Kultúra

  • Dimény Áron kapja az idei Bánffy Miklós-vándordíjat

    A Kolozsvári Állami Magyar Színház újra műsorra tűzi a Silviu Purcărete által rendezett Viktor, avagy a gyermekuralom című előadást, mely január 29-én, pénteken 19 órától, a 2015/2016-os évadban először lesz látható a nagyszínpadra épített stúdióban. 

  • Több tízezren szavalták közösen a Himnuszt és a Nemzeti dalt

    Több tízezren szavalták közösen a Himnuszt és a Nemzeti dalt pénteken, a magyar kultúra napján. Az Együtt szaval a nemzet kezdeményezés központja idén a magyarországi Szarvas volt, de interneten keresztül Romániából, Szlovákiából, Szerbiából és Horvátországból is csatlakoztak a rendezvényhez.

  • Gyorsak, vidámak, könyörtelenek: ilyenek voltak honfoglaló őseink

    Veszprémy László, a Hadtörténeti Intézet igazgatója A honfoglaló magyarság „kalandozó” hadjáratai címmel tartott előadást Marosvásárhelyen csütörtök este a Bernády Házban. Ezzel az előadással újabb történelmi sorozat vette kezdetét a Kós Károly Akadémia Alapítvány szervezésében. 

  • Gáspárik Attila: Szabó Duci halálára

    Állunk a marosvásárhelyi Kultúrpalota előcsarnokában. Zsong a terem, a januári nap sugarai bekúsznak az ajtó résein. Éppen így kúsznak be 1913 óta minden januárban – ha a nap nem gubbaszt éppen magányosan a felhők mögött. Mintha állna az idő. Beléphetne most Bernády György, vagy éppen báró Kemény János…

  • Gördülékeny Mátyás mesék csíki vendégségben

    Egész héten, napi több alkalommal vendégszerepel Csíkszeredában Mátyás mesék című gyerekelőadásával a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. Az előadásban gördülékeny történetfüzérben ismerkedhetnek a nézők a hírneves legendákkal.

  • Az Osonó Ismeretlen barátok társaságával ünnepli a magyar kultúra napját

    Pénteken, január 22-én 18 órától Az Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című, a román és magyar fiatalok tapasztalatait feldolgozó előadást a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Líceum dísztermében mutatja be a társulat a nagyközönség számára. Délben a líceum diákjai, a magyar kultúra napja alkalmából vesznek részt az előadáson.

  • Önállósul a sepsiszentgyörgyi bábszínház

    Idén önállósulhat a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatón Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere emlékeztetett, hogy az önálló bábszínház létrehozására tavaly tett ígéretet a decemberben elhunyt Nagy Kopeczky Kálmánnak, aki közel két évtizedig vezette a bábtagozatot. 

  • Caragiale nyomán készült komédiával indítja az évet a Figura

    Az évad negyedik bemutatóját jegyzi a Figura, a farsangi időszakban fergeteges vígjátékkal indul az idei év a gyergyószentmiklósi színházban. Albu István rendezésében a I. L. Caragiale-klasszikus nyomán készült Zűrzavaros éccaka című komediát január 24-én, vasárnap este 7 órától láthatja először a közönség. 

  • Orbán János Dénes és Halmai Tamás kapja a 2015-ös Bárka-díjat

    Orbán János Dénes költő, író és Halmai Tamás költő, kritikus veheti át jövő pénteken a budapesti székhelyű Bárka irodalmi folyóirat szerkesztőségének Bárka-díját a békéscsabai Ibsen Stúdiószínházban.

  • Delhi, Róma, New York: világszerte megünneplik a magyar kultúra napját

    A hét folyamán mintegy 25 országban rendeznek magyar és külföldi előadók közreműködésével komolyzenei koncerteket, kiállításokat, filmvetítéseket és irodalmi programokat a magyar kultúra napján. A magyar kultúrát 1989 óta ünneplik január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

  • Verspárbajra kelt két magyar költő

    Óriási érdeklődést váltott ki, több százezres látogatottságot hozott, számtalan hozzászólást, like-ot eredményezett a Facebookon két magyar költő verses párbeszéde. Szabó T. Anna és Lackfi János előbb a negyvenes korosztály nehézségeiről, majd a férfi és nő társadalmi szerepvállalásairól, -kényszereiről verselt hol komolyan, hol fricskát vetve – a „versengésbe” aztán bekapcsolódott több neves írótárs és sok laikus poéta is.

  • Szülők, tanárok számára fontos kézikönyvet mutatnak be a Kofferben

    Január 21-én, csütörtök délután 6 órától Kónya Zoltán Lélek az iskolában című könyvét mutatják be Kolozsváron, a Koffer könyves kávézóban. A könyv a gyermek- és kamaszkor leggyakoribb lelki, viselkedési és kapcsolati problémáit mutatja be, különös tekintettel ezek iskolai vonatkozásaira. 

  • Untold fesztivál: megvan a második és harmadik „király” is

    Az augusztus 4-e és 7-e között, Kolozsváron sorra kerülő Untold fesztivál szervezői szerdán felfedték a második és a harmadik fellépő „király” nevét is. 

  • Nagyváradra érkezik a Bánffy Miklós Emlékkiállítás

    Január 22-án, a magyar kultúra napján 13 órakor nyitják meg a nagyváradi vár C. épületében az Illuzió és tükröződés című, gróf Bánffy Miklós pályáját bemutató tárlatot.

  • Öt éve önállóan – születésnapi programok a Szigligeti Színházban

    2011. január 27-én született meg az a tanácsi határozat, amelynek értelmében a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Társulata, az Árkádia Gyermek- és Ifjúsági Színház Lilliput Társulata és a Nagyváradi Állami Filharmónia Nagyvárad Táncegyüttese újraszervezésével Szigligeti Színház néven (55 év után) újra önálló magyar színháza lett Bihar megyének. 

  • Elhunyt Ettore Scola, olasz filmrendező

    Elhunyt Ettore Scola. Az olasz filmrendezőt és forgatókönyvírót 84 évesen, kedden késő éjjel érte a halál egy római kórházban, ahova vasárnap vitték be.

     

  • Sajtófotó pályázat középiskolások számára

    A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Művészeti Kar Audiovizuális kommunikáció – multimédia szak 11. és 12. osztályos tanulók számára hirdet sajtófotó pályázatot. 

  • Magyar kultúra napja Maros megyében

    Közös ünneplésre hívja a marosvásárhelyieket a magyar kultúra napján a Maros Megyei Múzeum, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Látó szépirodalmi folyóirat, az András Lóránt Társulat, a Tiberius vonósnégyes és a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem január 22-én, 14 órától a Kultúrpalota  harmadik emeletén található klasszikus magyar művészeti galériába. 

  • Kiállítás nyílik a Szamár-sziget szellemkatonáiról Marosvásárhelyen

    Az első világháborúban a szerbiai hadszíntereken harcoló osztrák-magyar hadseregnek mintegy 80 ezer katonája esett hadifogságba. 

  • Bizarr akváriumos reklámot készített Japán a Saul fiának

    A Saul fia folytatja világhódító útját, a hétvégén a japán moziközönség is megnézheti a Golden Globe-nyertes, Oscar-jelölt magyar filmet. A helyi forgalmazó egészen különös módon próbál kedvet csinálni Nemes Jeles László holokausztdrámájához.