Megbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány (percről percre)
Nem kapott kellő támogatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bizalmatlansági indítványa a parlament két házának 14 órakor kezdődött együttes ülésén. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta koalíció megbuktatásához 233 szavazatra lett volna szükség a megszerezhető 465-ből. Végül 359-en vettek részt a vitán, de a kormánypártiak többsége nem szavazott. Összesen 210 leadott szavazatot számoltak, ebből az indítvány mellett 200-an, ellene 7-en szavaztak, míg hárman tartózkodtak.
A PNL indítványát támogatta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Pártja (PMP), a Pro Románia egyes tagjai és az RMDSZ is, emellett számíthattak a nem magyar kisebbségek alkotta frakció néhány képviselőjére.
Az úzvölgyi incidensek kapcsán Viorica Dăncilă miniszterelnök beszédében emlékeztetett arra, hogy meghívták a magyar kormány képviselőit egy június 24. és 28. közötti tárgyalásra, és bízik benne, hogy közösen találnak megoldást a helyzet rendezésére, és arra, hogy ilyesmi a jövőben ne forduljon elő. „Tisztelem a magyarokat, és tisztelni is fogom, függetlenül attól, hogy ma miként szavaz az RMDSZ. Tisztelem valamennyi nemzeti kisebbség tagjait, mert nemcsak a románok, hanem az összes román állampolgár miniszterelnökének tartom magam” – mondta Dăncilă.
Viorica Dăncilă miniszterelnök tartotta meg a PSD–ALDE koalíció „védőbeszédét”, a nehéz gazdasági helyzetért általában véve az ellenzéket és Klaus Johannis államfőt vádolva, aki szerinte minden eszközzel akadályozni próbálja a kormány munkáját. A miniszterelnök szerint Romániában a PSD–ALDE kormányzás alatt javult az életszínvonal, megemelték a nyugdíjakat és a közalkalmazottak bérét, az európai uniós 30 százalékos átlaghoz közelít a fejlesztésekre lehívott EU-s támogatások aránya.
Ha át is megy az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítvány a parlamenti szavazáson, akkor sem lép kormányra az RMDSZ, legfeljebb parlamenti támogatást nyújt a leendő kabinetnek – jelentette ki Tánczos Barna Hargita megyei szenátor. A magyar érdekvédelmi szövetség politikusa megerősítette, hogy a keddi szavazáson mind a szenátusi, mind a képviselőházi RMDSZ-frakció megszavazza a PSD–ALDE elleni indítványt, de leszögezte, hogy az RMDSZ nem szándékozik kormányra lépni a PNL-vel. „Ha valóban kormányváltó szándékkal nyújtja be a javaslatot a PNL, akkor egy kormányprogramot is be kéne mutatni” – magyarázta az indokokat az RMDSZ-es szenátor.
Az úzvölgyi katonai temető körül kialakult konfliktus miatt is a kormány felelősségét hangoztatta Cristina Prună. „Bár a kormánynak már több mint egy hónapja tudomása van az építkezési felügyelőség, a kulturális minisztérium, a védelmi minisztérium és a Bákó megyei prefektúra által is megállapított törvénytelenségekről, semmit nem tett az elengedhetetlenül szükséges párbeszédért, nem hozta meg a nézeteltéréseket rendező gyors intézkedéseket, ehelyett a karhatalmi erők bohózatba illő helyszíni jelenlétét preferálta június 6-án. A megoldások kézügyben voltak, de nem elég, hogy nem léptek, káoszt teremtettek és bizalmatlanságot gerjesztettek az állami intézményekkel szemben” – idézte a bizalmatlansági indítványba az RMDSZ javaslatára bekerült passzust.
A bizalmatlansági indítvány szövegét Cristina Prună, az USR képviselőházi frakcióvezetője ismerteti. Az igazságszolgáltatás politikának való alárendelését, a sürgősségi kormányrendeletekkel való kormányzást, a közszolgáltatások drágulását, a nyugdíjemelés elodázását, a közpénzek felelőtlen kezelését, a korrupt politikusok felelősségre vonásának akadályozását, a 114-es sürgősségi kormányrendelettel a gazdaság, a bank- és energetikai szektor „romba döntését” rótta fel többek között a kormánynak az ellenzék.
A kommunista rendszer által a bărăgani kényszermunkatáborokba deportáltakra való megemlékezésként egy perces néma felállással kezdődött az ülés. (Hotnews)
A két ház együttes ülésének kezdetekor a 465 szenátorból és képviselőből csak 250-en voltak jelen. (G4media)
A Dăncilă-kabinet ellen korábban benyújtott két ellenzéki bizalmatlansági indítvány csak 166, illetve 161 szavazatot kapott, ezek tehát nem jó előjelek a kormányváltást kezdeményező pártoknak.
Tökéletesen megbízik a PSD–ALDE kormánykoalíció képviselőiben és szenátoraiban Viorica Dăncilă miniszterelnök, ezért nem tart attól, hogy az ellenzéknek sikerül elfogadtatnia a bizalmatlansági indítvány, ekként megbuktatnia a kormányt. Újságíróknak a kormányfő (egyben a PSD megbízott elnöke) kifejtette: a bizalmi szavazás előtt nem tartott fontosnak sem pártvezetéssel, sem Călin Popescu-Tăriceanuval, az ALDE elnökével egyeztetni. „Mindenki szavahihető, felelősségtudó ember, és ez ma be is fog bizonyosodni” – mondta bizakodóan Dăncilă. (Hotnews)
A nagyobbik kormánypárt részéről nem volt semmilyen utasítás vagy fenyegetés, hogy miként szavazzanak a PSD honatyái, vagy esetleg távol maradjanak a voksolástól – nyilatkozta hétfőn Valeriu Steriu, a szociáldemokraták parlamenti képviselője a Francia Közszolgálati Rádió (RFI)román nyelvű műsorában. A politikus hozzátette, hogy nem tart az „átszavazástól”. „Meggyőződésem, hogy a PSD és velünk együtt az ALDE valamennyi tagja olyan egységet fog tanúsítani, mint a képviselőház új elnökének megválasztásakor” – mondta. A kormánypártiak részt vesznek a két ház együttes ülésén, de Steriu szerint mindenki maga dönti el, hogy él-e a szavazati jogával vagy sem. „Az ellenzék a dolga összeszedni a minimum 233 szavazatot. Mi ott leszünk, hogy biztosítsuk a kvórumot, és meglássuk, miként oldják ezt meg” – mondta. (G4media)
„A Dăncilă-kormányt le kell váltani! Nem akarunk többé sürgősségi rendeleteket, belépési jelszót és sorokat a szavazókörzetek előtt” – ez a címe a bizalmatlansági indítványnak, amelyet a múlt szerdán nyújtott be az ellenzék. Az RMDSZ kérésére bekerült a szövegbe egy utalás arra is, ahogyan a kormány kezelte, pontosabban nem kezelte az úzvölgyi katonatemető körüli helyzetet. „Bár a kormánynak már több mint egy hónapja tudomása van az építkezési felügyelőség, a kulturális minisztérium, a védelmi minisztérium és a Bákó megyei prefektúra által is megállapított törvénytelenségekről, semmit nem tett az elengedhetetlenül szükséges párbeszédért, nem hozta meg a nézeteltéréseket rendező gyors intézkedéseket, ehelyett a karhatalmi erők bohózatba illő helyszíni jelenlétét preferálta június 6-án. A megoldások kézügyben voltak, de nem elég, hogy nem léptek, káoszt teremtettek és bizalmatlanságot gerjesztettek az állami intézményekkel szemben” – olvasható az úzvölgyi helyzetről a bizalmatlansági indítványban.
- 33743 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33745 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33745 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33746 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33748 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33748 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni