Közös megoldást keres az unió a magyar és lengyel vétóra
A legtöbb uniós tagország elégedett az Európai Parlamenttel kötött, a jogállamisági mechanizmust is magában foglaló megállapodással, mivel azonban néhány tagállam nem támogatja azt, az Európai Tanács továbbra is mindenki számára elfogadható megoldást keres – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben csütörtökön.
Michel az uniós tagállamok vezetőinek informális videokonferenciáját követően kiemelte, az Európai Unió hosszú távú költségvetése és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alap vonatkozásában az uniós tagállamoknak egységeseknek kell maradniuk.
Emlékeztetett, az uniós tagállamok vezetői júliusi csúcstalálkozójukon megállapodásra jutottak mind az uniós költségvetést, mind a helyreállítási csomagot illetően. A vezetőknek meg kell őrizniük a megállapodás egységét, a pénzügyi csomag ugyanis elengedhetetlen a gazdasági fellendüléshez, ezért amilyen hamar csak lehetséges, végre kell hajtani – emelte ki.
„Az Európai Unió varázsa abban rejlik, hogy megoldásokat kell találni akkor is, amikor ez lehetetlennek tűnik. Senki sem becsüli alá a helyzetet, amellyel mindannyian szembesülünk. Elszántságra és keményen munkára van szükség az akadályok leküzdéséhez" – fogalmazott.
Thanks to European Council President @CharlesMichel for joining @AmChamEU today. Our meeting underscored the vital role played by member companies in helping Europe respond to the pandemic & the continued importance of transatlantic trade in powering up the EU economy #NextGenEU pic.twitter.com/bxHUAtysiF
— Aongus Hegarty (@AongusatDell) November 16, 2020
A koronavírus-járvánnyal összefüggésben kijelentette: a helyzet Európában továbbra is súlyos és aggodalomra ad okot, ezért a tagállamoknak még jobban össze kell hangolniuk erőfeszítéseiket. Elmondta, hogy a tagállami vezetők egyetértettek a tesztelés közös megközelítését és kölcsönös elismerését célzó rendszer kialakításának fontosságában, a hatékony és biztonságos oltóanyagok tagállamok közötti méltányos elosztásában, valamint a járvány visszaszorítását célzó korlátozó intézkedések tagországok közötti összehangolásában és fokozatos feloldásának koordinálásában. Hangsúlyozták még az információk és a jó tapasztalatok megosztásának, a hatékony oltóanyagok melletti kampány összehangolásának, valamint az álhírek elleni fellépés jelentőségét – tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, az Európai Unió még az év vége előtt jóváhagyhatja a Pfizer és a BioNTech közös, valamint a Moderna vállalatok tesztelés alatt álló két, koronavírus elleni vakcináját. „Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már december második felében feltételes forgalomba hozatali engedélyt adhat számukra, ha minden továbbra is probléma nélkül halad" – fogalmazott.
A helyreállítási alap és az uniós költségvetés körül kialakult vitával összefüggésben azt mondta, Európa „sok, és nagyon súlyos helyzetet élt már át, de mindig megoldásokat talált a továbbjutásra." A gazdaságmentő csomag minden elemét illető egyetértés elérése érdekében az európai intézmények vezetői a következő időszakban „nagyon intenzív" munkát folytatnak majd a „komoly akadályok" elhárítására – tette hozzá a bizottság elnöke.
I’m glad that EU leaders are now meeting regularly to discuss progress made in our common fight against #COVID19.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 19, 2020
Tonight I will present our ongoing work, notably on testing & securing vaccines. pic.twitter.com/vxFMVyefCk
Angela Merkel, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Németország kancellárja, aki Berlinben kapcsolódott a videókonferenciához közölte: Magyarország és Lengyelország egyértelműen kifejezték, hogy jelen formájában nem tudnak egyetérteni a jogállamisági feltételekkel, ezért fenntartják vétójukat az uniós költségvetés és a koronavírus-járvány által okozott károk helyreállítását célzó alappal összefüggésben. Véleménye szerint a német soros elnökség és az Európai Parlament közötti megállapodás jó és kiegyensúlyozott, azonban az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács a teljes egyetértés hiányában nem tudja javaslatait az uniós parlament elé terjeszteni.
A magyar és a lengyel vétó „komoly problémát" jelent, amit minél előbb meg kell oldani – emelte ki. Hozzátette, fenyegetés helyett kemény közös munkára van szükség a patthelyzet feloldására, és a tagállamoknak folytatniuk kell a megbeszéléseket Magyarországgal és Lengyelországgal a megállapodás elérése érdekében.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban azt mondta, amint hozzáférhető a vírus elleni engedélyezett oltóanyag, Európa megkezdi a beoltást. Előre mutatónak nevezte, hogy az Európai Bizottság felkérése alapján már több tagállam rendelkezik részletes oltási programmal és tervekkel a vakcinák elosztását illetően.
(Nyitóképen: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke | Fotó: Az EiT Twitter-oldala)
- 35670 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35672 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35673 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35674 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35675 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35675 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni