Magyarországi választások: hosszú sorok kígyóztak a szavazókörök előtt – percről percre
Romániai idő szerint 20 órakor hivatalosan véget értek a parlamenti választások Magyarországon, de aki ebben az időpontban sorban állt a szavazókör előtt, még leadhatja szavazatát, így az első eredmények közlése későre várható. A választásra jogosultak 68,13 százaléka, 5 365 511 ember járult az urnákhoz magyar idő szerint 18.30 óráig. Információink szerint a regisztrált erdélyi magyarok 80 százaléka szavazott. Cikkünk folyamatosan frissül.
Az M1 aktuális csatorna vasárnap esti műsorában megszólaltatott két elemző nem vállalkozott becslésre arról, mely pártok lesznek a nyertesei a magas választási részvételnek.
Lánczi Tamás, a Századvég Alapítvány vezető elemzője arról beszélt: általános tapasztalat szerint érdemben nem módosít a pártok támogatottságának arányán az ilyen növekedés, mivel az leképezi a korábbi pártpreferencia-arányt. Szerinte a Demokratikus Koalíció és az LMP aggódhat a magas részvétel miatt, "a tízszázalékos küszöböt pedig az MSZP-nek kell megugrania", de a jelek szerint sikerrel veszik ezt az akadályt.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője azoknak a pártoknak kell aggódniuk a magas részvételi arány miatt, amelyeknek jól körülhatárolható a szavazóbázisuk, tartalékuk azonban nincsen. Utalt arra, hogy az általa várt, 70 százalék körüli végleges részvételi adatnál 56-57 ezer voksra van szükség egy százalék megszerzéséhez, ez pedig nehezíti az ötszázalékos küszöb elérését a kisebb pártoknak.
Nagyon úgy tűnik, hogy romániai idő szerint éjfél előtt nem közlik a magyarországi választások első hivatalos eredményeit.
Romániai idő szerint 20 órakor hivatalosan véget értek a parlamenti választások Magyarországon, de aki 19 órakor sorban állt a szavazókör előtt, még leadhatja szavazatát. Addig nem kezdik el a szavazókörökből érkező eredményadatok közlését, amíg valamennyi szavazókör be nem zár, az utolsó választópolgár is le nem adta a voksát. Van szavazókör, ahol magyar idő szerint 11 körül zárják az urnákat.
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője két perccel az urnazárás után állt a kormánypárt eredményváróján összesereglett sajtó elé.
A politikus örömét fejezte ki a magas részvételi arány kapcsán, mint fogalmazott, így nagyon erős lesz a következő parlament legitimációja. Hozzátette: voltak ugyan jelzések arra vonatkozóan, hogy voltak rendellenességek, de összességében nem tudnak olyan súlyos csaláskísérletekről, amelyek a választások kimenetelét befolyásolták volna.
A választásra jogosultak 68,13 százaléka, 5 365 511 ember járult az urnákhoz magyar idő szerint 18.30 óráig.
A részvételi arány 18.30 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 71,94 százalék, ami 147 237 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, 63,55 százalék, ebben a megyében 332 743-an voksoltak. A fővárosban a szavazók 72,75 százaléka, 990 587 választópolgár adta le szavazatát 18.30 óráig. A korábbi parlamenti választásokon az utolsó részvételi adatot 17.30-kor tették közzé, 18.30-kor nem volt adatközlés.
Este 7 órakor hivatalosan befejeződött a szavazás az ország 3154 településén és a 23 budapesti kerületben kialakított 10 285 szavazókörben a vasárnap tartott országgyűlési választáson. Azok a szavazni akarók, akik már a sorban állnak, még leadhatják voksukat.
A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságok hozzákezdhetnek a voksok szétválogatásához és összeszámlálásához. A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát.
Csak ezek után bonthatják fel az urnákat, de addig nem kezdik el a szavazókörökből érkező eredményadatok közlését, amíg valamennyi szavazókör be nem zár, az utolsó választópolgár is le nem adta a voksát. (MTI)
Értesüléseink szerint nyolcvan százalék körüli lehet azoknak a regisztrált erdélyi magyaroknak a becsült aránya, akik szavaztak magyarországi választásokon.
Nagy vita alakult ki vasárnap délután a Nemzeti Választási Iroda elnökségében arról, hogy elfogadják-e azokat a levélszavazatokat, amelyeket sérült válaszborítékban juttattak vissza. A kormánypárti oldal amellett érvelt, hogy egyéni elbírálásnak vessék alá az egyes borítékokat és az csak "picit sérült", "alig sérült" küldeményeket fogadják el, de végül az NVI-tagok többsége arra az álláspontra helyezkedett, hogy a törvény egyértelmű, ha bármilyen sérülés látható a válaszküldeményen, akkor fennáll a lehetőség, hogy felnyithatták, akár csalhattak.
Ezért úgy döntöttek, hogy ezeket a levélszavazatokat nem lehet érvényesként elfogadni.
Száz métereken kígyózó sorok alakultak ki délután több budapesti szavazókör előtt is. Az Erzsébetvárosi Kétnyelvű Általános Szak- és Középiskolában - ahol délelőtt már dokumentáltuk a szavazást - délután 5 órakor nagy tömeg várt arra, hogy szavazhasson.
Ennek a feltorlódásnak az oka, hogy a nem állandó budapesti lakhellyel rendelkezők csak egy pár - előzetesen megállapított - szavazókörben adhatják le le voksukat. Az átjelentkezési határidő szombati lejártáig több mint 200 ezren kérelmezték nyilvántartásba vételüket.
A választásra jogosultak 63,21 százaléka, 4 977 880 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 17 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A korábbi parlamenti választásokon az utolsó részvételi adatot 17 óra helyett 17.30-kor tették közzé. Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 49,52 százalék, a 2002-es választáson 65,56 százalék szavazott 17 óráig. A 2006-os parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 61,72 százaléka, nyolc évvel ezelőtt 59,28 százalék, négy évvel ezelőtt pedig 56,77 százalék voksolt 17.30 óráig.
Harminchat külképviseleten már befejeződött a szavazás, a választópolgárok 88 százaléka szavazott. A voksolás az időeltolódás miatt szombaton kezdődött az amerikai kontinensen, és közép-európai idő szerint vasárnap délutánra már be is zártak a szavazókörök az amerikai kontinensen, valamint Ausztráliában és Ázsia keleti részében. A harminchat külképviseleten összesen 4972 választópolgár szerepelt a névjegyzékben, és 4376-an meg is jelentek, hogy szavazzanak. (MTI)
Csepel fideszes polgármestere, Borbély Lénárd közvetítette élőben a Facebook-oldalán, ahogy Orbán Viktor meglátogatta vasárnap a csepeli választókörzetet, hogy ott Németh Szilárd mellett köszöntse a Fidesz aktivistáit.
A videó legérdekesebb pillanata 3.40 perc után indul, amikor Németh bemutatja a határon túlról érkezettek: eszerint több erdélyi településről is jöttek a határon túlról csapatok. Nagyszalontáról, Kápolnásfaluból és Székelyudvarhelyről és Farkaspatakról is mutatott be érkező kontingenseket, majd hozzátette, hogy „itt azok dolgoznak egyébként, akik úgymond ebből a rendszerből élnek is”: polgármesterek, képviselők, megyei képviselők. (444.hu)
A választásra jogosultak 53,64 százaléka, 4 224 112 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 15 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 39,28 százalék, a 2002-es választáson 51,78 százalék szavazott 15 óráig. A 2006-os parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 48,89 százaléka, nyolc évvel ezelőtt 46,78 százalék, négy évvel ezelőtt pedig 45,02 százalék voksolt 15 óráig. (MTI)
"Tegnap a torontói szavazáson találkoztunk egy repülőbőröndöt húzó hölggyel, aki Vancouverből, a nyugati partról repült át Torontóba szavazni, ami elvben 3364 km. Szavazás után indult is vissza a reptérre. A torontói szavazás egyébként nagyon simán és szervezetten zajlott, felirat jelezte a főbejáraton az irányt, elő-programozott lift vitt a Főkonzulátus emeletére, ahol szép tavaszias dekoráció fogadta a szavazókat. Minden sokkal simábban zajlott, mint amire számítottunk, ámbár mi csak 150 km-t vezettünk a konzulátusig" - írta az Indexnek egy Gábor nevű olvasó.
A választásra jogosultak 42,32 százaléka, 3 333 298 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson 13 óráig a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. A fővárosban a szavazók 45,52 százaléka, 619 821 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
Az 1998-as parlamenti választás első fordulójában 32,58 százalék, a 2002-es választáson 40,19 százalék szavazott 13 óráig. A 2006-os parlamenti választás első fordulójában a választásra jogosultak 38,22 százaléka, nyolc évvel ezelőtt 35,88 százalék, négy évvel ezelőtt pedig 34,33 százalék voksolt 13 óráig.
Hosszú sor kígyózik Londonban, a kivándorló magyarok közül sokan fognak szavazni.
- Magyarországi választások: Amerikában már szavaznak
Külföld - A show-ért mentünk el a Fidesz kampányzárójára, csalódnunk kellett (NAGYKÉP)
Külföld - Magyarországi választások: sok az érvénytelen levélszavazat
Társadalom - Magyarországi választások: három mandátumról dönthetnek a levélszavazatok
Külföld - Ott leszünk a Fidesz székesfehérvári kampányzáró gyűlésén
Külföld
- 33745 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33747 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33747 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33749 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33750 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33750 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni