Gazdaság

  • Nyolchónapos mélypontra került a lej

    Nyolc hónapja nem volt ilyen gyenge a lej az euróhoz képest, mint pénteken, amikor a jegybank hivatalos árfolyama szerint a hazai fizetőeszköz 4,55 eurót ért. Legutoljára tavaly október 26-án jegyezték ezt az árfolyamot.

  • Hétfőtől indul újra a roncsautó-program

    Hétfőtől lehet feliratkozni az idén újrainduló roncsautó-programra. Az értékjegyeket már a hét végén eljuttatják a használt gépkocsikat begyűjtó cégekhez – tájékoztatott pénteken a Környezetvédelmi Alap ügyvezetője, Adrian Gearâp.

  • Ketten maradtak versenyben a CFR Marfă privatizációjában

    Ketten maradtak versenyben a román államvasút teherszállító részlegéért (CFR Marfă) kiírt privatizációs pályázaton, miután az amerikai Omnitrax érvénytelen ajánlatot nyújtott be a második körben.

  • Idei rekordárfolyam: szerdán 4,42 lejt ért egy euró

    A Román Nemzeti Bank szerdai hivatalos árfolyama szerint egy euró 4,42 lejt ért. Utoljára múlt év végén volt hasonlóan magas értéke az eurónak.

  • Csökkentette a megújuló energia támogatását a kormány

    Csökkentette a megújuló energia szubvencióját a román kormány azzal, hogy négy évvel elhalasztja a szél-, nap- és vízenergia előállítását ösztönző úgynevezett zöld tanúsítványok egy részének kifizetését: a kormány keddi ülésén elfogadott rendelet ellen szerdán közleményben tiltakozott a román szélenergia egyesület (RWEA).

  • Cseke Attila: ismét a Bechtel cég járt jól

    Felháborítónak tartja Cseke Attila képviselő, hogy a kormány kifizet 37 millió euró kártérítést a Bechtelnek az amerikai céggel kötött szerződés felbontása miatt, ám nem tud előteremteni még 213 millió eurót, hogy elkészülhessen az észak-erdélyi autópálya Bors és Beretyószéplak közötti, 64 km-es szakasza.

  • Csődeljárás indulhat önkormányzatok ellen is

    Nem jelent valós segítséget az önkormányzatoknak a fizetésképtelenségre vonatkozó előírások szigorítása – vélik a maszol.ro által kérdezet háromszéki helyi elöljárók, akik szerint kormánynak inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy idejében utalja át a beruházások finanszírozásának rá eső részét.

  • Alig vásárolnak Romániában nyomtatott lapokat

    Romániában három éve folyamatosan csökken a nyomtatott újságok eladott példányszáma, így a 19 milliós lakosságú Romániában öt mértékadó országos napilap naponta összesen 75 ezer példányt értékesített az első negyedévben - derül ki a BRAT auditáló cég kedden közzé tett első negyedévi jelentéséből.

  • Nemzetközi összefogás a Holzindustrie Schweighofer ellen

    Nemzetközi petíció aláírását kezdeményezte több civil szervezet az erdélyi erdők, különösképpen a Kovászna megyei  Réty megmentésére arra válaszul, hogy az utóbbi hetekben a Holzindustrie Schweghofer óriásberuházása felkavarta az indulatokat. A petíciót bárki aláírhatja.

  • Victor Ponta kormányfő kikelt Králik Lórándék ellen

    Valóságos hadjáratot indított a miniszterelnök a nemrégiben létrehozott Pénzügyi Szervek Felügyelete (ASF), illetve a testület vezetőtanácsának azon tagjai ellen, akik végkielégítést kértek a korábban feloszlatott bizottságokban betöltött mandátumuk elvesztésének kárpótlásaként.

  • Nem lesz amerikai génmódosított vetőmag Európában

    Lakossági és hatósági ellenállás miatt lemond az amerikai Monsanto vetőmaggyártó konszern abbéli szándékáról, hogy Európában génmódosított növényeket termesszen, írja a 7hatar.ro. A mezőgazdasági óriás azzal indokolta döntését, hogy túl nagy volt az elutasítás mind a farmerek, mind a fogyasztóvédelem részéről.

  • Kétszázezer személy büntetésköteles az adóhivatal szerint

    Összességében közel ötvenmillió lejre róhat ki büntetést a adóhatóság azokra a személyekre, akik nem adták le idejében a tavalyi jövedelemre vonatkozó bevallásukat. A gandul.info szerint az adóköteles polgároknak mintegy 40 százalékát érintheti ez a probléma, az adóbevallás határideje május 27-én járt le. 

  • Megéri játszani, megéri játékot árusítani

    A játékbolt ötletét a legtöbb forgalmazónak az adja, hogy saját igényei szerint szeretne játákot vásárolni gyermekeinek vagy a családban és baráti körben élő gyermekeknek, ám az átlagos piac ezt nem teszi lehetővé. Rosszminőségű, olcsó termékekkel tele vannak a nagy bevásárlóközpontok és a sarki üzletek, a neves játékgyártó márkák pedig szinte elérhetetlen árban érkeznek a romániai vásárlókhoz.

  • Băsescu: nem állunk készen az euróra

    A román gazdaság állami szektora nem versenyképes és „nem áll készen csatlakozni az euró-övezethez”, jelentette ki Traian Băsescu államelnök csütörtökön, úgy vélve ugyanakkor, hogy Románia 2017-2018-ban válhat „komoly jelöltté”, ha az IMF-fel és az EU-val kötött egyezmény sikeres lesz - írja a Mediafax.

  • Good-bye Bechtel: felbontották a sztrádaszerződést

    A kormány hosszas alkudozások során felbontotta a szerződést az észak-erdélyi autópálya megépítésével megbízott Bechtel vállalattal. A szerződésbontás ára 37,2 millió euró – közölte szerda este az országos jelentőségű infrastrukturális beruházásokért felelős tárca nélküli miniszter, Dan Șova.

  • Ezentúl a háztáji veteményes is adóbevallás-köteles

    Kormányrendeletet elfogadó törvénnyel véglegesítette a parlament a magánszemélyekre kirótt mezőgazdasági adók értékét. A múlt héten elfogadott jogszabályt várhatóan csütörtökön írja alá az államfő, és azonnal meg is jelenik a Hivatalos Közlönyben, ám az RMDSZ-nek sikerült néhány módosító javaslatot elfogadtatnia – közölte csütörtöki csíkszeredai sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.

  • MOL Románia: újabb üzemanyag-terminál Giurgiuban

    Új üzemanyag-terminált nyitott Giurgiuban a Mol Románia. A Mol Nyrt. közleménye szerint az üzemanyag-terminál zöldmezős beruházással valósul meg, az építkezés második fázisának befejeztével a teljes befogadóképessége 7000 köbméter lesz. A Románia déli részén lévő terminál első fázisában elkészült létesítményeket csütörtökön adták át, írja az MTI.