Romániai és magyarországi történésekről, Trumpról, populizmusról, az erőszak kérdéséről beszélgettünk Judith Butler filozófussal.
A román külügy levélben sérelmezte az Európai Bizottság elnökénél, Jean-Claude Junckernél, hogy Navracsics Tibor elfogadta a meghívást a Kolozsváron zajló FUEN-kongresszusra, és nem látogatott el Bukarestbe
A Maszol tudósítója saját szemével győződhetett meg arról, hogy nyelvhasználati kérdésekben sok tekintetben hasonló cipőben járnak az erdélyiek és a felvidékiek. A témát Kovács Balázzsal, a Kétnyelvű Dél-Szlovákia Mozgalom (KDSZ) egyik munkatársával jártuk körül.
A Kossuth Nagydíjas, Europa Nostra díjra felterjesztett Kallós Zoltán néprajzkutatóval beszélgettünk Válaszúton. Interjúnk a MÁSKÉP sorozatunk része.
Dunaszerdahelyen, a múlt hétvégi FC DAC–Slovan labdarúgó mérkőzés kezdő sípszója előtt pár órával a Csemadok irodájában ültünk le Menyhárt Józseffel, a Magyar Közösság Pártjának (MKP) elnökével, aki a megválasztása óta eltelt 10 hónap eredményeit ismertette és beavatott az elkövetkező időszak kihívásaiba is.
Mit tegyünk, ha valaki arról mesél, hogy alakváltó hüllők uralják az emberiséget? És miben más ez, mint azt állítani, hogy Dragnea első miniszterelnök-jelöltje csak bábu lett volna? Az összeesküvés-elméletek egyik szakértőjét, az éppen a Bukaresti Egyetem posztdoktori képzésében résztevő, új-zélandi Matthew R. X. Dentith-et kérdeztük.
Kevéssel a nyolcvanadik születésnapja előtt adott a Maszolnak interjút Jenei Imre. Többek között legújabb kitüntetéséről, aktuális és régebbi vb-selejtezőkről kérdeztük a nagynevű romániai magyar futballedzőt.
Interjúnkban a Saul fia előtti és utáni életéről kérdeztük a művészt.
Autonómia, szimbólumhasználat, etnikai párbeszéd – mind olyan fogalmak, amelyek meghatározták a rendszerváltás után a székelyföldi magyar politikusok diskurzusát. A térségben élő román közösség hangadóit faggattuk arról, hogy miként látják ezeket a kérdéseket.
A 2009-ben József Attila-díjjal kitüntetett Lövétei Lázár Lászlónak meghatározó élménye és ihletforrása Arany János költészete.
Jancsó Elemérné Máthé-Szabó Magda 1971-ben vetette papírra nagybátyjával, Kuncz Aladárral kapcsolatos emlékeit. Fia, a kézirat címzettje, Jancsó Miklós nyugalmazott színész, egyetemi tanár 2016-ban úgy döntött, hogy megjelenteti ezeket.
40 évvel ezelőtt,1977. január 4-én, Horváth Istvánt egy részeg szekuritátés tiszt gázolta el a kolozsvári Mikó utcában. A súlyos sérüléseket szenvedett költőt az orvosok nem tudták megmenteni.
Nem a titkosszolgálatok és nem a román ortodox egyház fizeti, az autonómiát Románia ellenségének tekinti, a helyi román vezetőket pedig „szolgának” tartja Dan Tanasă.
A 97 éves szatmári születésű Ferenczy Lajos megjárta a poklok-poklát, de túlélte a doni katasztrófát. A Maszolnak felidézte a 75 évvel ezelőtti eseményeket.
A szervezetről, a menekültek helyzetéről és hatásáról az észak-koreai folyamatokra Sokeel Parkkal beszélgettünk el, a Liberty in North Korea kutatási és stratégiai igazgatójával.
Besszarábia Románia! – olvasható országszerte a falakra festett felirat. A valóság ennél rosszabb, Besszarábia, pontosabban ennek Moldovai Köztársaságként ismert nagyobbik fele olyan, mint Románia volt ezelőtt 15-20 évvel.
Böjte atyával a befogadásról, a szeretetről beszélgettünk, mint egyetlen járható, választható útról.
Márkus-Barbarossa János különleges színfoltja az erdélyi kulturális életnek. Egyszemélyes intézmény, egyszemélyes történelem, költő és muzsikus, világpolgár és lokálpatrióta egy személyben.
Nagy Mária életét olyan tragédiák árnyékolták be, amelyek súlya alatt a legerősebb ember is összeroppanhatott volna könnyedén. Szilágyi Domokoshoz fűződő emlékeit exkluzív interjúban elevenítette fel a Maszolnak. Az interjú a MÁSKÉP-sorozatunk része.
A csokitojások forgalmazója és annak alvállalkozói tagadják, hogy gyáraikon kívül szereltetik össze a játékokat, a Maszolnak egy újabb nagykárolyi család beszélt az ujjakat megnyomorító „kinderes” robotmunkáról.