„Nem hátrálunk meg!” – Zilahon tartja kongresszusát az RMDSZ (percről percre)
Stratégiai dokumentumot, illetve négy határozatott fogadott el, emellett alapszabályt és programot módosított szombaton az RMDSZ Zilahon ülésező kongresszusa. Kelemen Hunor szövetségi elnök politikai beszámolójában hangsúlyozta: az erdélyi magyaroknak az az érdekük, hogy Románia jól működő jogállam legyen, a kisebbségi jogok ne csak papíron létezzenek. Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök a "maradás vagy haladás" dilemmája elé állította a küldötteket. Liviu Dragnea beszédében kormányra hívta az RMDSZ-t, amit a szövetségi elnök a kongresszus utáni sajtótájékoztatóján elhárított.
- A következő két év cselekvési prioritásait tartalmazó stratégiai dokumentum itt olvasható
- Az alapszabály-módosításokat itt, a programmódosításokat itt tekintheti meg
- A kongresszus szervezéséről Porcsalmi Bálintot, a legfontosabb alapszabály-módosításról Hegedüs Csillát, az RMDSZ elmúlt két évéről és a követendő irányról Kelemen Hunort kérdeztük korábban.
Winkler Gyulát, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjét arról kérdeztük, hogy milyen üzenetet hordozhat Brüsszelben a zilahi kongresszus mottója, Nem hátrálunk meg!
Petrolena Mihaela Csokany a romániai kisebbségek parlamenti képviseletének üdvözletét tolmácsolta.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőtől azt kérdeztük: mit szól ahhoz, hogy a Szociáldemokrata Párt elnöke kormányra hívta kongresszusi beszédében az RMDSZ-t?
Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke, a legkisebb létszámú Kárpát-medencei magyar kisebbségi közösség nevében beszélt a küldötteknek. A kongresszus mottójáról elmondta: ez üzenet az állandóan kétkedőknek, hogy a magyar kisebbség megtartja az identitását.
"Számukra, legkisebb magyar közösségként, nagyon fontos az anyaországgal és a legnagyobb magyar közösséggel való jó partnerségi viszony. Köszönöm, hogy mindig partnerként tekintenek ránk, remélem egy hosszú kapcsolat áll még előttünk" – mondta a politikus.
Ungár Péter, a Lehet Más a Politika (LMP) elnökségi tagja gratulált a decemberi választáson elért eredményekhez az RMDSZ-nek.
A magyar ellenzéki politikus zöld témákkal érkezett a kongresszusra, mint fogalmazott, az erdélyi erdők ügyét fogják hangsúlyosan képviselni a továbbiakban.
Paul-Jörgen Porr, a Romániai Német Demokrata Fórum (FDGR) elnöke méltatta az RMDSZ konstruktív, következetes kisebbségvédelmi politizálását, a demokrácia melletti kiállását. Emlékeztetett arra, hogy a két szervezet hidat képez az anyaországok és a Romániában élő német, illetve magyar kisebbség között.
Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke Pál apostolt parafrazálva beszélt a magyar közösségek hitéről, elkötelezettségéről a megmaradás mellett. „Össze kell fognunk, össze kell adnunk azt a tudást, amit felhalmoztunk” – fogalmazott.
„A jobboldaliság és a múltbeli sikeres együttműködések közös platformot teremtenek” – hozta a Nemzeti Liberális Párt (PNL) üzenetét Lucian Bode, az alakulat Szilágy megyei szervezetének elnöke. Az ellenzéki politikus emlékeztetett, hogy az RMDSZ mindig megbízható partnere volt a PNL-nek.
Biró Zsolt MPP-elnök beszédében felidézte a két évvel ezelőtti RMDSZ-kongresszuson elhangzott szavait. Szerinte akkor kezdődött a „felelősség korszaka” az erdélyi magyar politizálásban, amelynek koordinátái a józan, a párbeszéd és a felelősség a közösség sorsa iránt.
A politikus szerint az RMDSZ és az MPP együttműködésének is köszönhetőek a tavalyi jó választási eredményeket. „Ezt az utat kell tovább szélesíteni” – fogalmazta meg a közös célkitűzést. Szerinte az erdélyi magyarok felismerték, hogy érdekképviseletüket „nem lehet egyetlen szervezetbe csatornázni”. Elmondta: amióta a párt elnökévé választották, az MPP tűrőképes és cselekvőképes lett.
A magyar választópolgárok az elmúlt évek választásain élhettek a választás szabadságával, és felállítottak egy politikai erősorrendet, amelynek az élén az RMDSZ áll. „Számunkra ez egyértelmű volt, ezért álltunk a párbeszéd útjára” – fogalmazott. Szerinte a tavalyi választásokon úgy tudott nyerni az erdélyi magyarság, hogy közben az RMDSZ és az MPP is megerősödött.
Végezetül Biró azt ígérte, hogy az MPP a parlamenti jelenlétével hozzájárul az érdekérvényesítés hatékonyságának növeléséhez, a székelyföldi autonómia megteremtéséhez, a jogállam helyreállításához.
Antonio López-Istúriz White, az Európai Néppárt (EPP) főtitkára videóüzenetben szólt a kongresszushoz.
Sorin Grindeanu kormányfő üzenetét Molnár Zsolt, a miniszterelnök tanácsosa tolmácsolta a kongresszusnak. „Mindig méltányoltam az RMDSZ politikusainak szakértelmét, korrektségét és hatékonyságát” – üzente Grindeanu.
A kormányfő emlékeztetett, hogy Románia kötelezettséget vállalt a kisebbségek jogainak tiszteletben tartására, és szerinte az ország modell értékű Európában ezen a téren. Szerinte a román többség és a kisebbségek problémái azonosak, ezek megoldásán is együtt kell dolgozni. A kormányzat célkitűzéseiből a miniszterelnök kiemelte a fiatal vállalkozók támogatását.
Grindeanu arra kérte az RMDSZ-t, legyen partner Románia korszerűsítésében.
Molnár Gyula, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) vicces felütéssel kezdte beszédét, „egyetértek az előttem szólókkal”, utalva Semjén Zsolt és Gulyás Gergely beszédére.
Gratulált az RMDSZ sikereihez és megújúlásához. „Az illeberális állam álma maradt olyan amilyen volt. Úgy tűnik, hogy az európai országok többségében az idegengyűlölő politika vereséget szenvedett” – fogalmazott Molnár.
Meggyőződését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kétoldalú kapcsolatok elmélyítése jelentheti az egyetlen utat a romániai magyarság számára.
Bár a hivatalos program szerint fel kellett volna szólalnia, Călin Popescu Tăriceanu videóüzenetben fogalmazta meg gondolatait a kongresszus számára. A szenátus elnöke felidézte az RMDSZ-szel közös kormányzás éveit, méltatta, hogy a szövetség politikusai mindig szavatartóak voltak.
"A Románia számára hasznos projektek a kisebbségek számára is hasznosak" – jelentette ki. A politikus az egyik legfontosabb célkitűzésnek a fiatalok itthontartását nevezte. Reményét fejezte ki, hogy az RMDSZ-szel közösen tudnak munkálkodni a cél eléréséért.
- Elkerülni a tűzoltást – a romániai magyar oktatás jövőjét vitatták meg Zilahon
Belföld - Merre tart a vidékfejlesztés? Sikeres gazdák fóruma Szilágyperecsenben
Gazdaság - Okosváros, számvevőszék, kríziskezelés – Krasznán konferenciáztak fiatal önkormányzatisok
Belföld - Szilágyságban a polgármesterek is dalra fakadnak – riport
Társadalom - Kelemen Hunor: megtanultuk, hogy csak magunkra számíthatunk
Belföld - Szilágysági magyarok munkáját méltatták az I. Wesselényi-gálán
Belföld - Ambrus Attila: Félúton, útközben
Vélemény - Szakmai konferenciákkal és díjátadóval indul az RMDSZ zilahi kongresszusa
Belföld - Szilágyság a hagymáját is az Európai Parlamentbe vitte, mi mégsem tudunk róla – riport
Társadalom - Porcsalmi Bálint az RMDSZ-kongresszusról: a „Nem hátrálunk meg!” a közösségről szól
Belföld
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34235 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni