Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Bezárták szerdától 48 órára a suceavai kórházat, az egész épületet fertőtlenítik. Az intézményben 34 orvos és 49 asszisztens fertőződött meg az új koronavírussal.
A bezárásról kedden döntött az egészségügyi minisztérium Nelu Tătaru államtitkár által vezetett ellenőrzőcsoportja, amely elrendelte ugyanakkor a kórházban fekvő 124 páciens átszállítását más intézményekbe, illetve rendelkezett arról, hogy az enyhébb esetek kezelését otthon folytassák. A fertőtlenítés után a iaşi-i kórházak és a suceavai magánklinikák orvosai veszik át megfertőződött kollégáik helyét. (Agerpres)
A teljes kijárási tilalom alatt több járatát is felfüggeszti szerdától a CFR utasszállító részlege. Ez a harmadik alkalom, hogy a járvány miatt járatokat függeszt fel a vasúttársaság. Szerdától nem indulnak vonatok Arad-Brassó (74-1), Brassó Arad (75-2), Brassó-Kolozsvár (366-1), Kolozsvár-Brassó (367-2), Bukarest-Brassó (1633), Brassó-Bukarest (12538/12538-1 és 3006), Arad-Nagyvárad (3111), Nagyvárad-Arad (3114), Arad-Kürtös (2205), Temesvár-Arad (2601 és 20605), Lugos-Temesvár (9615/9615-2) között. Zárójelben a szerelvények számát közöltük. A teljes listát itt nézheti meg.
Újabb romániai beteg vesztette életét koronavírus-fertőzésben. A kór 13-ik halálos áldozata egy 72 éves, Krassó-Szörény megyei nő – közölte a Stratégiai Kommunikációs Csoport.
Frissítette szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a vörös zónához tartozó országok jegyzékét. Mindazoknak, akik a listán szereplő államokból érkeznek, kötelező módon intézményesített karanténba kell vonulniuk 14 napra.
Az INSP szerint Olaszország, Franciaország, Németország, Spanyolország és Irán tartozik a vörös zónához. A Kínai Népköztársaság Hupej régiója, Dél-Korea Daegu városa és Cheongdo megyéje lekerült a listáról.
Az úgynevezett sárga zónát illetően az INSP leszögezi, mindenkinek, aki külföldről tér haza, lakhelyi elkülönítésben kell maradnia 14 napig. Az új jegyzék kedd éjféltől érvényes. (Agerpres)
Újabb személy halálát okozta az új koronavírus Romániában, ezzel 12-re nőtt a halálos áldozatok száma - közölte kedden késő este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). A legutóbbi áldozat egy 74 éves, Ialomiţa megyei személy, akit a comăneşti-i kórházban kezeltek. A férfin március 19-én jelentek meg a tünetek, 22-én súlyos állapotban szállították kórházba. A túlsúlyos páciens veseelégtelenségben és több más betegségben is szenvedett. (Agerpres)
794-re nőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma, 79-en meggyógyultak, 11-en meghaltak kedd este nyolc óráig - jelentette be Raed Arafat belügyi államtitkár. Tájékoztatása szerint jelenleg 431 személy fekszik fertőzéssel a kórházakban, további 18 beteget az intenzív osztályon ápolnak; 5556 személy intézményes karanténban, 87 506 személy lakhelyi elkülönítésben van. (Agerpres)
Marcel Vela belügyminiszter kedd este rendkívüli sajtótájékoztatón ismertette a szerdától hatályba lépő, teljes kijárási tilalomról szóló katonai rendelet előírásait. A leglényegesebb, hogy az emberek csak indokolt esetben, egy igazoló dokumentum birtokában léphetnek ki az otthonukból, a 65 év fölöttiek pedig ezt csak 11 és 13 óra között tehetik meg. Ismertjük a fontosabb szabályokat.
Kedd estére 11-re nőtt a koronavírus-fertőzés miatt elhunyt személyek száma Romániában. A hatóságok három újabb személy elhalálozását jelentették, mindannyian a Suceava Megyei Sürgősségi Kórház páciensei voltak. Egy 59 éves férfiról, egy 80 éves nőről és egy 71 éves férfiről van szó. Előbbi március 22-én hunyt el, utóbbi kettő pedig 23-án, a Stratégiai Kommunikációs Csoport közleménye szerint az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) kedd este jelentette a haláleseteket.
A sepsiszentgyörgyi kórházban terhesgondozáson résztvevő összes háromszéki kismama koronavírus-tesztelését kérik a prefektustól. Az erről szóló beadványt Tamás Sándor háromszéki tanácselnök és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester fogalmazta meg Iulian Constantin Todor prefektus fele.
A háromszéki és sepsiszentgyörgyi elöljárók rámutatnak: a szükségállapot ideje alatt a prefektusnak van kizárólagos jogköre eljárni, ezért mint a megyei katasztrófavédelmi bizottság elnökét arra kérik, azonnali hatállyal rendelje el a sepsiszentgyörgyi terhesgondozáson résztvevő, összes háromszéki kismama tesztelését, akik a megyei kórházban kapcsolatba kerülhettek az igazolt fertőzött személyekkel. (Kovács Zsolt)
A külügyminisztérium és a szállításügyi tárca erőfeszítésének köszönhetően újabb 184, Olaszországban rekedt román állampolgárt hoznak haza egy charterjárattal kedden. A románokat a koronavírus-járvány gócpontjának számító Velencéből hozzák haza, és kötelezően karanténba helyezik őket. (Közlemény)
Cáfolta azokat a híreszteléseket Ludovic Orban miniszterelnök, amelyek szerint a szerdától életbe lépő teljes kijárási tilalom idején a 65 évnél idősebb személyek egyáltalán nem hagyhatják el lakásaikat. Bizonyos napszakokban ők is elmehetnek bevásárolni, sőt szeretnék lehetővé tenni, hogy a boltokban és gyógyszertárakban külön szolgálják ki őket – mondta a kormányfő kedd esti sajtótájékoztatóján. (Maszol)
Otthon maradásra és a hatóságok előírásainak betartására buzdított friss videóüzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. Egyebek mellett rámutatott: a járvány terjedését csak mi magunk tudjuk lassítani azzal, hogy a lehető legkevesebb esélyt adunk a fertőzésnek.
„Egy ismerősöm azt kérdezte tőlem, hogy de mi lesz a szabadságjogainkkal? A kijárási tilalom ezeknek a korlátozását is jelenti. A válaszom brutális volt, itt is megismétlem. Semmilyen politikai megfontolás nem lenne elég erős, hogy a kijárási tilalmat elfogadjuk. De ez nem politikai kérdés. Ez egészségügyi, közegészségügyi kérdés. Ahhoz, hogy szabadságunkat ne a kórházi ágy és ne a lélegeztető gép korlátozza, el kell fogadnunk a szakemberek és a hatóságok döntését: otthon kell maradunk azért, hogy mielőbb ismét szabadon találkozhassunk családunkkal, barátainkkal, ismerőseinkkel” – fogalmazott.
Klaus Johannis államfő arra kérte kedden a kórházmenedzsereket, hogy a páciensek ellátása mellett biztosítsák az egészségügyi személyzet védelmét is. A szakminisztert pedig arra szólította fel, hogy tegyék lehetővé a távolsági vizsgálatokat. (Agerpres)
A Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság 15 órai adatai szerint 99-en vannak intézményes karanténban. Önkéntes elszigeteltségben 3 272-en vannak, 1 717-en az általuk kitöltött kérdőívek alapján, 1 555-an pedig a hozzátartozóik.
Az otthoni karantén betartását az elmúlt 24 órában 688 esetben ellenőrizték, a rendőrök nyolc konvojt kísértek el az országhatártól megyehatárig. További öt konvojt csendőrök kísértek el intézményes vagy házi karanténba. A vészhelyzeti előírások megszegéséért három esetben büntettek. Dumitru Țiplea prefektus a hatósági előírások tiszteletben tartására szólította fel a megye lakóit. (F. N. L.)
Több mint 1700 személyt bírságoltak meg a rendfenntartó erők az este 10 órától reggel 6 óráig érvényes kijárási tilalom megszegése miatt a katonai rendelet életbe lépésének első éjszakáján. (Agerpres)
- 34147 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34149 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34150 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34151 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34152 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34152 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni