Megfér-e egy családban egymás mellett több értékrend?
Mit jelent a család fogalma a 21. században? Milyen családmodellt fogad el a társadalom, amelyben élünk, és a család, amelyből származunk? Mit tehetünk akkor, ha a testvérünk homoszexuális, a férjünk alkoholista, vagy édesapánk halálos beteg? Ilyen témákat vet fel a nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház és a Lucian Blaga Egyetem Családok (Familii) című koprodukciója, amelyet a Kiáltvány a párbeszédért (Manifest pentru dialog) turné keretében a hét elején a Kolozsvári Állami Magyar Színházban is bemutattak.
Aktuális társadalmi témához szerettek volna nyúlni – árulta el Eugen Jebeleanu rendező az előadást követő kolozsvári közönségtalálkozón.
A Családok érinti a bullying (iskolai bántalmazás) jelenséget, a homoszexualitás és a családmodell kérdését, a különbnél különb testvéri viszonyokat. Megismerkedünk a kisgyerekes, karakán nővel, aki ideig-óráig alkoholista férjével él együtt, a célvesztett nővérrel, aki beteg apjára vigyáz, és azon dolgozik, hogy elfogadja öccse homoszexualitását, és azzal a családdal is, amely egy menekültekről szóló tévériport apropóján durván összeszólalkozik.
Eugen Jebeleanu elmondta: olyan darabot akart létrehozni, amellyel a színészek azonosulni tudnak. A rendezőnek egyben a pedagógus szerepét is be kellett töltenie, hiszen múlt ősszel, amikor elkezdtek dolgozni az előadáson, a színészek többsége még a színművészeti egyetem diákja volt. Jebeleanut a kisebbség helyzete, a társadalom perifériájára szorultak sorsa foglalkoztatja. Az érdekli, hogy mit érdemes ma színre vinni úgy, hogy annak valamilyen társadalmi üzenete is legyen – számolt be az előadás előzményeiről.
Részben előre megírt jelenetekből, részben pedig improvizációs gyakorlatok eredményéből állt össze az előadás végleges formája. Több szálon futó cselekményt látunk, mindegyik történetben visszatérő a szereplők sérülékenysége, kiszolgáltatottsága. Emberközeli színészi játékkal, ismerős élethelyzetekkel szembesülünk.
A program, amelynek keretében turnéztatják az előadást, idén harmadik kiadásához érkezett. A Kiáltvány a párbeszédért aktuális társadalmi kérdéseket akar évről évre feszegetni azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a fiatal nézőközönséget is megszólítsa. Az alkotók mellett egy pszichológus is rendszerint részt vesz ezeken a beszélgetéseken, Kolozsváron Cătălina Soare-Hull igyekezett szakértői véleményt nyújtani a felvetett problémákról.
- 34946 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34948 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34948 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34949 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34951 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34951 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni