Szabad kezet ad a Facebook a felhasználóknak
Bár első hallásra szimpatikus volna a Facebook-alapító döntése, súlyos következményei lehetnek annak, hogy az olvasókra bízná, melyik hírforrás számít hitelesnek.
Mark Zuckerberg bejegyzésben közölte nemrég, hogy a hírfolyam átalakítása után a csökkenő arányú hírek minőségére szeretnének odafigyelni. Bár külsős szakértők megbízásán gondolkodtak ahhoz, hogy felmérjék az egyes hírforrások hitelességét, úgy döntöttek, hogy a felhasználókra bízzák ezt.
Az olvasóktól azt fogják megkérdezni, hogy ismerik-e az adott hírforrást, illetve bíznak-e benne. Zuckerberg szerint vannak hírforrások, amelyekben csak saját követőik bíznak, másokban pedig azok is, akik nem követik őket folyton.
Első hallásra ez egy jó döntés, hiszen számos vita van arról, hogy a Facebookot közművesíteni kellene és a Maszolon is jelent meg írás, amelyik emellett kardoskodik. A kérdés az, hogy a kamuhírek és orosz propaganda korában ki miben bízik meg és mire mondja azt kapásból, hogy hamis információ és hírforrás?
Öt kérdés
A The Atlantic öt kérdést fogalmazott meg a Facebook új döntéséről. Az első, hogy vajon a felhasználói felmérések lesznek az egyetlen számító tényező, amikor egy kiadvány hitelességéről van szó? Fontos például, hogy a különböző ideológiával bíró lapok szerkesztési standardjai lehetnek azonosak túl a világnézeti vitákon.
A második kérdés, hogy ki tervezte a felmérést, bevonták-e ebbe a külső szakértőket, a sajátjuk korábbi, hasonló felméréseken alapul-e? A harmadik, hogy a kérdőívek feldolgozása teljesen automatizált vagy embereket is bevonnak ebbe? A negyedik, hogy a különböző sajtóorgánumok tudhatnak-e majd az eredményekről és fellebbezhetnek-e, ha nem elégedettek azokkal? Fontos ugyanis, hogy a különböző lapok olvasottsága erősen függ a Facebooktól.
Az ötödik kérdés, hogy összeköti-e a Facebook a felhasználók ítéleteit a különböző lapokról azzal, hogy milyen világnézetük van? Megeshet például, hogy konzervatív felhasználók kevésbé hitelesnek tartanak liberális lapokat és fordítva, ezért ebből a Facebook következtethetéseket vonhat le.
Címlapi illusztrációnk forrása: makeuseof.com
- Hamis Hírek díjakat osztogatott Donald Trump
Külföld - Zuckerberg újévi fogadalma: megjavítja a Facebookot
Tech Tudomány - Trump-párti és konzervatív: ilyenek az amerikai kamuhír-fogyasztók
Tech Tudomány - A közösségi oldalak felelőtlen használatáról beszélt Obama
Tech Tudomány - Kamuhírek: nem jött be a Facebook módszere, irányt váltanak
Tech Tudomány - „Ez nem a béke, hanem a háború paradigmája” – szakértőt kérdeztünk az orosz propagandáról
Háttér
- 34224 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34227 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34229 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34230 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni