Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Ötvenketten vannak jelenleg karanténban az országban, 11 235 személyt pedig otthonukban különítettek el. Ez idáig 17 koronavírusos megbetegedést igazoltak az országban. A fertőzöttek közül ötöt már gyógyultnak nyilvánítottak és kiengedtek a kórházból. A többieknek jó az állapotuk jelenleg, azokat, akik valamilyen krónikus betegségben is szenvednek, szigorú megfigyelés alatt tartják. (Agerpres)
A koronavírusos-járvány miatt foganatosított intézkedések a sporteseményekre is érvényesek.
Ez különösen fájdalmas a jégkorong Erste Liga elődöntőjébe jutott két székelyföldi csapat, a Csíkszeredai Sportklub és Gyergyói HK számára. A párharc első két mérkőzését a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpályán játszották le vasárnap és hétfőn. Míg az első találkozót zárt kapuk előtt rendezték meg, addig hétfőn a helyi hatóságoknak és a rendező csíkszeredai klubnak sikerült kilobbiznia, hogy 900 - bérletes - nézőt beengedhessenek a jégcsarnokba. A Sportklub arra kérte szurkolóit, hogy „ne álljanak, üljenek egymás mellett, hagyjanak egy egy ülésnyi szabad helyet egymás mellett”. Az első két összecsapást a csíkszeredaiak nyerték, a párharc csütörtökön és pénteken Gyergyóban folytatódik.
Nem voltak ilyen szerencsések a labdarúgás kedvelői, ugyanis a Liga 1 mérkőzéseit a hónap végéig zárt kapuk előtt kell megrendezni. Így volt ez a Chindia Târgoviște-Sepsi OSK és Medgyesi Gaz Metan-Kolozsvári CFR mérkőzés esetében is. A vasutasok vasárnap hazai pályán legnagyobb riválisukat, a fővárosi FCSB-t fogadják, nézőt erre az összecsapásra sem engednek be.
Körlevélben szólítja fel a belügyminisztérium az állami és magánintézményeket, mérlegeljék annak lehetőségét, hogy alkalmazottaik otthonról dolgozhassanak - nyilatkozta hétfő este Marcel Vela belügyminiszter.
"Körleveleket küldünk valamennyi állami és magán űintézménynek, felkérve ezeket, vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy az alkalmazásukban álló személyek egy része otthonról dolgozzon" - fogalmazott a miniszter az országos vészhelyzeti bizottság ülését követően.
Állítása szerint nem utazott a koronavírus által érintett térségekben az a bukaresti férfi, akinél hétfőn kimutatták a COVID-19 vírust. A férfit március 5-én utalták be a fővárosi Dimitrie Gerota sürgősségi kórházba a koronavírusétól teljesen eltérő tünetekkel. Néhány nappal később a tüdőt érintő tünetek jelentek meg nála, ezért letesztelték koronavírusra, és az eredmény pozitív lett. A 60 éves férfi a belügyminisztérium tartalékállományba helyezett tisztje, jelenleg stabil az állapota – tájékoztatott a Stratégiai Kommunikációs Csoport.
Tekintettel arra, hogy a férfi kórházban volt, járványtani vizsgálatot rendeltek el az intézményen belüli kontaktok felkutatása érdekében. Emellett korlátozzák a kórházba való belépést, majd a járványtani vizsgálat eredménye alapján tesztelik mindazokat, akik az intézményen belül kapcsolatba léptek a 60 éves férfivel. Azokat, akik a kórházon kívül érintkeztek vele az elmúlt napokban, házi karanténba helyezik és orvosi megfigyelés alatt tartják. A férfit átszállították a bukaresti Matei Balş járványtani intézetbe.
A szintén hétfőn diagnosztizált 73 éves, Buzău megyei nő az olaszországi Riminiből tért haza március 2-án. (Agerpres)
Hétfő estig 17 személynél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Legutóbb egy 73 éves, Buzău megyei nőt és egy 60 éves, bukaresti férfit diagnosztizáltak.
A közélelmezési egységeknek fertőtleníteniük kell a bevásárlókocsikat, és intézkedéseket kell hozniuk a túlzsúfoltság elkerülése érdekében – jelentette be Marcel Vela belügyminiszter.
Az intézkedés értelmében a hiper- és szupermarketeknek, a lakónegyedi boltoknak és más közélelmezési egységeknek gyakran kell fertőtleníteniük a bevásárlókocsikat és -kosarakat, kilincseket, korlátokat, lifteket, mosdókat, ugyanakkor intézkedéseket kell hozniuk a túlzsúfoltság, a torlódások elkerülése érdekében, főleg a kasszák környékén. „Az intézkedést a határozat elfogadásától számított 48 órán belül gyakorlatba kell ültetni” – mondta Vela.
Az előkészítő osztályba való beiratkozás folytatódik, erre online is van lehetőség, közölte a tanügyminiszter, és ha szükséges lesz, meghosszabbítják az iratkozási határidőt.
Anisie ugyanakkor azt mondta: arról, hogy miként pótolják majd be az elmaradt órákat, a fejlemények függvényében döntenek majd.
A felsőoktatási intézményekben nem függesztik fel a tanítást, ezt az egyetemi autonómia miatt nem tehetik meg. Minden egyetem vezetősége maga dönthet az intézmény bezárásáról, amiről azonban tájékoztatni kell a tanügyminisztériumot.
Ludovic Orban elmondta, azért csak szerdától lép hatályba az oktatás felfüggesztése az iskolákban, óvodákban és bölcsődékben, mert időt akartak hagyni a szülőknek arra, hogy valamilyen megoldást találjanak a gyermekeik felügyeletére.
Minden köz- és magánintézménynek kötelessége illemhelyeit törülközőkkel, szappannal és fertőtlenítővel felszerelni. Ugyanakkor minden állami és magán személyfuvarozó (szállító) cégnek kötelező módon fertőtlenítenie kell használt járműveit, magyarázta az ügyvivő belügyminiszter.
Ludovic Orban kormányfő elmondta, nincs jogalapjuk a román hatóságoknak megakadályozni az uniós állampolgárok belépését Románia területére. Lucian Bode szállításügyi miniszter ehhez hozzáfűzte: az országhatárokat nem zárják le.
Monica Anisie ügyvivő oktatási miniszter pontosított: valamennyi közoktatási intézményt bezárnak március 22-ig, függetlenül attól, hogy állami vagy magániskoláról van szó. Szünetel az oktatás a bölcsődékben és az óvodákban is.
A belügyminiszter közölte azt is, hogy felfüggesztik az orvostanhallgatók kórházi gyakorlatát. Március 31-ig felfüggesztik a külföldi tanulmányutakat is.
Marcel Vela belügyminiszter bejelentette, hogy március 10-től március 31-ig szünetel a közúti személyszállítás Olaszország és Románia között. Vagyis a két ország közötti romániai buszjáratok nem közlekednek. A vasúti társaságok kötelesek arról tájékoztatni az Olaszországban élő romániaiakat, hogy Románia területére érve intézményes vagy házi karanténba kerülnek.
Az ügyvivő kormányfő közölte: az oktatás felfüggesztését március 22-e után meghosszabbíthatják, a koronavírussal kapcsolatos fejlemények függvényében.
- 34123 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34125 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34125 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34126 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34128 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34128 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni