Így tabusítunk mi – az elhallgatás módjairól beszéltek a Szociológus Napokon
A tabukról, elsősorban a holokauszt elhallgatásáról tartott előadást a kolozsvári Szociológus Napokon Gál Kata, a BBTE szociológus hallgatója.
A tabukról elmondta, az internet megjelenésre ellenére megmaradtak a társadalomban, ezek pedig generációkon át öröklődnek. A tabu egyfajta tiltás, valami megérintésének, kimondásának, megtételének tilalma – összegezte Gál. A tabut több lehetőségünk van „feloldani”, eufemizálhatunk vagy annak ellentétét mondhatjuk, amire gondolunk.
Számos oka van a tabuizálásnak, ezek pedig változhatnak társadalmanként, egyénenként, családonként és így tovább – hangzott el.
Gál arra emlékeztetett, a vészkorszak emléke időről időre felmerül, és a legrosszabb, ha azt gondoljuk, hogy soha többé nem ismétlődhet meg. A második világháború előtti zsidótörvények lassan kerültek be a köztudatba, megszoktatta a hatalom a többségi társadalmat azzal, hogy a zsidók nem is emberek. A zsidók jogfosztásával parlagon maradt javak és pozíciók előrébb juttattak nemzsidókat, ami miatt érthető, hogy sokan nem tiltakoztak, az emberi méltóságtól megfosztott zsidók látványa sem botránkoztatott meg feltétlenül.
Számos magyarázata van ennek: vallási fanatizmus, a bűnbak-elmélet, az anyagi javak birtoklásával szembeni ellenérzések és így tovább.
Magyarországon jelentősen lecsökkent a zsidók száma a holokauszt után, és 1956 után is sokan elhagyták az országot. A holokauszt utáni korszakra a tabusítás volt jellemző, a holokauszt szó is csak a rendszerváltás után került be a köztudatba, akkortól foglalkoznak érdemben a témával.
Számos országban vannak olyan történelmi stigmák, amelyek tabunak számítanak sokáig – Gál Kata az amerikai rabszolgatartást, az oroszországi sztálinizmust, Kína Mao-korszakát, a dél-afrikai apartheidet említette. A hatalmon lévő rendszerek érdeke volt a történtek eltüntetése.
Tisztában kell lennünk azzal, hogy mi történt a múltban, és fel kell ismernünk, ami ma történik körülöttünk, hogy ne vezethessenek meg – összegzett Gál.
- Kovács Ágnes az élsportolóknak és az újságíróknak segítene egymásra hangolódni
Sport - Csillag Péter elhozta a magyar kisfoci világát Kolozsvárra
Sport - Futball-nagyhatalom volt Magyarország Puskás előtt? Erre kaptunk választ a Szociológus Napokon
Háttér - Sportról, HR-ről, vallásról szól az idei Szociológus Napok
Tech Tudomány - Szociológusok beszéltek a mindennapi egyenlőtlenségeinkről
Társadalom - Párbeszéddel a romák diszkriminációja ellen
Társadalom
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34227 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34230 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni