Hivatalos: a britek távozni akarnak az Európai Unióból


-A A+

A Nagy-Britannia EU-s tagságáról szóló népszavazáson 72 százalékos részvétel mellett 17,4 millió szavazattal a Brexit-tábor győzött. Az eredmény megdöbbentette a vezető európai politikusokat, hiszen a közvélemény-kutatások és az exit poll eredmények még a maradás-pártiak győzelmét vetítették előre. Harminc éves mélypontra zuhant a font, jelentősen gyengült a forint. David Cameron bejelentette, októberben lemond miniszterelnöki posztjáról. Cikkünk frissül.

06:47

Nigel Farage, a brit EU-tagság feladásáért kampányoló legnagyobb brit politikai párt, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője péntek reggel azonnali lemondásra szólította fel David Cameron konzervatív párti miniszterelnököt arra az esetre, ha a Brexit-tábor, vagyis a kilépés hívei győznek. 

Romániai idő szerint reggel fél 7-ig a 382 választókörzetből 299 jelentette be a szavazás helyi eredményét, és ezek alapján a Brexit-tábor 52 százalékos többségben járt.

 

06:10
Vezet a Brexit-tábor

A brit EU-tagságról szóló népszavazás voksainak pénteken kora reggelig összeszámolt több mint a fele alapján vezet a kilépést pártoló tábor.

Közép-európai idő szerint reggel 5 óráig a 382 választókörzetből 224 jelentette be a szavazás helyi eredményét, és a Brexit-tábor 51,3 százalékos többségben járt, ami a szavazatok számát tekintve több mint négyszázezer voksnyi előnyt jelent.

A szavazóhelyiségek csütörtök esti zárása után a legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGoV által közzétett felmérés még azt valószínűsítette, hogy országosan a bennmaradásra a választók 52 százaléka, a kilépésre 48 százalék voksolhatott.

A font az ázsiai kereskedésben több mint 8 százalékos zuhanással jóval 1,40 dollár alá gyengült.

00:09
Kezdik számolni a szavazatokat

 

23:14
Magas részvétel várható

Ugyan még nincsenek hivatalos adatok arról, hogy a szavazásra jogosultak hány százaléka ment el eddig voksolni a Nagy-Britannia EU-tagságáról döntő népszavazáson, szaporodnak az arra utaló jelek, hogy szokatlanul magas lesz a részvétel.

A skót választási főbiztos például azt mondta a BBC-nek, hogy Skóciában akár 70-80 százalékos is lehet a részvétel, és több szavazóhelységből is érkeztek becslések hasonlóan magas számokról. Úgy tűnik a több hónapos, eldurvuló kampány megmozgatta a briteket, és még a Dél-Angliára lesújtó özönvíz sem tudta távol tartani őket a szavazófülkétől.

20:35
Új felmérés: jól állnak a maradás-pártiak

Újabb felmérés jósol EU-párti előnyt a brexit-népszavazáson. A Populus közvélemény-kutató szerint 55-45 százalék lehet az eredmény a maradáspártiak javára. A Populus felmérésével már elmondható, hogy szintemindegyik jelentős közvélemény-kutató arra számít, hogy a britek nem szavazzák meg a kilépést.

Az Independetnek nyilatkozó elemző, Mike Smithson szerint azt is érdemes figyelembe venni, hogya legutóbbi parlamenti választásokon nagyon mellélőttek a közvélemény-kutatók. az eredményeket várhatóan péntek reggel teszik közzé, addig csak előzetes felmérések alapján alkothatunk képet a várható eredményekről, mivel exit poll felméréseket most nem végeznek. (Origo)

20:08

A viharos időjárás okozta kisebb-nagyobb fennakadások ellenére jórészt zavartalanul zajlott csütörtökön Nagy-Britanniában a brit EU-tagságról kiírt népszavazás.

