Pert vesztett a Magyar Helsinki Bizottsággal szemben a Fidesz
A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség megsértette a Magyar Helsinki Bizottság jó hírnevét – erősítette meg felülvizsgálati eljárásban a Kúria a korábbi jogerős ítéletet.
A bíróság tavaly nyáron a pártot nyilvános bocsánatkérésre és egymilliós sérelmi díjra kötelezte. Az ítélet arra is felszólította a pártot, tartózkodjon a további hasonló jogsértésektől. A szervezet a pénzt a menedékkérők jogi segítségnyújtására fordítja.
Jó hírneve megsértése miatt adott be keresetet 2015 tavaszán a Magyar Helsinki Bizottság. A kormánypárt 2015. május 22-iki sajtóközleménye azt állította: „A nemzetközi spekuláns pénztőke politikai megrendeléseit teljesítő álcivil Helsinki Bizottság pofátlan módon a fekete-fehér adatokat is próbálja meghamisítani. Hazugságaikkal szemben a tény az, hogy 2014-ben a menedékkérők négyötöde, mintegy 35 ezer ember nem háborús övezetből érkezett Magyarországra, tehát megélhetési bevándorló volt.”
A Magyar Helsinki Bizottság azt kérte a bíróságtól, állapítsa meg, hogy a kormánypárt közleményében szereplő kijelentéseivel megsértette a Helsinki Bizottság jó hírnévhez való jogát, illetve becsületét. Emellett arra kérte a bíróságot, kötelezze az alperest, hogy a honlapján, a Magyar Nemzet és a Napi Gazdaság napilapokban fizetett hirdetésként, valamint az Országos Sajtószolgálat útján közzé tett nyílt levélben kérjen bocsánatot, és jelentse ki, hogy állításai mindenféle ténybeli alapot nélkülöznek. Ezen túl a jogvédő szervezet azt is kérte, hogy a Fideszt a bíróság tiltsa el a további jogsértésektől, és kötelezze egymillió forint sérelemdíj megfizetésére.
Ezt már a bíróság 2016. januári, nem jogerős ítélete – egy pont részleges kivételével – megítélte. A mádodfokon született jogerős ítélet aztán – a Helsinki Bizottság keresetének megfelelően – megállapította, hogy a Fidesz – MPSZ megsértette a Magyar Helsinki Bizottság jó hírnevét azzal, hogy a közleményében azt írta, a civil szervezet meghamisította a fekete-fehér adatokat, a nemzetközi spekuláns pénztőke politikai megrendelését teljesíti, és meghamisítja a 2014-es menekültügyi statisztikákat. Egyik állítás sem felelt meg a valóságnak, a tárgyalás során az alperes egyiket sem tudta bizonyítani.
A bíróság a pártot eltiltotta a jövőbeli jogsértésektől, a Helsinki Bizottság jó hírnevének ismételt megsértésétől. (Mint ismeretes, hasonló ügyben a civil jogvédő szervezet korábban már jogerősen pert nyert a kormánypárt és annak szóvivője ellen.) A kormánypárt ezek után felülvizsgálati kérelmet adott be a Kúriához, hogy a jogerős elmarasztalását megváltoztassa. Hétfőn érkezett meg az ítélet: a Fidesz kérelme elbukott. A Kúria hatályában fenntartja a tavalyi jogerős ítéletet. A mostani döntés kimondja: "A véleménynyilvánítás szabadsága csak a bírálat, jellemzés, nézet és kritika szabadságát foglalja magában, de az alkotmányos védelem nem vonatkozhat a tények meghamisításra." Hazudozni még egy kormánypártnak sem szabad. A jogerős ítélet arra is felszólította a Fideszt, tartózkodjon a további hasonló jogsértésektől.
- Jogvédő és civil szervezetek tiltakoznak a magyar határzár szigorítása ellen
Külföld - „A kelet-európai uniós tagállamok igyekeznek elriasztani a menekülteket”
Külföld - Román és a magyar kormánypárti politikusok is nekiestek a civil szervezeteknek
Háttér - Bocsánatot kért a Fidesz a Helsinki Bizottságtól Hoppál „sorosozása” miatt
Külföld - Fidesz: Soros György pénzzel támogatja a korlátlan illegális bevándorlást
Külföld - Civil szervezetek: jogsértő és embertelen a határnál lefolytatott eljárás
Külföld
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni