Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
A Hargita Megye Tanácsa által működtetett Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban csütörtökön elkezdődött a munka a molekuláris biológiai laboratóriumban, és elvégezték az első koronavírus teszteket - közölte az intézmény vezetősége. A tesztekhez szükséges gépet bérlik, a vizsgálatokat pedig a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem munkatársai végzik. A tesztanyagokat a kórház vásárolta meg. (F. E.)
A közegészségügyi igazgatóság (DSP) szerint a családorvosoknak, mivel magánvállalkozók, a védőfelszereléseket az Egészségbiztosító Pénztárttól kapott pénzből kell beszerezniük. Ők azonban törvényekre hivatkozva tiltakoznak az ellen, hogy nekik kell megvásárolniuk a maszkokat, kesztyűket és fertőtlenítőszereket. Úgy gondolják, a háziorvosi rendelőkbe a katasztrófavédelmi hivatalon keresztül az állami tartalékokból kellene biztosítani az ellátmányt, ugyanis a koronavírus-járvány sürgősségi helyzet. (B. Sz.)
Csütörtök reggel hat órától megnyitották a határon át ingázó munkavállalók számára a Székelyhíd és a Hajdú-Bihar megyei Létavértes, valamint a Nagyszalonta és a Békés megyei Méhkerék közötti határátkelőket. A közúti határátkelőket a határ 30 kilométeres övezetében élő magyar és román állampolgárok használhatják, akik a szomszédos országokban dolgoznak. (F. N. L.)
Online plenáris ülés keretében módosította házszabályát a szenátus, s e szerint rendkívüli helyzetekben elektronikus kommunikációs eszközök révén is lebonyolíthatók a felsőház házbizottsági, szakbizottsági és plenáris ülései, valamint a frakcióvezetői ülések is. A telefonon szavazó szenátorok közül 103-an támogatták a javaslatot. Egy szenátor tartózkodott, a PNL-frakció 25 tagja pedig nem szavazott, arra hivatkozva, hogy ezzel megsértenék a jelenleg hatályos házszabályt. (Agerpres)
A koronavírus kimutatásához szükséges berendezést és három hónapra elegendő tesztet kapott csütörtök délelőtt az Arad Megyei Sürgősségi Kórház. „Arad frontmegyének számít, itt jöttek be az országba a koronavírus-járvány sújtotta országokból hazatérő román vendégmunkások, az első fertőzésgyanús eseteket itt helyezték karanténba, ehhez képest nem volt tesztgépünk eddig” – nyilatkozta Iustin Cionca megyei tanácselnök.
Pozitív lett a kolozsvári megyei kórház sürgősségi részlegén (UPU) dolgozó asszisztensnők egyikének a koronavírus-tesztje. A vele érintkező 44 személyt megvizsgálják. (stiridecluj.ro)
A koronavírus elleni közös, európai szintű védekezésre és a járvány okozta gazdasági válságot kezelő egységes intézkedéseket fog javasolni Klaus Johannis államfő az Európai Tanács tagjaival tartott videokonferencián – jelentette be az elnök csütörtökön kora délután.(Maszol)
Az otthoni betegápolásra szakosodott civil szervezetekre bevásárlás, gyógyszerbeszerzés és a kórházakból hazabocsátott betegek utógondozása is hárul a koronavírus-járvány idején, derült ki a háromszéki önkormányzat és a helyi civil szervezetek csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
Segítségképp hamarabb elbírálják a szociális célú pályázatokat. A megyei önkormányzat költségvetéséből 1 millió lejt különítettek el idén a szociális tevékenységet ellátó egyesületeknek és alapítványoknak, ennek 75 százalékát otthoni betegápolásra kapta három szervezet.
A megyei önkormányzat támogatási kerete mellett a civil szervezetek a helyi önkormányzatoknál is pályáztak tevékenységeik fenntartási költségeire. A Kovászna megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője, Vass Mária elmondta: a 6 civil szervezet összesen 13 tevékenységre kap támogatást, ezek több mint 1600 háromszéki rászorulót látnak el napi rendszerességgel. (K. Zs.)
Számítógépen is szerkeszthetővé tették, és egyszerűsítették a lakhely elhagyásához szükséges nyilatkozatot csütörtöktől a hatóságok. A kinyomtatott és aláírt dokumentum fényképét is elfogadják a rendfenntartó szervek a kijárási tilalom idején.
Az igazoláshoz és a nyilatkozathoz itt érhetőek el a formanyomtatványok számítógépen szerkeszthető PDF-formátumban. A dokumentumokat ki lehet nyomtatni, és kézzel kitölteni, vagy számítógépen kitölteni, és ezután kinyomtatni, az aláírás azonban mindenképpen saját kezű kell hogy legyen, figyelmeztet a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). A kézzel aláírt dokumentum fényképét be lehet mutatni a rendfenntartóknak telefonon vagy tableten is.
A Kommunikációs Stratégiai Csoport (GCS) csütörtöki jelentése szerint elérte az 1029-et az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Romániában. Az utóbbi 24 órában 123 új esetet jegyeztek.
A Focșani-i katonai kórház alkalmazottai közül újabb 20-ról bizonyosodott be, hogy az új koronavírussal fertőzött. A kórház jelenleg zárva van, közölte a védelmi minisztérium. Az egészségügyi intézményt szerda reggel zárták be fertőtlenítés céljából, miután két alkalmazottnál kimutatták a koronavírusos fertőzést. Az epidemiológiai vizsgálat eredményeként a két fertőzött 57 kontaktja közül 20 bizonyult pozitívnak, köztük orvosok és asszisztensek is. (G4media.ro)
Országszerte 5621 olyan személyt tartóztattak fel szerdán a rendőrök, akik nem tartották be a kijárási korlátozásokról szóló katonai rendelet előírásait. A Román Rendőrség tájékoztatása értelmében összesen 7 404 297 lej értékben róttak ki bírságot emiatt. Az országos szintű rendőrségi akció szerda délben kezdődött, amikor életbe léptek a szigorított korlátozások. (Agerpres)
Az intézményesített karanténban levő személyek közül csak azokon végzik el a koronavírustesztet, akiknél jelentkeznek a betegségre jellemző tünetek, mondja ki a Hivatalos Közlönyben már megjelent miniszteri rendelet. Ezeket a személyeket az eredmények kézbesítéséig elkülönítik, és amennyiben pozitív lesz a teszt, kórházba utalják. (Agerpres)
Több olyan intézkedésről döntött szerda este a sepsiszentgyörgyi Készenléti Bizottság, amellyel segíteni tudja a lakosságot a kijárási tilalom ideje alatt, illetve azokat is, akik koronavírus fertőzés gyanú miatt lakhelyi elkülönítésbe kényszerültek. Nem kell parkolódíjat fizetni, a lakhely elhagyásához szükséges saját felelősségű nyilatkozatot kinyomtatvak elérhetővé teszik a lépcsőházakban és üzletekben, a polgármesteri kabinet munkatársai, illetve a Tamási Áron Színház és az Andrei Mureșanu Színház színészei pedig telefonon hívnak fel minden házi elkülönítésben tartózkodó személyt, érdeklődnek a hogylétükről, hasznos információkkal látják el őket és segítséget ajánlanak fel. (K. Zs.)
Az egészségügyben használható százezer védőruhát tartalmazó, mintegy 45 tonnás szállítmány érkezett csütörtökön Szöulból az otopeni-i repülőtérre - adta hírül Facebook-oldalán a védelmi minisztérium. A koronavírus elleni védekezéshez használható felszerelést a román állam rendelte meg, és egy C-17 Globemaster III típusú repülőgéppel szállították az országba. (Agerpres)
- 35012 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35014 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35014 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35015 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35017 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35017 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni