Kultúra

  • A legrangosabb brit könyvdíjat rekordfiatal író kapta

    Eleanor Catton új-zéladni író kapta The Luminaries című regényéért a legrangosabb brit irodalmi elismerésként számon tartott Man Booker-díjat, amelyet kedd este adtak át Londonban. A 28 éves szerző a legfiatalabb kitüntetett a díj 44 éve íródó történetében.

  • Kemény Jánosra emlékezik a Tompa Miklós Társulat

    Születésének 110. évfordulóján a marosvásárhelyi állandó színtársulat egyik alapítójára, báró Kemény Jánosra emlékezik a Tompa Miklós Társulat. 

  • Bemutatták a vakoknak készült Weöres Sándor-kötetet

    Bemutatták a Weöres Sándor műveit Braille-írással tartalmazó kötetet kedden, a fehér bot nemzetközi napján Budapesten. Az ezer példányban készült könyvet többek között a Magyarország területén működő rehabilitációs központok, vakokkal és gyengénlátókkal foglalkozó intézmények, könyvtárak és megyei egyesületek között osztják szét.

  • A Bandát mutatja be a Háromszék Táncegyüttes

    Könczei Árpád rendezésében viszi színre az évad első bemutatóját a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes. „A banda” című produkciót csütörtökön 19 órától mutatják be az Új Stúdióban. 

  • Bábszínészeket keres a temesvári magyar színház

    A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábszínészeket keres. A jelentkezőket október 27-én 16 órától várják személyesen: egy verssel, egy mesével és egy bábjelenettel kell készülniük, melyet kötetlen beszélgetés követ.

  • Önkénteseket keres a Györkös Mányi Albert Emlékház

    Kolozsvár egyik legaktívabb, széles skálán mozgó kulturális rendezvények szervezését felvállaló kezdeményezése az EMKE Györkös Mányi Albert Emlékháza, amely most önkénteseket keres. 

  • Az opera színfalai mögé tekinthetnek az egyetemisták

    Négy előadás közül választhatnak szabadon azok az egyetemisták, akik a Kolozsvári Magyar Opera, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség és a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács közös bérletét megvásárolják, tudatták a partnerséget kötött felek kedden.

  • Koncert a Székely Nemzeti Múzeumban

    Október 17-én, csütörtökön 18.30 órától klasszikus zenei estet tartanak a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében, Corina Răducanu, Eugen Dumitrescu zongoristák és Irina Niţu muzikológus közreműködésével.

  • Mozgó-hatású festményeket állítanak ki Kézdivásárhelyen

    A Sepsiszentgyörgyről elszármazott, Svédországban élő Dániel Éva festőművész képei más-más szögből nézve más-más vibrálással néznek vissza a szemlélőre. A kiállítás október 18-án, pénteken 17 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház földszinti kiállítótermében nyílik.

  • Világhírű Hrabal-regény a kolozsvári színpadon

    Bohumil Hrabal Őfelsége pincére voltam című regényének színpadi változatát mutatják be a Kolozsvári Állami Magyar Színházban szerdán. A darabról rendezője, színpadi írója és főszereplője beszélt hétfőn.

  • Vörös István költői estje Kolozsváron

    A Kolozsvári Állami Magyar Színház folytatja a Költői estek sorozatát az idei évadban is, amikor a közönség a kortárs irodalom egy-egy meghatározó személyiségével találkozhat.

  • Sepsiszentgyörgyön tart ősbemutatót Nagy József Jel Színháza

    Sepsiszentgyörgy, Székelyföld Kulturális Fővárosa lesz a helyszíne a világhírű táncművész- koreográfus, Nagy József, és az általa alapított Jel Színház ősbemutatójának. A Wilhelm-dalok című előadást Tolnai Ottó azonos című kötetében megjelenő versei alapján Nagy József rendezi, szereplők: Nagy József és Bicskei  István.

  • Arcok és hátraarcok – író-olvasó találkozó Csíkban és Szentgyörgyön

    Csíkszeredában, a Székelyföld Galériában találkozhatnak az olvasók Garaczi Lászlóval és Nagy Ildikó Noémivel 2013. október 15-én, kedden 18 órától. Másnap, október 16-án, szerdán 18 órától Sepsiszentgyörgyön a Tein ad otthont az író-olvasó találkozónak, amely az Arcok és hátraarcok címet viseli. 

  • Elfelejtett művészre emlékeztek Szatmáron

    Egy elfelejtett, de mégis jeles képzőművészre emlékeztek születésének 100. évfordulója alkalmából hétfőn a szatmárnémeti megyei múzeumban.

  • A Magyar Festészet Napja a Székely Nemzeti Múzeumban

    Az EMűK legújabb, Szocrelatív című kiállításához kapcsolódva október 16-án, szerdán a múzeum megünnepli a Magyar Festészet Napját – tájékoztatott hétfőn az intézmény.

  • Felavatták Kós Károly szobrát Sztánán (FOTÓK)

    „A Kiáltó Szó az erdélyi magyar közösség alkotmánya, ehhez kell igazodnia, más nemzetek is nyugodtan vallhatnák a magukénak a kiáltványban lefektetett alapokat” – hangzott el vasárnap a kalotaszegi Sztánán, Kós Károly mellszobrának avatásán. Az eseményen elöljárók, egyházi személyek szólaltak fel.

  • Váratlan felkérést kapott a MÚRE volt elnöke

    Nyílt levélben kérte fel a hét végén a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) három volt elnöke a szakmai szervezet legutóbbi tisztújításán leváltott vezetőjét, Karácsonyi Zsigmondot, hogy vállalja el a MÚRE ügyvezető elnöki tisztségét.

  • Hatvan éves Parti Nagy Lajos

    Két kötet is megjelent Parti Nagy Lajos 60. születésnapja alkalmából: Mi történt avagy sem címmel a Kossuth-díjas író, költő új elbeszéléskötete látott napvilágot, a Rókatárgy alkonyatkor című emblematikus verse pedig díszkiadásban jelent meg Tettamanti Béla rajzaival.

  • Ünnepel a Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület

    Fennállásának ötödik évfordulóját kulturális rendezvénysorozattal ünnepli a héten a Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület. Ebből az alkalomból nyílt kiállítása Duha Lászlónak  Fába vésett örmény-magyar örökségünk címmel a Bernády Ház tetőtéri kiállítótermében csütörtök este. A kiállítást Puskás Attila, az egyesület elnöke és Barabás Kisanna történész, a Maros megyei múzeum munkatársa nyitotta meg.

  • Bethlen Gábor szobrot állítanak Kolozsváron

    Bethlen Gábor erdélyi fejedelemmé választásának 400. évfordulóján a róla elnevezett Alapítvány emlékévet hirdetett, melynek keretében egészalakos bronzszobrot állítanak közadakozásból. A szobor felavatása Kolozsváron, október 23-án lesz az alsóvárosi református (kétágú) templom kertjében – írja közleményében az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME).