„Nem hátrálunk meg!” – Zilahon tartja kongresszusát az RMDSZ (percről percre)
Stratégiai dokumentumot, illetve négy határozatott fogadott el, emellett alapszabályt és programot módosított szombaton az RMDSZ Zilahon ülésező kongresszusa. Kelemen Hunor szövetségi elnök politikai beszámolójában hangsúlyozta: az erdélyi magyaroknak az az érdekük, hogy Románia jól működő jogállam legyen, a kisebbségi jogok ne csak papíron létezzenek. Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök a "maradás vagy haladás" dilemmája elé állította a küldötteket. Liviu Dragnea beszédében kormányra hívta az RMDSZ-t, amit a szövetségi elnök a kongresszus utáni sajtótájékoztatóján elhárított.
- A következő két év cselekvési prioritásait tartalmazó stratégiai dokumentum itt olvasható
- Az alapszabály-módosításokat itt, a programmódosításokat itt tekintheti meg
- A kongresszus szervezéséről Porcsalmi Bálintot, a legfontosabb alapszabály-módosításról Hegedüs Csillát, az RMDSZ elmúlt két évéről és a követendő irányról Kelemen Hunort kérdeztük korábban.
Gulyás Gergely alelnök a Fidesz nevében köszöntötte a kongresszust. "Minden magyar felelős minden magyarért" – idézte Szabó Dezsőt. A politikus felidézte a magyar-magyar viszony eddigi stációit a rendszerváltástól, Antal József mandátumától kezdődően. "Közös célkitűzésünk magyarnak maradni a Kárpát-medencében" – fogalmazott. Hangsúlyozta, ennek kell megteremteni a feltételeit, ez az anyaország felelőssége is.
Semjén Zsolthoz hasonlóan szóvá tette az erdélyi magyar politikusok hatósági zaklatásait, a "koncepciósnak nevezett eljárásokat", amelyeket elfogadhatlannak nevezett. Horváth Annának azt üzente: reméli, hogy a későbbiekben újra Kolozsvár alpolgármestere lesz.
Gulyás szerint vonzó magyar világot kell teremteni a megmaradáshoz. "A cél az, hogy tudjuk, magyar és magyar közt mindig több, ami összeköt, mint ami elválaszt" – jelentette ki. Hangsúlyozta, az RMDSZ hatékonyan képviseli az erdélyi magyarokat, és felelősségteljes érdekképviseleti munkát végez.
Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes kettős minőségben hozott üzenetet a zilahi kongresszusra: a magyar kormány és a KDMP nevében szólt a küldöttekhez.
A magyar kormány nevében gratulált az RMDSZ és az MPP összefogásához, ami megtörte a korábbi trendet. Ez az összefogás kellett ahhoz, hogy a romániai magyarságnak arányos képviselete legyen országos és regonális szinten.
„Marosvásárhely. A katolikus líceum ügye. Ez a magyar gyerekek tanulását teszi lehetetlenné. Bürokratikus okokkal megakadályozzák a magyar gyerekek tanulását. Az pedig a legsötétebb időket idézi, hogy szülőket behívják kihallgatásra” – kezdte a sérelmek sorolását Semjén Zsolt. A magyar kormányfő-helyettes a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium kálváriájával, a restitúciós folyamat megbicsaklásával, akadályoztatásával folytatta a felsorolást.
Semjén emlékeztetett arra is, hogy az önkormányzati vezetőket is vegzálják, aminek az a tétje, hogy értékes emberek ne merjenek tisztséget vállalni. „Fontos a korrupcióellenes harc, de sem a titkosszolgálatok, sem az ügyészség nem áll a törvény fölött” – mondta Semjén.
Fájónak nevezte, hogy illegitimnek tartják az autonómiaigényt. „Soha nem kértünk olyant, amire nincs példa Európában. Nem tudjuk elfogadni, hogy másodrangú polgárai lennénk az Európai Uniónak. Ami másoknak szabad, azt nekünk is szabad” – tette hozzá. A „román barátaihoz” szólva arra kérte őket, hogy tanulmányozzák a Gyulafehérvári Nyilatkozatot, amelyet „szellemében és betűjében” valósítsanak meg.
Külön gratulált az RMDSZ-nek az árnyékjelentésekhez, a FUEN Minority SafePack-jéhez, azt ígérve, hogy a magyar kormány és a határon túli közösségek hozzájárulnak az egy millió aláírás összegyűjtéséhez.
Tájékoztatott arról, hogy az egyszerűsített magyar állampolgárság megszerzése nagyon jól halad, december 5-ig meglesz az egymilliómodik új magyar állampolgár is.
Mint mondta, egységes demográfiában gondolkodnak. „Hiszünk abban, hogy a demográfiai problémákra a megoldást nem a migráció jelenti, hanem az őshonos lakosság támogatása. Az anyasági támogatást kiterjesztjük minden magyar anyára szerte a világon” – fogalmazott Semjén Zsolt.
A szerb-magyar kapcsolatokat hozta fel példaként arra, hogy milyen irányban szeretnék fejleszteni a román-magyar viszonyt, arra ösztönözte a román hatóságokat, hogy próbáljanak közeledni a Visegrádi Négyekhez, mert - mint mondta - ez Romániának is érdeke.
„Minden körülmények között számíthatnak Magyarországra, a magyar kormányra, számíthatnak ránk” – zárta beszédét Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes, akit a küldöttek vastapssal jutalmaztak.
Liviu Dragnea kissé szabadkozott, hogy írott beszédet hozott. Elismerően szólt arról, hogy az RMDSZ mindig betartja a vállalt kötelezettségeit. „A Markó Béla által megteremtett hagyományt Kelemen Hunor is megtartotta” – jelentette ki. Megjegyezte, Kelemen Hunorral jó viszonyt ápol, „egyesek szerint túlságosan jót” .
A PSD elnöke felidézte az RMDSZ-szel kötött együttműködési megállapodás előzményeit. „Lehet, hogy elérkezett az idő a következő lépés megtételéhez” – fogalmazott a politikus, akinek a szavai úgy értelmezhetők, hogy kormányra hívta az RMDSZ-t. „Nem kell erről most a kongresszuson dönteniük” – sietett hozzátenni.
Liviu Dragnea a koalíció eddigi kormányzati eredményeit részletezte, a nyugdíjemelést, a diákösztöndíjak növelését, a fiatal vállalkozóknak nyújtott támogatásokat említette. Ígéretet tett arra, hogy Székelyföldet sem kerülik el az autópályák. Súlyosnak nevezte, hogy még mindig nincs olyan sztráda Romániában, amely átszeli a Kárpátokat.
A politikus hangsúlyozta, támogatja a kisebbségi diákok anyanyelvű oktatását, de arra intett, hogy fontos az államnyelv elsajátítása. Fontosnak nevezte a fiatalok itthontartását, és emlékeztetett arra, hogy a román munkaerőpiac máris gondokkal küzd az elvándorlás miatt.
Az államfőhöz hasonlóan Dragnea is méltatta az RMDSZ hozzájárulását a romániai demokrácia megszilárdításához. Külön kiemelte a szövetség álláspontját az „erőszakszervezetek diktatórikus megnyilvánulásaival” kapcsolatban. Emlékeztetett, hogy közeledik a nagy egyesülés centenáriuma. „Közös a történelmünk, amit a helyi közösségek szintjén a békés együttélés jellemez. Arra invitálom ököket, hogy közösen építsük Romániát a következő száz évben is” – jelentette ki.
A román-magyar államközi kapcsolatokról elmondta: az együttműködésben reményekedik. „Én a magam részéről teljesen nyitott vagyok az együttműködésre, az őszinte párbeszédre” – biztosította Budapestet. A magyar kisebbségnek azt üzente: reméli, hogy megnő a bizalma a román állammal szemben, mert „a román állam nem az ellensége a romániai magyaroknak”.
Klaus Johannis szavait Laurentiu Stefan, az államfő tanácsosa tolmácsolta. „Az RMDSZ sikerrel képviselte a romániai magyarok érdekeit az elmúlt években. Parlamenti jelenléte emelett a román demokrácia megszilárdulásához is hozzájárult” – üzente az államfő, aki az RMDSZ-t a legkorszerűbb hazai alakulatnak nevezte, szerinte a szövetség jó példával szolgálat a román pártoknak. Johannis azt kívánta az RMDSZ-nek, hogy továbbra is sikeresen képviselje a romániai magyar kisebbség ügyét és járuljon hozzá továbbra is a jogállamiság megszilárdításához.
Kelemen Hunor szövetség elnök is köszöntötte a vendégeket, majd megköszönte a vendéglátóknak a fogadtatást. „Kétévente együtt vagyunk, eljönnek a román pártok képviselői, a magyar pártok képviselői. Fontosnak tartjuk, hogy a két ország közötti viszony közeli, partneri viszony legyen. Ez most nem ilyen, de látok esélyt arra, hogy ez megjavuljon. A románok és a magyarok nem lehetnek egymás ellenségei, verseny lesz” – fogalmazott Kelemen Hunor. Hozzátette: az 1,3 millió romániai magyar érdeke, hogy a párbeszéd mélyebb és őszintébb legyen.
A Wesselényi Miklóstól kölcsönzött „Nem hátrálunk meg!”-jelmondatról elmondta: nem harci kiáltás, nem valaki legyőzésére szolgál, ez arról a romániai magyar közösségről szól, amely úgy tudott talpon maradni az elmúlt évszázadban is, hogy tette a dolgát, építkezett.
„Bízom abban, hogy az RMDSZ hosszú éveken keresztül meghatározó szereplője lesz a román politikának, az elkezdett érdekképviselet hosszú időkön keresztül folytatni tudjuk. Hallatni tudjuk a hangunkat európai szinten is, hozzájárulunk ahhoz, hogy rendezzük az őshonos kisebbségek helyzetét” - összegzett Kelemen Hunor.
Biró Rozália SZKT-elnök megnyitotta a kongresszus munkálatait, és átdta a szót a meghívottaknak.
Ionel Ciunt polgármester arról beszélt, hogy a kölcsönös tisztelet jellemezte a román és a magyar közösség együttélését ebben a régióban. "Útjaink nem párhuzamosak. Toleranciára, egymás iránti türelemre van szükség a többség és kisebbség viszonyában" – fogalmazott. Az elöljáró üdvözölte a jelenlévőket, és jó munkát kívánt a kongresszusnak.
Házigazdaként Seres Dénes képviselő, a Szilágy megyei RMDSZ elnöke köszöntötte a küldötteket és a meghívottakat. A Wesselényi Miklóstól kölcsönzött "Nem hátrálunk meg!" jelszónak az aktualitását járta körül, a szilágysági magyarok helyzetéről beszélt. Beszámolója szerint sokat javult a magyar közösség helyzete a régióban, de "a munka nem állt meg, vannak még problémák". Jó munkát kívánt a kongresszusnak, és átadta a szót Ionel Ciunt zilahi polgármesternek.
Felcsendült a magyar, majd a román himnusz. Az ünnepélyes pillanatok a székely himnusszal zárulnak. A sportcsarnok állva énekel.
Néhány perccel a kezdés előtt megérkezett a kongresszus helyszínére Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt elnöke.
A Gheorghe Tadici Sportcsarnok előtt fél 10-től egy tárogatós népzenész toborzó dalokkal csalogatja be a küldötteket az épületbe. Amúgy a csarnokot felismerhetetlenségig átdizájnolták a szervezők, akik sporteseményen jártak korábban a létesítményben, fel sem ismerika helyszínt.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke tájékoztatta a sajtót a zilahi kongresszus számsorairól, meghívottjairól.
Verestóy Attila szenátor egyedül ücsörög az udvarhelyszéki küldötteknek fenntartott széksorban.
A sajtónak kiosztott program szerint a kongresszuson meghívottként beszédet mondanak a koalíciós pártok vezetői, Liviu Dragnea (PSD) és Călin Popescu Tăriceanu (ALDE) is. Magyarországról Semjén Zsolt kormányfő-helyettes (KDNP), Gulyás Zsolt (Fidesz), Molnér Gyula (MSZP) szólal fel,
- Elkerülni a tűzoltást – a romániai magyar oktatás jövőjét vitatták meg Zilahon
Belföld - Merre tart a vidékfejlesztés? Sikeres gazdák fóruma Szilágyperecsenben
Gazdaság - Okosváros, számvevőszék, kríziskezelés – Krasznán konferenciáztak fiatal önkormányzatisok
Belföld - Szilágyságban a polgármesterek is dalra fakadnak – riport
Társadalom - Kelemen Hunor: megtanultuk, hogy csak magunkra számíthatunk
Belföld - Szilágysági magyarok munkáját méltatták az I. Wesselényi-gálán
Belföld - Ambrus Attila: Félúton, útközben
Vélemény - Szakmai konferenciákkal és díjátadóval indul az RMDSZ zilahi kongresszusa
Belföld - Szilágyság a hagymáját is az Európai Parlamentbe vitte, mi mégsem tudunk róla – riport
Társadalom - Porcsalmi Bálint az RMDSZ-kongresszusról: a „Nem hátrálunk meg!” a közösségről szól
Belföld
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni