A neurobiológus a hat év után leköszönő Lovász Lászlót váltja az MTA élén.
A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak tiltakozása ellenére megszavazta kedden a magyar parlament azt a törvényt, amely leválasztja az MTA-ról az intézmény kutatóhálózatát.
Az akadémikusok délután tüntetni készülnek.
A kormány álláspontja azonban nem változott.
Szándéknyilatkozatot írt alá Lovász László MTA-elnök és Palkovics László miniszter.
„Aggódva figyeljük az MTA átalakítását, különösen azt, hogy mi történik az MTA TK Kisebbségkutató Intézetével”.
A Magyar Tudományos Akadémia elnöksége egyebek mellett felkéri az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjét, hogy biztosítsa az akadémiai kutatóhelyek törvényben garantált alapfinanszírozását.
Élőlánc a tudományért címmel kedd délután demonstrációt tartott a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF).
Kedden délután flashmobbal tiltakoztak.
A megszüntetett alapfinanszírozás, az intézmény feladarabolásának és a kutatóintézetek átcsoportosításának szándéka sodorja bizonytalanságba a Magyar Tudományos Akadémiát a testületi tagok szerint.
Nem mi vagyunk finnugor eredetűek, hanem a nyelvünk címmel jelent meg cikke a Magyar Tudományos Akadémiának a tudomány.hu oldalán, amely három további tanulmányhoz vezet el.
Az olvasóközönségtől vár témajavaslatokat az áltudományok ellen elindult tudomany.hu portál, amely a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) égisze alatt megbízható információkat szállít. A szerkesztőségi elvek mellett ránéztünk a cikklistára, amelyen éppen a kanyaró elleni vakcina témája vezet.
Rövid közleményben ítéli el a Figyelő című magyarországi kormányközeli hetilapban megjelent „A spekuláns emberei” című cikket és az abban közölt „Soros-listát” a Magyar Tudományos Akadémia.
Ellenszavazat nélkül fogadta el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöksége azt az állásfoglalást, amelyet a három élettudományi osztály - a biológiai, orvosi és agrárosztály - készített napjaink egy legfontosabb tudományos módszeréről, a gyógyítás és a mezőgazdaság előtt is óriási lehetőségeket nyitó genomszerkesztésről.
Képes online összeállításban és tanulmányban mutatja be Arany János, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egykori főtitkára lakásának fennmaradt tárgyi emlékeit, kéziratait, dokumentumait.
Akadémiai kutatócsoport vizsgálja az 1920-as trianoni békeszerződés körülményeit, a kutatócsoport első kiadványa néhány hónapon belül megjelenik, a magyar békedelegáció naplóját közlik.
A több ezer anyakönyvezhető keresztnév idén sem volt elég, egyes magyar szülők egészen érdekes névjavaslatokkal ostromolták a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetét.
Debrecenben a természet ötödik alapvető kölcsönhatását találhatták meg magyar kutatók.
A Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választották Bitay Enikőt, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kara Gépészmérnöki Tanszékének docensét, az Erdélyi Múzeum-Egyesület főtitkárát. Ő az első erdélyi születésű és jelenleg is Erdélyben élő, itt tevékenykedő női tudós, aki MTA-tag lett.