Gyermekkori traumák hosszú távú hatásait vizsgálták a BBTE pszichológusai
A BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának négy munkatársa a gyermekkori traumák hosszú távú hatásait vizsgálta. A Kognitív Idegtudományok Laboratóriuma részéről Andrei C. Miu, a laboratórium alapító igazgatója, valamint Mirela I. Bîlc és Ioana Bunea pszichológus doktoranduszok vettek részt a kutatásban, Aurora Szentágotai-Tătar pedig a Klinikai Pszichológia és Pszichoterápia Intézet oktatójaként csatlakozott a csapathoz.
A kutatásban 375 önkéntes tesztalany (331 nő és 44 férfi) vett részt, életkoruk 18 és 40 év között változott. A megerősítésre való érzékenység átdolgozott elmélete szerint három érzelmi rendszer határozza meg, hogy a gyermekkori traumák hatásai mennyiben játszanak közre bizonyos felnőttkori személyiségjegyek kialakulásában. A harc-menekülés-lefagyás rendszer a fenyegetés kiváltotta dühöt és félelmet közvetíti, a viselkedésaktiváló rendszer a jutalmazás előidézte pozitív érzeteket, a viselkedésgátló rendszer pedig a célkonfliktus gerjesztette negatív emóciókat.
A szerzők három traumatörténeti forgatókönyvet körvonalaztak a tesztalanyok önbevallásos beszámolói alapján. Az első csoportba azokat az eseteket sorolták be, amikor a tesztalanyt gyermekkorában valamilyen személyközi trauma érte, azaz molesztálás, verbális erőszak vagy fizikai bántalmazás. A második csoportot azon beszámolók alapján határozták meg, amelyek nem személyközi, hanem személyes gyermekkori traumák elszenvedéséről tettek említést, azaz egy közeli hozzátartozó elvesztéséről, halálesetről, súlyos betegségről. A harmadik csoportot azon tesztalanyok vallomásai körvonalazták, akik nem szenvedtek el jelentős gyermekkori traumát.
A gyermekkori trauma és a különböző felnőttkori személyiségjegyek, pszichopatológiai tünetek közt leginkább azon esetekben mutatkozott szerves kapcsolat, amikor a sérülés személyközi természetű volt, azaz a tesztalanyt gyermekkorában fizikailag vagy verbálisan bántalmazták, szexuálisan zaklatták vagy molesztálták.
Azokat a résztvevőket, akiket súlyos személyközi sérelmek értek gyermekkorukban, a jutalmazás alig motiválta, a büntetésre viszont sokkal érzékenyebbnek mutatkoztak, mint társaik. A büntetésre való túlérzékenység a trauma hatását depresszív és szorongásos tünetek formájában „mentette át” a felnőttkorba, míg a jutalommal szembeni közömbösség csak a trauma és a depresszív tünetek között biztosította a kapcsolatot. A személyközi sérülés nyomán a viselkedésgátló rendszerben beálló túlérzékenység hosszú távon kiszolgáltat a depressziónak (reménytelenségnek, érdektelenségnek) és a szorongásnak (rossz közérzetnek, alvászavarnak), a viselkedésaktiváló rendszer eltompulása pedig a depresszió felé billentheti el a személyiséget ezen a skálán.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy rendszerint a társadalmi beilleszkedésre való képtelenség alapjainál is valamilyen gyermekkorban elszenvedett személyközi sérülést sejthetünk.
- 34222 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34224 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34224 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34226 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34227 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34227 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni