Iráni atomszerződés: Kína együttműködést ígér
Kína együtt fog működni Iránnal, hogy megoldást találjon az Egyesült Államok által felmondott többhatalmi nukleáris megállapodás megmentésére - közölte Vang Ji kínai külügyminiszter vasárnap Pekingben iráni partnerével.
Peking az első állomása Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter diplomáciai körútjának, amelyre azután indult el, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette, az Egyesült Államok kilép az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben kötött megállapodásból, és visszaállítja a Teheránnal szemben korábban érvényesített amerikai szankciókat.
Kína "tárgyszerű, fair és felelős hozzáállást ígér, és a megállapodás fenntartására irányuló munka folytatását" - idézte a kínai diplomácia vezetőjének Zarífhoz intézett szavait a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
Vang Ji mindazonáltal nem tett említést arról, hogy Washington döntése miként fogja befolyásolni Kína Iránnal folytatott kereskedelmét és ottani beruházási terveit.
Az Irán elleni szankciók 2016-os könnyítése után Peking és Teherán a kétoldalú kereskedelmi forgalom 600 milliárd dollárra történő bővítéséről állapodott meg. Irán emellett részese Kína úgynevezett Új Selyemút kezdeményezésének, amely egy transzkontinentális kereskedelmi és infrastruktúra-hálózat kiépítésére irányul. Peking éppen a múlt héten avatta fel az Iránba vezető vasúti teherszállítási összeköttetését.
Róháni: véget ért a diplomácia időszaka
Haszan Róháni iráni elnök vasárnap azt mondta: a 2015-ben kötött atomalku egyoldalú felmondása az Egyesült Államok részéről azt jelzi, hogy véget ért az a korszak, amelyben diplomáciai eszközökkel lehet megoldani a politikai nézeteltéréseket. Hozzátette azonban: az egyezményt, illetve általában a nemzetközi megállapodásokba vetett bizalmat a másik öt részes állam még megmentheti. Irán attól függően fog dönteni a megállapodásról, hogy ez az öt állam mennyire lesz képes fenntartani saját vállalásait - szögezte le Róháni.
Peking után Mohamed Dzsavád Zaríf a következő napokban Moszkvában és Brüsszelben is látogatást tesz. Diplomáciai körútján kínai, orosz, francia, brit és német kollégájától az iráni külügyminiszter "valódi garanciákat" igyekszik majd kicsikarni arra, hogy az Egyesült Államok kiválása és az amerikai szankciók visszaállítása után is biztosítsák Irán gazdasági érdekeit az atommegállapodás értelmében.
- Iráni atomprogram: London és európai szövetségesei tartják magukat a megállapodáshoz
Külföld - Iráni atomszerződés: Brüsszelben tárgyalnak a felek
Külföld - „Súlyos, hogy Washington felmondta a szerződést” – Merkel és az iráni elnök tárgyalt
Külföld - Iráni atomszerződés: tovább súlyosbítja a helyzetet Trump
Külföld - Iráni atomszerződés: Putyin és Erdoğan is rosszallja Trump döntését
Külföld - Iráni atomszerződés: Spanyolország védi az egyezményt, Csehország szkeptikus
Külföld
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34236 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34237 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34239 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni