Önkormányzati vezetőket választ az ország, este kilencig várják a szavazókat (PERCRŐL-PERCRE)
Megnyíltak vasárnap reggel hétkor a szavazókörzetek: összesen 3200 település és 41 megye élére választunk önkormányzati vezetőket. Eddig alacsonyabb a részvétel, mint négy évvel ezelőtt, 14 óráig a választók kereken egynegyede szavazott. A jelenlétet valós időben itt követheti. A nap eseményeiről folyamatosan tudósítunk.
Fontosabb információk:
- A szavazókörzetek reggel 7 és 21 óra között tartanak nyitva. A polgárok csak az állandó vagy legalább másfél hónapja bejelentett ideiglenes lakhely szerint szavazókörzetben adhatják le voksukat.
- A polgármestert, a települési önkormányzati testület és a megyei tanács tagjait választjuk meg, ezért a polgárok mindenütt három szavazólapot kapnak, a bukarestiek ötöt.
- Újdonság, hogy a szavazókörzetekben először beszkennelik a választópolgár személyazonossági iratát, így szűrik ki a kétszeres vagy többes szavazásokat.
- A központi választási bizottság (BEC) éjfélre ígér 80 százalékos feldolgozottságú részeredményeket.
- Maros megyében botrány árnyékolja be a vasárnapi nap eseményeit
A Szatmár megyei Kaplony településen, a 163-as választóházban 15 órakor eltűnt egy szavazópecsét, számolt be a Maszolnak Schvarczkopf Róbert, a Szatmár Megyei Választási Bizottság tagja.
A pecsétet fél órán át keresték, de nem került elő, A szavazóbizottsági tagoknak fogalmuk sincs mi történhetett
A településen egy órára felfüggesztették a voksolást. Amennyiben nem kerül elő, a hiényzó pecsét nélkül folytatják tovább a választók fogadását. Kaplonyban eddig a szavazati joggal rendelkezők több mint 33 százaléka járult az urnák elé.
Az államfő jelenleg Nagyszebenben tartózkodik feleségével. Mivel Carmen Johannisnak nem Bukarestbe szól a személyi igazolványa, meg kell várniuk míg Nagyszebenben adja le vosksát. Johannis ellenben a fővárosban fog szavazni.
Az RMDSZ kolozsvári tanácsosi listájának második helyezettje mindenkit arra buzdít, hogy menjen el voksolni és szavazzon egy sokkal magyarabb Kolozsvárra, "amelyben mindannyian otthon érezzük magunkat".
A nyolc évvel ezelőtti helyhatósági választások RMDSZ marosvásárhelyi polgármesterjelöltje, Borbély László parlamenti képviselő vasárnap délelőtt a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban adta le voksát.
A képviselő bízik abban, hogy tizenhat évnyi olyan városvezetés után, amely nem értette meg, mit jelent a sokszínűség, mit jelentenek a kétnyelvű feliratok, gáncsokodott, amikor a természetes tulajdonba visszakerült évszázados iskolák fejlesztéséről volt szó, most megért arra, hogy más vezetés vegye át a helyét.
„Remélem, hogy nem csak a magyarok, de a románok is rájöttek arra, hogy változásra van szükség” – fogalmazott Borbély László, aki hangsúlyozta azt is, hogy mennyire fontos az összefogás a magyarok között, ugyanakkor a románok helyes ítélőképességében is bízik, akik szintén rájöttek arra, hogy más vezetésre van szüksége Marosvásárhelynek.
„Le vagyunk maradva, utolsók vagyunk a nagyvárosok között Erdélyben, körülöttünk mindenki elhagyott minket, nincs egy koherens elképezlése és nem volt a tizenhat év alatt sem a városvezetésnek. Csak látszatintézkedéseket foganatosított, itt hagyták Marosvásárhelyt a komolyabb befektetők, tehát ez mind azt indokolja, hogy jöjjön egy új, ügyes városvezetés, tegye le az asztalra azt a négyéves elképzelését, ami terelőutakat jelent, befektetőket jelent, amit kétnyelvűséget jelent” – hangsúlyozta a politikus.
Pataki Csaba szenátor, az RMDSZ Szatmár megyei tanácselnök-jelöltje délben adta le szavazatát a szatmárnémeti 50-es szavazókörzetben. A politikus és családja is a változásra adták le a voksukat.
„A változásra szavaztam Szatmárnémetiben, egy élhetőbb fejlődő Szatmár megyére, ahol a gyerekek és idősek is jobban megtalálják majd a helyüket. Arra kérek a közösségünk tagjait, hogy szánjanak 15 percet az életükből és menjenek el szavazni, hiszen ma fog eldőlni az, hogy a következő négy évben, kik vezetik majd a közösséget és ez a mai nap nagyon fontos, úgy Szatmárnémeti életében, mint Szatmár megye magyar lakta településeiben egyaránt” – mondta a megyei tanácselnök-jelölt.
Szatmár megyében a 14 órás adatok szerint a többségében románok lakta településeken nagyobb a szavazási hajlandóság, a részvétel meghaladja a negyven százalékot. A magyar községekben a szavazói kedv alig éri el átlagban a 20 százalékot, ami alatta marad a megyei 23 százaléknak. (RMDSZ-közlemény)
Vasárnap 13 óráig 21,13 százalékos volt a részvétel a BEC adatai szerint. Az erdélyi megyékben alacsonyabb a szavazási hajlandóság. Bukarestben mentek el a legkevesebben szavazni. Íme a részvételi arány a megyék szerinti lebontásban (Forrás: BEC, százalék):
TELEORMAN - 29.10
GIURGIU - 28.30
OLT - 28.18
DÂMBOVIŢA - 26.62
VÂLCEA - 26.41
CĂLĂRAŞI - 25.36
MEHEDINŢI - 25.24
GORJ - 25.14
ILFOV - 24.73
BUZĂU - 24.60
(...)
SZATMÁR - 18.98
MÁRAMAROS - 18.81
IAŞI - 18.73
HARGITA - 18.44
SZEBEN - 18.23
KOVÁSZNA - 18.10
KOLOZS - 17.87
ARAD - 17.87
TEMES - 15.45
BUKAREST - 13.56
Soós Zoltán és felesége vasárnap délben 12 órakor szavazott az Avram Iancu Szakközépiskolában berendezett választási körzetben, miután részt vett a 11 órás szentmisén a belvárosi Keresztelő Szent János plébániatempolmban. A magyarok polgármesterjelöltjét a sajtó és Portik Vilmos, s támogatója és jó barátja várta.
A voksolást követően Soós azt nyilatkozta a sajtónak, hogy elsősorban a változásra szavazott, és bízik abban, hogy a marosvásárhelyiek felszabadítják a várost a korrupció és a klientúra alól. „Egy olyan városra szavaztam, ahol van összefogás, és egymásért dolgozunk, nem egymás ellen” – fogalmazott a jelölt. További részletek itt.
Információink szerint külföldi (nagy-britanniai) telefonszámokról küldözget SMS-eket Dorin Florea a marosvásárhelyieknek. Az üzenet ugyanaz, mint a polgármester választási plakátjának szlogenje.
Felfüggesztették a szavazást vasárnap délben a 4-es számú marosvásárhelyi szavazókörzetben, miután felmerült a gyanú, hogy az egyik választó egynél több polgármesterjelöltes szavazólapot dobott be az urnába.
Az Agerpres tudósítása szerint a választási procedúra mindaddig szünetel, amíg a körzeti választási bizottság tagjai meg nem számolják a felhasznált szavazólapokat azért, hogy összevessék a nyilvántartás szerint leadott szavazatok számával. Ha a két adat különbözik, akkor csalás történt.
„Nagyvárad jövőjére szavaztam, azért hogy támogathassuk egyházainkat, a családok biztonságáért, alacsonyabb adókért és illetékekért, és azért szavaztam, hogy Nagyváradon egy szebb jövő élhessük meg” – nyilatkozott nagyon röviden, de lényegre törően voksolás után Huszár István, az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje, aki családja kíséretében szavazott délelőtt Váradon, a Călimeneşti utcai szavazókörzetben.
Borboly Csaba szvazása nem volt zökkenőmentes vasárnap. Hargita Megye Tanácsának elnöke először a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tornaterméhez érkezett délelőtt tizenegy órakor feleségével, hogy leadhassa szavazatát, de nevük nem szerepelt a listán. Részleteket itt tudhat meg.
„Ha ma is akarnak tenni valamit a városért, Székelyföldért vegyenek részt a választásokon”, hívta fel a figyelmet vasárnap Antal Árpád. Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi polgármester jelöltje 11 órakor a Stadion utcai sportcsarnoknál berendezett választási körzetben adta le szavazatát.
Azt követően a sajtó érdeklődésére kifejtette: „Székelyföldön az önkormányzatok jelentik számunkra a lehetőséget, hogy megmutassuk, mit tudunk tenni szülőföldünkért, ha hagynak minket dolgozni. Éppen ezért abban bízok, hogy sok ember elmegy ma választani, de nyilván abban is reménykedek, hogy Marosvásárhelytől Szatmárnémetiig meg tudjuk erősíteni az önkormányzati jelenlétünket.
Molnár Zsolt parlamenti képviselő, temesvári polgármesterjelölt vasárnap délelőtt adta le voksát, azt hangsúlyozva: arra szavazott, hogy a magyar közösségnek biztos jövője legyen a Bánságban.
"Mi, bánsági magyarok jól tudjuk, hogy milyen, amikor van magyar képviseletünk a helyi és megyei tanácsban, és mennyi minden megváltozik akkor, amikor elveszítjük ezt a képviseletet” – fogalmazott a fiatal politikus, aki arra buzdítja a szavazókat, hogy minél többen érezzék magukénak a lehetőséget, hiszen Bánság jövőjéről dönthetnek. „Ma nincs magyar képviselete a Bánságnak, de ha jól döntünk, holnaptól mindez megváltozhat” – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.
„A mai nap egy erős, biztonságos Szilágyságra szavaztam. Egy olyan Szilágyságra, ahol mindannyian megtaláljuk helyünket. Arra a szervezetre, amely 27 év alatt bebizonyította, hogy kellő hatékonysággal tudott cselekedni” – fogalmazott az RMDSZ Szilágy megyei tanácselnök-jelöltje, Szilágyi Róbert István vasárnap.
A fiatal politikus hangsúlyozta: fontos, hogy a jövőben is olyan emberek képviseljék a közösséget, akik már korábban is bebizonyították, hogy prioritásaik között szerepel a magyar gyermekek és unokák boldogulása, a közösség biztonsága. „Minden szilágysági magyar embert arra biztatok, hogy arra a csapatra szavazzon, amely mind helyi, mind pedig megyei szinten meg tudja valósítani elképzeléseinket, élhetőbb jövőt tud biztosítani mindannyiunk számára” – idézte Szilágyi Róbertet az RMDSZ hírlevele.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35687 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35688 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35690 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni