyatábornokot is.
- Szakbizottságok utasították el Bogdan Diaconu magyarellenes törvényjavaslatait
Társadalom - Megszüntetik a törvénytervezetek hallgatólagos elfogadásának lehetőségét
Belföld - Asztalos Csaba: elpolitizálták Liviu Dragnea „rágalmazás elleni” törvénytervezetét
Társadalom - A nagycsaládosokat támogatná a képviselő
Társadalom - Kötelező egyenruhával óvnák a rövid szoknyás diáklányokat a fiúk tekintetétől
Társadalom - Felhördülést váltott ki a gyógyszerreklámok száműzése a televíziókból
Gazdaság
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni