Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a 246 koronavírussal diagnosztizált személy közül 81 bukaresti, ezen kívül a legtöbb esetet Hunyad, Iaşi és Temes megyében mutatták ki.
Egyetlen koronavírus-fertőzésgyanús személyt sem találtak azok között, akik az osztrák–magyar határról indultak konvojjal, és szerdára virradóan a Temes megyei Nagycsanádnál lépték át az országhatárt. A Temes Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) közleménye szerint a beérkezők közül 46 személynek házi elkülönítésbe kell vonulnia, de egyetlen olyan személyt sem találtak, akinek koronavírus-fertőzésgyanús tünetei lettek volna, és ezért karanténba kellene mennie. (Agerpres)
Szerdától átcsoportosítják a rezidens orvosokat, illetve az önkéntes munkát végző diákokat – közölte Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi igazgatóságának vezetője. A létszámhiány miatt az orvostanhallgatók önkéntes munkát végezhetnek szükség esetén. (Agerpres)
Leáll a gyártás a Mioveni-i gyárban március 19-től április 5-ig - jelentette be a Dacia Autógyár Szakszervezetének alelnöke, Ion Iordache. Hétfőn a Renault-csoport közölte, az összes európai gyárában felfüggesztik a termelést.
Eljárást indított a határrendészet annak a román állampolgárnak az ügyében, aki felszállt egy magán légitársaság Madrid és Bukarest között közlekedő járatára, bár tudomása volt róla, hogy megfertőződött a koronavírussal. A tájékoztatás szerint a román állampolgárnak a spanyolországi hatóságok által kiállított igazolása volt arról, hogy pozitív lett a vírustesztje, mégis felült a repülőgépre, megszegve ezáltal a spanyol hatóságoknak a dokumentumba foglalt ajánlását, miszerint 14 napra karanténba kellett volna vonulnia. (Agerpres)
Egy 53 éves, Olaszországból hazaérkezett nő a második Bihar megyében, akinél kimutatták a COVID-19 nevű vírust. A nő március 12-én érkezett haza Olaszországból, érkezése óta otthoni karanténban volt, tájékoztatott a Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság. Jelenleg a Dr. Gavril Curteanu Városi Kórház fertőző osztályán kezelik.
Bihar megyében karanténban 74-en vannak, kórházban 26-an, az elmúlt 24 órában 21 negatív teszteredmény érkezett vissza. Ma reggeli adatok szerint önkéntes elszigeteltségben 1 145-en vannak, 688-an az általuk kitöltött kérdőívek nyomán, 457-an az ő hozzátartozóik. (Fried Noémi Lujza)
A Stratégiai Kommunikációs Csoport legutóbbi tájékoztatása óta (kedd 18 óra) 246-ra nőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma az országban, azaz 29 új megbetegedést igazoltak – közölték a hatóságok a szerda reggeli hivatalos adatokat. A 246 igazolt esetből 19 személyt gyógyultnak tekintenek és elhagyhatták a kórházat.
Sorra jelentik be a romániai bankok, hogy kedvezményeket adnak a cégeknek, magánszemélyeknek a koronavírus okozta nehézségek miatt.
A Nagylak–Csanádpalota autópálya-határátkelőn körülbelül 700 gépjármű és 2500 román állampolgár lépett át az éjjel annak a konvojnak a részeként, amely az osztrák–magyar határon rekedt kedden, miután Magyarország lezárta határait a külföldi személyforgalom előtt a koronavírus-járvány elleni védekezésül. Magyarország – a román és a bolgár hatóságok kérésére – humanitárius folyosót nyitott a hegyeshalmi határ osztrák oldalán rekedt román és bolgár utasoknak, akik kedd éjfél után két szakaszban kezdhették meg az átutazást Magyarországon.
Március 21-től minden járatát felfüggeszti a romániai érdekeltségű Blue Air légitársaság - jelentette be a vállalat vezérigazgatója, Oana Petrescu. A járatok felfüggesztése a szükségállapot végéig tart. A Blue Air évente 4,5 millió utast szállít.
Az országos útlevél-igazgatóság közlése szerint az elektronikus és az ideiglenes útlevelek kibocsátására vonatkozó kérést a következő egy hónapban nem lehet leadni, csak abban az esetben, ha a kérelmező igazolni tudja, hogy legtöbb 30 napon belül feltétlenül szükséges elutaznia. (Digi24.ro)
Kedd este megnyitja Magyarország a hegyeshalomi határátkelőt az ott várakozó román állampolgároknak, aki rendőri kísérettel, egy kijelölt tranzitútvonalon haladnak majd a román határátkelők felé. Többségük a koronavírus-járvány által erősen sújtott államokból tér haza – írja a román sajtó.
A G4media szerint a kialakult helyzetért a magyar kormány tehető felelőssé. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn délben jelentette be a parlamentben, hogy Magyarország lezárja a határait a személyforgalom előtt, de erről hivatalosan nem értesítette az EU tagállamait, amelyek így nem tudták figyelmeztetni erre az állampolgáraikat. Ezt Bogdan Aurescu román külügyminiszter szóvá is tette a magyar kollégájának a Szijjártó Péterrel folytatott keddi megbeszélésén.
Kedvezően véleményezte kedden a parlament két házának védelmi, jogi, egészségügyi, költségvetési és emberjogi szakbizottsága a szükségállapotot kihirdető elnöki rendeletet. A testületek jelentései számos javaslatot és észrevételt tartalmaznak, amelyeket továbbítanak a kormánynak és az államfőnek. Ezek többek között árszabályozásra, nyilvános összejövetelekre, munkanélküli segélyekre vonatkoznak. (Agerpres)
- 34137 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34139 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34139 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34141 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34142 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34142 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni