Cseke Attila: igazságtalanul változtattak a regionális operatív program pályázási feltételein
Nem politikai alapon kellene döntsenek a Regionális Operatív Program megyeszékhelyek és megyei jogú városok pályázatairól, mondta szerdai nagyváradi sajtótájékoztatóján Cseke Attila Bihar megyei RMDSZ-es szenátor.
Normatív alapon pályázhassanak a megyeszékhelyek és a megyei jogú városok is az uniós támogatásokra, ahogy az előző költségvetési ciklusban a megyeszékhelyek tehették ezt, s ne a Regionális Fejlesztési Tanács döntsön ezek sorsáról, ahogyan azt a 174-es sürgősségi kormányrendelet meghatározza – ezt a módosító javaslatot nyújtja majd be a szenátusi vita során Cseke Attila, Bihar megyei RMDSZ-es szenátor.
Alig 40 nappal a 156-os sürgősségi kormányrendelet után már változtattak a Regionális Operatív Program keretében benyújtható pályázatok rendszerén, mondta a szenátor, aki hozzátette: a két kormányhatározat kibocsátása között egyetlen esemény történt, a helyhatósági választások, amelynek eredményei nyomán a politikai erőviszonyok változtak.
A 2014–2020-as költségvetési időszakban a megyeszékhelyek között a számukra elkülönített összegek 50 százalékát egyenlően osztották el , a másik 50 százalékára pedig a lakosság számának arányában pályázhattak, így sikerült Nagyváradnak is sok uniós forrást lehívnia, mondta a szenátor.
Szeptemberben a 156-os számú sürgősségi kormányrendeletben a 2021–2027-es költségvetési időszakra a megyeszékhelyek mellett a megyei jogú városok (Biharban három ilyen van, Nagyszalonta, Margitta és Belényes) is pályázhattak volna a számukra fenntartott összegekre, ezek 35 százalékát egyenlő módon osztották volna szét, 65 százalékára pedig szintén a lakosságszám arányában pályázhattak volna a megyeszékhelyek és városok. Csakhogy az október 14-én megjelent 174-es rendeletben felülírták ezt a szabályozást, és úgy döntöttek, hogy a Regionális Fejlesztési Tanácsok döntsenek a pályázatokról, s csak abban az esetben lépjen életbe a 35-65 százalékos arány, ha a tanács két alkalommal is döntésképtelen.
Ennek a testületnek a megyei tanácselnökök, a megyei jogú városok, a városok és községek képviselői a tagjai, emiatt egyértelműen politikai lobbira lesz szükség ahhoz, hogy az egyes pályázatokat kedvezően bírálják el, mondta Cseke Attila. A szenátor hozzátette: szerinte az uniós támogatásokra egyenlő pályázati feltételeket kellene biztosítani az önkormányzatoknak, ezért amint a szenátus elé kerül a rendelet, a már említett módosítást fogja javasolni.
- Elakadt a szenátus házbizottságánál a választási törvény újratárgyalása
Belföld - Leadták iratcsomóikat a Bihar megyei szenátor- és képviselőjelöltek
Belföld - Cseke Attila: ha az ANL-lakásokra vonatkozó törvénnyel van gond, azt kell megváltoztatni
Gazdaság - RMDSZ–EMSZ-tárgyalások a választásokról: egy találkozó már volt, jövő héten folytatják
Belföld
- 34214 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34216 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34216 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34218 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34219 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34219 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni