Új parlamentet választ vasárnap Románia – percről percre
A vasárnapi parlamenti választásokon 312 képviselői és 138 szenátori mandátumáról dönt az ország csaknem 19 millió szavazópolgára. Délután 18 óráig a választók 34,39 százaléka szavazott, kevesebben, mint négy évvel ezelőtt ugyaneddig az időpontig. A18 órás adatokra alapuló becslések szerint a magyar részvétel enyhén elmarad az országos, 34,1 százalékra tehető. Cikkünk folyamatosan frissül.
„Magyarul szavaztam. Annak a szervezetnek a jelöltjeire, akik azért dolgoznak, hogy jobb legyen magyarnak lenni Erdélyben. A Szilágyságnak virágzó kereskedelemre, fejlett infrastruktúrára van szüksége, a szilágysági családoknak jobb megélhetésre, anyagi biztonságra, a fiataloknak több lehetőségre van szükségük. Erre a biztonsággal és reménnyel teli jövőre adtam a voksom!” – mondta Végh Sándor, az RMDSZ Szilágy megyei szenátorjelöltje vasárnap délután. (RMDSZ Tájékoztató)
Vasárnap 14 óráig a szavazati joggal rendelkező állampolgárok 20,23 százaléka adta le voksát a parlamenti választásokon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Hargita megyében a szavazati joggal rendelkező lakosság 22,01, Kovászna megyében 18,12, Maros megyében 18,47, Bihar megyében 20,22, Szatmár megyében 16,55, Kolozs megyében 18,68, Szilágy megyében 19,85 százalék járult az urnákhoz 14 óráig - derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból.
A részvétel Erdélyben a legalacsonyabb: 18,3 százalék. Barna Gergő szociológus becslései szerint a magyar részvétel enyhén elmarad az országos részvételtől, 19,1 százalékra becsülhető, viszont csökkent a különbség a délelőtti adatokhoz képest. A magyar részvétel lemaradása kisebb, mint a korábbi parlamenti és önkormányzati választásokon.
Vasárnap 14 óráig 44 172, külföldön élő román állampolgár adta le voksát a Központi Választási Iroda (BEC) hivatalos adatai szerint. A külhoni román állampolgárok számára összesen 417 szavazókörzetet alakítottak ki, több mint 90 országban. (Agerpres)
Tizenegy fegyházban lezárult, további 35-ben pedig még tart a szavazás; mindeddig nem érkezett hír egyetlen incidensről sem - tudatta az AGERPRES hírügynökséggel Cristina Cîrlan, a Büntetés-végrehajtási Intézetek Országos Igazgatóságának szóvivője.
Tájékoztatása szerint Bákó, Nagybánya, Brăila, Zsiláva, Giurgiu, Csíkszereda, Slobozia, Târgu Jiu, Constanţa-Poarta Albă, Aknavásár és Brăila Tichileşti fegyházaiban illetve javítóintézeteiben összesen 881, szabadságvesztésre ítélt személy adta le eddig a voksát. A szóvivő szerint az összesen 27 486 fogvatartott közül 10 189-nek van joga szavazni a parlamenti választásokon, közülük pedig 7 432-en jelezték, hogy szeretnének voksolni.
A sajtószóvivő elmondása szerint azok a fogvatartottak szavazhatnak, akik betöltötték a 18. életévüket, érvényes személyi igazolvánnyal rendelkeznek, nem vonták meg szavazati jogukat, lakhelyük vagy ideiglenes lakhelyük abban a megyében van, ahol fogva tartják, román állampolgársággal rendelkeznek és írásban igénylik a mozgóurnát szavazás előtt. (Agerpres)
Tánczos Barna szenátorjelölt ma Csíkszentkirályon adta le szavazatát, egy olyan Erdélyre, ahol a falusi élet nemcsak a jobb levegőt jelenti, de a jólétet és a gyarapodást is.
„Azért szavaztam, mert fontosnak tartom, hogy a falvakon élők életkörülményei javuljanak. Hogy a falusi gazdaságok közösségünk gazdasági életének motorjává váljanak, hogy a vidéken élők életlehetőségei érdemben javuljanak. Arra kérek mindenkit, menjen el szavazni! Válassza a vidék megerősödését!”− mondta.
Vasárnap 14 óráig a szavazásra jogosultak 20,23 százaléka adta le voksát a parlamenti választásokon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. A fővárosban élők 21,06 százaléka szavazott - derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból. A 2012-es parlamenti választásokon 14 órakor 20,23 százalékos volt a részvétel. (Agerpres)
Szatmárnémetiben a délelőtti órákban Magyar Lórád és Erdei D. Isván képvisejójelölek, valamint Turos Lóránd szenátorjelölt is az erős magyar képviseletre szavazott.
A Központi Választási Iroda statisztikái szerint Szatmár megyében összesen 316 271 szavazásra jogosult lakos van, a választópolgárok pedig 334 szavazókörzetben adhatják le voksaikat. Délig a szavazásra jogosultak 9,78 százaléka járult az urnák elé, szám szerint 30 942 személy.
Tizenegy fegyházban lezárult, további 35-ben pedig még tart a szavazás; mindeddig nem érkezett hír egyetlen incidensről sem - tudatta az Agerpres hírügynökséggel Cristina Cîrlan, a Büntetés-végrehajtási Intézetek Országos Igazgatóságának szóvivője.
Tájékoztatása szerint Bacău, Nagybánya, Brăila, Bucarest-Jilava, Giurgiu, Csíkszereda, Slobozia, Târgu Jiu, Constanţa-Poarta Albă, Aknavásár (Târgu Ocna) és Brăila Tichileşti fegyházaiban illetve javítóintézeteiben összesen 881, szabadságvesztésre ítélt személy adta le eddig a voksát. A szóvivő szerint az összesen 27.486 fogvatartott közül 10.189-nek van joga szavazni a parlamenti választásokon, közülük pedig 7.432-en jelezték, hogy szeretnének voksolni.
A sajtószóvivő elmondása szerint azok a fogvatartottak szavazhatnak, akik betöltötték a 18. életévüket, érvényes személyi igazolvánnyal rendelkeznek, nem vonták meg szavazati jogukat, lakhelyük vagy ideiglenes lakhelyük abban a megyében van, ahol fogva tartják, román állampolgársággal rendelkeznek és írásban igénylik a mozgóurnát szavazás előtt. (Agerpres)
Kulcsár-Terza József háromszéki képviselőjelölt kijelentette: egy erős magyar képviseletre szavazott annak érdekében, hogy az összefogás erejével hatékonyabban tudják képviselni a magyar érdeket a román parlamentben. „Egy dolog biztos, a románok nem fognak képviselni minket, csak magunkra számíthatunk” − nyilatkozta szavazás után.
„Én ma az erős helyi közösségekre szavaztam. Olyan közösségekre, amelyek a rájuk vonatkozó döntéseket maguk hozzák meg és, amelyek képesek megteremteni azokat a feltételeket, ahol gyerekeink biztonságban nőhetnek fel”− fogalmazott Miklós Zoltán, az RMDSZ háromszéki szenátorjelöltje vasárnap délben. (RMDSZ Tájékoztató)
Benkő Erika háromszéki képviselőjelölt Sepsiszentgyörgyön szavazott, majd elmondta, hogy a megújulásra nyomta a pecsétet, arra, hogy új fejezetet tudjanak nyitni Székelyföld történetében, hogy Bukarest súlya csökkenjen és a régiók súlya növekedjen az országban. (RMDSZ Tájékoztató)
Az RMDSZ országos eredményváró központjához beérkezett információk szerint több megyében is nacionalista sms-ket küldözgetnek a választópolgároknak.
Az sms-ek arra buzdítják a román szavazókat, hogy járuljanak minél nagyobb számban az urnákhoz azért, hogy kiszorítsák a magyarokat a parlamentből. (RMDSZ Tájékoztató)
Benedek Zakariás Hargita megyei képviselőjelölt, az RMDSZ szórványjelöltje Nagyszebenben adta le voksát.
„Azért szavaztam, hogy a szórványban élő magyar embereket is magyar emberek képviseljék a parlamentben. Az erdélyi magyar közösség huszonöt százaléka a szórványban él, megmaradása szempontjából pedig létfontosságú, hogy ne csak helyi, de a törvényhozás szintjén is legyen beleszólása sorsának alakításába. Ma azért kell elmenni szavazni Székelyföldön, a Partiumban, a Szilágyságban és a Bánságban is, hogy egyetlen régió, egyetlen magyar ember se maradhasson képviselet nélkül. Hogy egyetlen magyar ember se érezhesse azt a következő négy évben, hogy nincs akihez fordulnia problémájával” – jelentette ki. (RMDSZ Tájékoztató)
„Erős Bihar megyei magyar képviseletért és erős romániai magyar képviseletért szavaztam” – mondta voksolás után Biró Rozália Bihar megyei képviselőjelölt Nagyváradon.
„Ami a következő négy év parlament munkáját illeti azt szeretném, és azért szavaztam, hogy egy olyan országban éljünk, ahol jólétben élhetnek a családjaink, ahol tiszteletben és megbecsülésben van részük az időseinknek, és ahol lehetőségekkel teli napokat élhetnek meg a fiatalok. Úgy gondolom, hogy rajtunk áll az, hogy mindezt megvalósítsuk, a romániai magyar közösségen, és meggyőződésem az, hogy rendelkezünk kellő bölcsességgel ahhoz, hogy felvállaljuk ezt a lehetőséget és éljünk ezzel a lehetőséggel” – fogalmazott a képviselőjelölt.
Nagyváradon koradélután egyébként a 114. szavazókörzetnél sorban álltak a választópolgárok, hogy szavazhassanak. (Fried Noémi Lujza)
„A kis- és középvállalkozások jelentik az erdélyi gazdaság gerincét. Ezeket a törvények szintjén is támogatni kell, hogy a jövőben ne okozzon gondot a munkanélküliség az erdélyi embereknek.” – hangsúlyozta vasárnap délben Császár Károly Maros megyei szenátorjelölt. „Ehhez viszont be kell juttatni azt a talpraesett csapatot a parlamentbe, akik elkötelezetten állnak ki a magyarok jóléte mellett. Én erre a csapatra szavaztam, a magyar emberek biztonságos anyagi helyzetére, Erdély gazdaságának fejlődésére”− mondta a jelölt. (RMDSZ Tájékoztató)
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni