Mi a különbség egy gyilkos kormányról szóló és a Finnország létét tagadó összeesküvés-elmélet között? Hogyan dönthetjük el, hogy a sok információ közül mi igaz és mi nem? Ilyen és hasonló kérdésekkel kerestük meg az Egyesült Államokban élő Aaron John Gulyas történészt, a michigani Mott Community College tanárát, az összeesküvés-elméletek szakértőjét, aki a magyar felmenőiről is beszélt.
Hogyan működik, mi hajtja a nosztalgiát? Mennyire valósak a múltról szóló ábrándok? Mit jelent a választás szabadsága és milyen hátrányai vannak? Ilyen és hasonló kérdéseket tettünk fel Renata Salecl szlovén filozófusnak és szociológusnak, a Ljubljanai Egyetem és Londoni Egyetemen működő Birbeck Kollégium munkatársának.
A metrókocsiba beszállva azt tapasztalod, hogy szinte mindenki alsógatyában álldogál, és te számítasz kisebbségnek. Odalépsz egy mikrofonhoz egy téren és hirtelen újságírók hada tesz fel kérdéseket neked. A parkban sétálva azt látod, hogy emberek egyszerre mozdulnak, mintha vezényszóra tennék. A New York-i Improv Everywhere ilyen és hasonló szituációkat teremt nemcsak amerikai városokban, de számos helyen, így Romániában is. A 2001-től működő performansz csoport alapítójával, Charlie Toddal beszélgettünk el.
Papíron 15 ezren vannak a horvátországi magyarok. 70 százalékuk Eszék környékén, az úgynevezett Drávaszögben lakik.
Részegh Botond csíkszeredai műterméből rendszerkritikát és gyakorlati hasznú művészeti felvetéseket is hoztunk. Talán egy piros karikában jeleznünk kellene: vigyázat, Székelyföldön kiverheti a biztosítékot.
Amint arról élő szöveges tudósításukban is beszámoltunk, a magyar férfi kézilabda válogatott számára véget ért a horvátországi Európa-bajnokság, miután szerdán este harmadik mérkőzését is elvesztette Varasdon.
Rendkívül elhibázottnak és szerencsétlennek minősítette a Maszol megkeresésére Victor Ponta a miniszterelnök székely zászló elleni kirohanását.
A költővel, műfordítóval kolozsvári fellépése alkalmával beszélgettünk életútjáról, költészetéről, műfordításairól, és természetesen melegségéről is.
Alfons López Tena 2010-2012 között az Összefogás a Katalán Függetlenségért (SÍ) színeiben parlamenti képviselői mandátumot nyert a barcelonai parlamentben. A jó tollú katalán politikus rendszeresen közöl a nemzetközi sajtóban, a Maszol megkeresésére az alábbi véleményanyagban világít rá katalán függetlenségi mozgalom hátterére és a katalán néplélekre.
Tarr Bélával Kolozsváron, a Cannes-I Filmek fesztiválján beszélgettünk. Az interjú a MÁS KÉP sorozatunk része.
Interjú a jaffai palesztin származású Ayman Yanisszal, aki Romániában él.
Már nem csak a játék- és a pornóipar szereplői látnak nagy lehetőséget a virtuális valóság (VR) technológiájában, hanem a filmrendezők, színházi rendezők és más audiovizuális művészek is.
Rendkívül jó döntésnek bizonyult, hogy a Maszol kiküldött tudósítója a barcelonai Gótikus negyedben található Cervantes iskolát választotta főhadiszállásául a katalán függetlenségi népszavazás alatt, ugyanis urnazárás után "ölébe pottyant" egy exkluzív interjú Carme Forcadell-lel, a katalán parlament elnökével.
Ha minden a tervek szerint történik, akkor 2018 augusztusának végétől a mostani 52 kilométer helyett 60,7 kilométeren használhatjuk az észak-erdélyi autópályát, ugyanis addigra megépül Gyalunál a Szamoson átvezető híd, ami összeköti az A3-as sztráda Aranyosgyéres-Gyalu, illetve Gyalu-Magyarnádas szakaszait. A Maszol munkatársai a helyszínen jártak.
Egy rövidke hírből értesültünk arról, hogy a kolozsvári LADO (Liga az emberi jogok védelméért) integrációs programokat szervez menekültek számára.
Meleg nyári napon kortyolgatjuk a búzasört egy kolozsvári kult-romkocsma udvarán. Kíváncsian fürkészem Gerlóczy Márton arcát: keresem a Jékely-vonásokat, a híres dédapa, Áprily Lajos tekintetét.
Butikkal kezdte sepsiszentgyörgyön, mára közel negyedszázados sommelier-karriert tudhat maga mögött. Szabó Zoltán a kilencvenes évek derekán hagyta el Romániát, Kanadában pedig mosogatófiúból lett a világ egyik legismertebb sommelier-je.
A migráció, az Európai Unió, a városok jövőjéről kérdeztük Saskia Sassent. A holland-amerikai szociológus és közgazdász az elmúlt évtizedekben az említett témák mellett számos kérdéssel foglalkozott, legyen szó globalizációról vagy kapitalizmuskritikáról.
Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjének főszereplőjével, Borbély Alexandrával beszélgettünk gyermekkorról, színészi pályáról, tervekről.
Ugron Zsolna Kolozsváron volt gyermek, aztán szülei a kitelepedés mellett döntöttek. Budapesten jogot végzett, de végül tévés újságíró lett.