Benyújtotta árnyékjelentését az RMDSZ az Európai Tanácshoz
Elkészítette és elküldte Strasbourgba, az Európa Tanácshoz az RMDSZ a regionális és kisebbségi nyelvek chartájának ratifikálásakor vállalt román kötelezettségek teljesítésére vonatkozó árnyékjelentést. Mint az ismert, a román kormány mintegy két és fél éves késéssel, 2016. március 2-án nyújtotta be jelentését, és abban a nemzeti kisebbségek nyelvi jogainak a kiterjesztéséről számol be úgy, hogy a dokumentum csak a 2010 és 2013 közötti időszakot öleli fel.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke már a hivatalos román jelentés megjelenésekor elmondta, a kormány által összeállított dokumentum valótlanul fest kedvező képet a nyelvi jogok romániai biztosításáról. „A jelentés elkészítésekor a román kormány képviselői tanácskoztak ugyan a kisebbségi szervezetekkel, de az RMDSZ írásban benyújtott észrevételeit nem vették figyelembe. Ezért a szövetség ugyanolyan árnyékjelentést juttatott el az Európa Tanácshoz, amilyet a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény romániai teljesítéséről is készített” – nyilatkozta az RMDSZ elnöke.
Az árnyékjelentés elkészítésére és benyújtására azután került sor, hogy ez év májusában, Bukarestben az Európa Tanács szakértői az RMDSZ vezető politikusaitól tájékozódtak arról, hogy miként ülteti gyakorlatba Románia az ET által kidolgozott regionális és kisebbségi nyelvek európai chartáját.
„Egyértelmű visszafejlődés tapasztalható a kisebbségek nyelvi jogainak gyakorlatba ültetése terén. Ez Románia észak-atlanti, illetve uniós csatlakozása óta folyamatosan tart. Szankciók hiányában és az európai integráció visszafordíthatatlansága által bátorítva a kisebbségi jogok alkalmazása elindult a visszafejlődés útján – ez a folyamat pedig már 2007 után érezhető volt, azonban igazán hangsúlyossá 2012 után vált. A román kormány hivatalos jelentésében olyan nyilvánvaló ferdítések és fél információk szerepelnek, amelyeket az RMDSZ nem hagyhatott szó nélkül” – hangsúlyozta Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Ez olvasható az árnyékjelentésben
Az RMDSZ-nek a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartáját illető árnyékjelentésében az első és legfontosabb észrevétele az, hogy Románia nem hozott létre a dokumentum előírásainak alkalmazását monitorizáló rendszert egyik érintett szakterületen sem. A chartába foglaltakat korlátozó előírásokként értelmezik a hatóságok, ami szöges ellentétben áll az európai egyezmény szellemével.
Gyakorta az igazságszolgáltatás különböző szintjein és eljárásaiban, de közigazgatási eszközökkel is hozzájárulnak a magyar nyelv használatának korlátozásához, és ugyanezt teszik országszerte több helyen a prefektusok is. A törvények alkalmazásában nem a pozitív értelmezés a gyakorlat, ennek eredményeként tiltanak mindent, amit a törvény nem ír elő tételesen.
A román állam nem szánt anyagi- és humánerőforrást a charta alkalmazására, és ez a hiányosság minden szakterületen, de különösen az igazságügyben szembetűnő. Az árnyékjelentésben természetesen szerepel az is, hogy a 2011-ben elfogadott oktatási törvény előírja, hogy a jogszabályban felsorolt multikulturális egyetemeken önálló magyar karokat hozzanak létre, azonban ez a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen mai napig nem valósult meg.
Egy másik kitétel szól arról, hogy a kisebbségi közösségekhez tartozó gyerekeknek a román nyelvet nem anyanyelvi szinten, hanem speciális tankönyvekből kell tanítani, ezt sem alkalmazzák Romániában. Az RMDSZ dokumentuma felhívja a figyelmet arra is, hogy az állami költségvetésből kis arányú támogatás jut a közszolgálati média magyar szerkesztőségeinek, a közszolgálati rádiók közül pedig a Marosvásárhelyi Rádió közvetít 24 órás magyar nyelvű műsort, miközben a televízió esetében nincs 24 órás anyanyelvű sugárzás. A jelentés kitér ugyanakkor a román kereskedelmi média által generált gyűlöletbeszédre is.
- Nyelvi jogok érvényesítése: változást remél az újratervezéstől az RMDSZ
Belföld - Újabb árnyékjelentést nyújt be az RMDSZ az Európa Tanácshoz
Belföld - Kelemen Hunor: Románia „modellértékű” a kisebbségi jogok be nem tartásában
Belföld - RMDSZ-árnyékjelentés: Románia nem tartja be a kisebbségvédelmi keretegyezményben vállaltakat
Belföld - RMDSZ: a kisebbségi nyelvi jogok alkalmazása nem opcionális
Belföld - Vincze Loránt: az RMDSZ-t az Európa Tanács dokumentuma kéri, hogy készítsen árnyékjelentést
Külföld - Kelemen: Románia semmibe veszi vállalásait
Belföld - Cáfolta Kovács Péter, hogy az RMDSZ nem nyújthat be árnyékjelentést az ET-hez
Belföld - Árnyékjelentést készített az RMDSZ
Belföld - Teljességre törekvő felmérést végez a nyelvi jogok gyakorlatba ültetése terén az RMDSZ
Társadalom - Levélben fordult Kelemen Hunor a Velencei Bizottság elnökéhez
Belföld - Borbély: árnyékjelentés készül a nyelvi jogok hiányos alkalmazásáról
Belföld - Árnyékjelentés készül a nyelvi jogok betartásáról
Belföld
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni