Külföld
-0001. november 30.
A Régiók Bizottságával egyeztetett az RMDSZ a régiókról
Helyes az RMDSZ megközelítése, amely szakmai síkra szeretné terelni a regionalizációról folyó vitát - hangzott el azon a kétoldalú megbeszélésen, amelyet az RMDSZ küldöttsége folytatott Brüsszelben a Régiók Bizottságának vezetőségével.
Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára arról tájékoztatta Gerhard Stahlt, az uniós szervezet főtitkárát, hogy Romániában a politikusok csupán politikai vitát folytatnak, amikor egy tollal a kezükben átrajzolják a romániai régiókat, a vita pedig szinte kizárólag a régiós átalakítás etnikai jellegéről folyik. Ezzel szemben az RMDSZ az egyetlen politikai alakulat, amely szakértői elemzéssel, adatokkal alátámasztva érvel a történelmi régiók területi kohéziót erősítő sajátosságairól.
Gerhard Stahl főtitkár elmondta, a Régiók Bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy fejlesztési régióikat úgy alakítsák ki, hogy azok a lehető legkedvezőbbek legyen az EU-s pénzalapok felhasználásához. Brüsszel nem kéri azt, hogy a régiók közigazgatási egységek legyenek és erősebb kompetenciákat kapjanak a kormánytól, hiszen ez önmagában még nem jár nagyobb mértékű forrásfelhasználással. Ilyen irányú döntés a tagállamok kizárólagos hatásköre.
Kovács Péter hangsúlyozta, ez teljes mértékben megegyezik az RMDSZ álláspontjával, hiszen a szakértőkkel együtt úgy vélik, fennáll a veszélye annak, hogy a főváros központú centralizációt az új régiós központok hatalomkoncentrációs hatása váltja.
"Gazdasági felméréseink és elemzéseink kimutatták, hogy az azonos történelmi, nyelvi és kulturális értékeket magukban hordozó régiók gazdasági és szociális szempontból is erősebbek, hatékonyabban fejlődnek, míg a mostani, mesterségesen kreált régiókban növekedett a leszakadás a legfejlettebb és a legszegényebb megyék között. Ezért meggyőződésünk, hogy a Székelyföldi megyéknek és a Partium megyéinek egy-egy összefüggő régiót kell alkotniuk" - fogalmazott a találkozón a szövetség főtitkára.
A találkozón a Régiók Bizottságának főtitkára megígérte, hogy figyelemmel követik a romániai régióátszervezési folyamatot és hasznosítani fogják az RMDSZ szakembereitől kapott elemzéseket.
Kedvezően értékeli a kisebbségi kezdeményezést a Régiók Bizottsága. A kétoldalú találkozón a felek véleményt cseréltek a készülő kisebbségi európai polgári kezdeményezésről. Vincze Loránt, az RMDSZ nemzetközi titkára ismertette a Régiók Bizottsága főtitkárával a kezdeményezés hátterét, az alapító partnerek szándékát és azokat a területeken, amelyeken a kezdeményezés intézkedést kér az Európai Unió intézményeitől. "A kezdeményezés a nemzeti identitáshoz kapcsolódó területeken - anyanyelvhasználat, oktatás, művelődés, valamint a regionális politikában, a közképviselet, az esélyegyenlőség és diszkiminációmentesség, illetve a média területén szorgalmaz intézkedéseket. A régiók Európájában a regionális kisebbségi és nyelvi értékeket kívánjuk védeni és promoválni, ezért szeretnénk, hogyha a Régiók Bizottsága is a FUEN, az RMDSZ és a Dél-tiroli Néppárt által alapított kezdeményezés támogatójává válna." - fogalmazott Vincze Loránt. Gerhard Stahl méltányolta, hogy a kisebbségi kezdeményezés a jövőbe tekint, át kíván lépni az EU-t sokszor megbénító kötöttségeket, európai szolidaritást teremt, erősíti a régiókat és a helyi sajátosságokat védendő értékként tünteti fel. A Régiók Bizottsága nevében a főtitkár ígéretet tett arra, hogy a kisebbségi európai polgári kezdeményezés sikeres európai bizottsági bejegyzését követően az általa képviselt testület támogatójává válik a kezdeményezésnek.