Dél-Angliára és Londonra - a legsűrűbben lakott brit országrészekre - éjszaka és délelőtt villámlással és mennydörgéssel kísért trópusi záporok zúdultak, több helyen hirtelen áradásokat okozva. Néhány térségben választóhelyiségeket is elöntött a víz. Az érintett helyszínek többségében a szavazófülkéket máshová helyezték át, de volt olyan körzet, ahol egy helyi vállalkozó gumicsizmákat osztogatott a választóknak, így a víz alá került választóhelyiségben rendezték a szavazást.

17:51
Lázár: az EU-ból való kilépés nem nemzeti kérdés

Minden brit választó saját joga állást foglalni országa európai uniós tagságáról, ugyanakkor Magyarország megtisztelőnek tartja, hogy az EU-ban Nagy-Britannia szövetségese lehet - mondta Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője budapesti sajtótájékoztatóján a csütörtökön zajló brit EU-referendumról.

A miniszter közölte: a kabinet pénteki ülésén érdemben foglalkozik majd a népszavazással, értékelni fogja az eredményét. Lázár János rámutatott: szoros eredmény várható, ezért a kisebbségi vélemény sem hagyható figyelmen kívül. Hozzátette: bárhogy döntenek a britek, annak hatása lesz az unió jövőjére. 

A közösségből való kilépés szerinte nem nemzeti kérdés. A kormány nagy-britanniai, a bennmaradás melletti kampányához kapcsolódóan megjegyezte: az őszi magyarországi népszavazás előtt is sokan mondják majd el véleményüket. A kérdés, hogy kik teszik ezt - jegyezte meg -, ha EP-képviselő vagy az Európai Bizottság, az nem tekinthető beleszólásnak a nemzeti szuverenitást érintő kérdésbe. 

Arra a felvetésre, hogy Nagy-Britannia kilépése esetén elképzelhető-e hasonló lépés Magyarország részéről, a tárcavezető azt felelte: nem hiszi, hogy ez felmerülne. Arra, hogy ő a maradásra szavazna-e, a miniszter úgy reagált: "nehéz kérdés".

15:46

Jelentősen erősödött a font a csütörtöki londoni kereskedésben, miután a piac a brit EU-tagságról szóló népszavazás napján közzétett legújabb közvélemény-kutatások és a fogadóirodák esélykiírásai alapján bízik abban, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja marad.

A font csaknem másfél százalékos erősödéssel 1,49 dollár/font felett járt a csütörtök délutáni forgalomban; ez az idei eddigi csúcs. A múlt hét elején, amikor a felmérések a Brexit-párti, vagyis a kilépést támogató tábor előnyét mutatták, mértek 1,41 dollár/fontos árfolyammélypontot is Londonban. Csütörtökön a hét eleji - a múlt hetinél sokkal jobb - szintje körül mozgott a legfontosabb brit államadós-kockázati mérőszám.

15:11
Tony Blair a maradásra szavazott

A korábbi miniszterelnök közösen kampányolt a Brexit ellen John Major konzervatív ex-miniszterelnökkel, akit éppen ő váltott le.

 

13:16
Az utolsó pillanatban előretörtek a maradáspártiak

A ComRes a Daily Mail megbízásából készített egy last minute telefonos felmérést, ami alapján úgy tűnik, hogy a következő az arány:

  • maradásra szavazók: 48%
  • távozásra szavazók: 42%
  • bizonytalanok: 11%

A megkérdezettek 82 százaléka mondta azt, hogy egészen biztos a döntésében, 17 százalék viszont még hezitál. (Index)

11:13
A bukmékerek még mindig nem Brexitet tippelnek

A fogadóirodák az oddsaik alapján még mindig azt tartják valószínűbbnek, hogy a britek az EU-tagságra fognak szavazni. Az ő tippjeiket egyébként általában megbízhatóbbnak tartják, mint a közvélemény-kutatásokat, mert ők alaposabbak, hiszen sok pénzük forog kockán a megbízható előrejelzéseken. (Index)

10:12
Így néz ki a szavazólap

A szavazólapon egy kérdés és két választási lehetőség szerepel. A kérdés úgy hangzik, hogy "az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon-e, vagy lépjen ki az Európai Unióból?". A kérdés alatt szerepel a két válaszlehetőség.












EZT OLVASTA MÁR?

X