Új parlamentet választ vasárnap Románia – percről percre
A vasárnapi parlamenti választásokon 312 képviselői és 138 szenátori mandátumáról dönt az ország csaknem 19 millió szavazópolgára. Délután 18 óráig a választók 34,39 százaléka szavazott, kevesebben, mint négy évvel ezelőtt ugyaneddig az időpontig. A18 órás adatokra alapuló becslések szerint a magyar részvétel enyhén elmarad az országos, 34,1 százalékra tehető. Cikkünk folyamatosan frissül.
Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke szerint minden önkormányzatnak, településnek és minden erdélyi magyar embernek az érdeke, hogy településeiknek jó útjai, fejlett közlekedési infrastruktúrája legyen, a helyben megtermelt adót pedig helyi közösség teendőire kell fordítani. „Én azokat az embereket támogattam szavazatommal, akik ezt tartják fontosnak, akik ezért fognak a parlamentben dolgozni. Olyan embereket küldök szavazatommal a parlamentbe, akik a mi ügyeinkért harcolnak, és Erdélyt képviselik, és nem hagyják, hogy mások döntsenek sorsunkról, akiknek csak Bukarest a fontos” – hangsúlyozta szavazat leadása uán (RMDSZ Tájékoztató).
Vasárnap 13 óráig 34.334, külföldön élő román állampolgár adta le voksát a Központi Választási Iroda (BEC) hivatalos adatai szerint.
A legnagyobb számban a Moldovai Köztársaságban élő román állampolgárok járultak az urnákhoz: a számukra kialakított 35 szavazókörzetben több mint 13.500-an éltek alkotmányos jogukkal. Olaszországban 73 szavazókörzetben várják a voksolni kívánó román állampolgárokat, akik közül eddig hozzávetőlegesen 5.500-an szavaztak. A Spanyolországban kialakított 71 szavazókörzetben 3.500 választópolgár járult az urnákhoz, Németországban pedig 2.000-en voksoltak, 15 körzetben. A Nagy-Britanniában élő román állampolgárok közül eddig 21 szavazókörzetben 1.700-an voksoltak, Franciaországban 1.200-an (16 szavazókörzetben), Belgiumban hozzávetőlegesen 1.000-en (9 szavazókörzetben), Ausztriában 500-an (9 szavazókörzetben).
A külhoni román állampolgárok számára összesen 417 szavazókörzetet alakítottak ki, több mint 90 országban. (Agerpres)
A 13 órás adatok szerint Erdélyben Hargita megyében volt a legnagyobb a részvétel a parlamenti választásokon: 18,16 százalék szavazott, míg az országos átlag 16,62 százalék volt a Központi Választási Iroda (BEC) szerint.
Kovászna megyében 14,58, Maros megyében 15,22, Bihar megyében 16,02, Szatmár megyében 13,51, Kolozs megyében 15,04, Szilágy megyében 15,75 százalék járult az urnákhoz 13 óráig - derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból. Érdekesség, hogy a városiak jóval nagyobb arányban (58,5 százalék) mentek el szavazni, mint a vidékiek (41,46).
„Az elmúlt 98 évben azt tapasztaltuk, hogy nem Romániát emelték fel Erdély szintjére, hanem Erdélyt próbálták meg lezülleszteni Ó-Románia szintjére. Ezzel nem értünk egyet” – jelentette ki szavazata leadása után Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester.
Tizennyolc olyan panaszt jegyeztek délig, amelyek a választási folyamattal kapcsolatos esetleges kihágásokra vagy bűncselekményekre vonatkoznak - jelentette be a belügyminisztérium sajtószóvivője, Monica Dajbog. „A belügyminisztérium munkatársai minden jelentett esetet kivizsgálnak, hogy megállapítsák, megalapozott-e a panasz vagy sem. A legtöbb panasz, szám szerint 11, városi környezetből érkezett. Eddig négy lehetséges bűncselekménnyel kapcsolatban folyik kivizsgálás" - mondta el Dajbog.
A belügyminisztérium sajtószóvivője ugyanakkor hozzátette, eddig nem érkezett jelentés olyan súlyosabb incidensekről, amelyek megzavarták volna a választások menetét. (Agerpres)
A Teleorman megyei Beciu községben található 96-os számú választókörzet elnökének lecserélését kéri a kerületi választási iroda az Állandó Választási Hatóságtól, miután többen jelezték, hogy ittas állapotban van. Teodora Dragole, a Teleorman megyei rendőr-felügyelőség szóvivője szerint a szóban forgó szavazókörzet elnöke visszautasította, hogy alkoholtesztnek vessék alá.
Eugen Ovidiu Vlad, a Teleorman megyei kerületi választási iroda szóvivője kijelentette, kérni fogják a 96. szavazókörzet elnökének lecserélését. A végső döntést az Állandó Választási Hatóság (AEP) hozza meg ez ügyben. (Agerpres)
„Józan ész, magyar szolidaritás és felelősség az erdélyi magyar választók iránt – ezeket tartottam szem előtt a voksom leadásakor” –mondta Biró Zsolt Maros megyei képviselőjelölt miután leadta szavazatát.
„Azt akarom, hogy mi, erdélyi magyarok otthon érezzük magunkat szülőföldünkön, ehhez pedig meg kell teremtenünk a biztonságot. Arra a listára szavaztam, amelynek jelöltjei az anyagi biztonságunk megteremtése mellett a nemzeti ügy iránt is elkötelezettek, és harcolni fognak érte a következő években.”
Vincze Loránt FUEN-elnök Brüsszelben adta le szavazatát, majd Facebookon a következőket posztolta:
Sógor Csaba európai parlamenti képviselő Csíkszeredában voksolt. Elmondta: „Ma már nem az a kérdés, hogy a magyar közösség bővítheti-e jogait, sokkal inkább az, hogy engedjük-e, hogy visszavegyék azokat. Ahhoz, hogy Brüsszeltől Bukarestig figyelmet kapjanak az utóbbi időben egyre inkább felerősödő jogsértések és visszaélések, minden választáson részt kell vennie a magyar közösségnek, meg kell mutatnia az erejét. A mai választás arról szól, hogy elegen leszünk-e ahhoz a következő négy évben is, hogy érvényesíteni tudjuk érdekeinket az 1918-as gyulafehérvári nyilatkozatban tett ígéretek századik évfordulója, illetve Románia 2019-ben esedékes soros uniós elnöksége alatt is. Nekünk ott kell lennünk, ahol rólunk döntenek!” (RMDSZ Tájékoztató)
„Mindennapi életünk újból és újból bizonyítja a közösségi szolidaritás erejét. A szórványban, az interetnikus környezetben és a tömbben élő magyar közösségek csak egymásra támaszkodva, egymást erősítve tudják céljaikat megvalósítani. A belső szolidaritás létszükséglet nemzeti közösségünk számára” – fogalmazott Winkler Gyula EP-képviselő, szenátorjelölt azt követően, hogy szavazott Vajdahunyadon.
Beszélt a választás tétjéről is. „Kiállunk magunkért, és biztosítjuk a magyarok erős képviseletét, vagy engedjük, hogy szétzúzzák közösségünket? Ez a mai nap tétje, és erre szavaztam. Arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt a választáson, jelentkezzen ma a szavazóhelyiségekben és adja le voksát az erős magyar képviseletre. Tegye meg ezt közösségünk jövőjéért, Erdély jövőjéért" – emelte ki Winkler Gyula, szavazásra biztatva az erdélyi magyarokat. (RMDSZ Tájékoztató)
Bende Sándor képviselőjelölt Maroshévízen voksolt, majd elmondta, azért szavazott, hogy az erdélyi, a székely magyar emberek jövője a magyar embereken múljon. Szerinte rég volt ekkora nyomás a magyar közösségen, hiszen támadták jogainkat, intézményeinket, vezetőinket. „Nem beszélve közös zarándokhelyünkről, a Csíksomlyói Búcsúról, amely megvédéséről a román kulturális minisztérium egyenesen lemondott az elmúlt napokban. Ma azért kell minden magyar embernek elmenni és szavazni, hogy kellő ereje legyen közösségünknek ahhoz, hogy megakadályozhassa a magyarellenes megnyilvánulásokat!”− véli. (RMDSZ Tájékoztató)
Kevéssel 13 óra előtt Teleorman megyében lépte át elsőként a 20 százalékos határt a részvétel a parlamenti választáson. Közel áll ehhez a teljesítményhez Olt megye is, ahol már szavazati joggal rendelkezők 19,82%-a adta le voksát.
"Egy olyan városra szavaztam, ahol Cluj-Napoca mellett elfogadjék a Kolozsvárt és a Klausenburgot is" - fogalmazott Csoma Botond vasárnap.
Az RMDSZ-es képviselőjelöklt elmondta, olyan városra szavazott, ahol nem csak üres frázisok zengenek a multikulturalizmusról, hanem tesznek is érte, és társítják ezt többnyelvűséggel. Csoma hozzátette, egy olyan Kolozs megyére szavazott, ahol minden magyar gyermek magyar iskolában tud tanulni, minőségi magyar oktatásban részesül, és ahol vidéken is lehet élni, nemcsak városon.
Jó eséllyel átlépi az ötszázalékos választási küszöböt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a választásokon - mondta Tóth Norbert nemzetközi jogász vasárnap az M1 aktuális csatornán.
A szakértő szerint a felmérések is azt támasztják alá, hogy az RMDSZ bekerül a román parlamentbe. Ha ez mégsem valósulna meg, az úgynevezett alternatív választási küszöb segítségével is helyet szerezhetnek a párt jelöltjei - jelezte. Ez azt jelenti, hogy a szabályok szerint amelyik párt négy megyében a szavazatok 20 százalékát kapja, akkor is bekerül a parlamentbe, ha országosan nem éri el az ötszázalékos küszöböt. Elmondása szerint az öt százaléknak lélektani jelentősége van, ugyanis az RMDSZ eddig még soha nem került e küszöb alá a román választások történetében. Hozzátette, hogy ha sikerül ezt túllépni, akkor a párt tárgyalási pozíciója is erősebb lehet. Megjegyezte, hogy a magyarság aránya Romániában körülbelül 6,5 százalék. (MTI)
Vasárnap déli 12 óráig a szavazati joggal rendelkező állampolgárok 12,47 %-a adta le voksát a parlamenti választásokon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint.
A fővárosban élők 12,55%-a szavazott. Hargita megyében a szavazati joggal rendelkező lakosság 13,31%-a, Kovászna megyében 10,66%, Maros megyében 10,91%, Bihar megyében 10,93%, Szatmár megyében 9,61 %, Kolozs megyében 10,20%, Szilágy megyében 10,55% járult az urnákhoz 12 óráig - derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból.
A legmagasabb részvételt Teleorman megyében regisztrálták (a szavazásra jogosultak 17,42%-a voksolt már), majd Olt (16,77%), Dolj (15,57%), Dâmboviţa (15,17%) megye következik a sorban. A legkevesebben Máramaros (8,16%), Beszterce (8,17%), Temes (9,37%), Szatmár (9,61%), Arad (9,62%) és Szeben megyében (9,85%) éltek szavazati jogukkal 12 óráig.
A szavazati jogával élő román állampolgárok közül délig 58,37% városon, 41,63% vidéken adta le voksát. (Agerpres)
- 34957 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34959 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34961 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34962 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34962 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni