Gazdaság

  • Többet fizetünk az orosz gázért a németeknél

    Németország 12, nagy Britannia pedig 27 százalékkal kevesebbet fizetett tavaly az orosz gázért mint Románia, de még Magyarország is kedvezőbb árat alkudott ki a Gazprommal. Jelenleg 420 dollárunkba kerül ezer köbméter importból származó földgáz, amely közvetítők révén jut el Romániába.

  • Elkezdődött Brüsszelben a rendkívüli EU-csúcs

    Szerdán kora délután elkezdődött az Európai Unió állam- és kormányfőinek brüsszeli, rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek témája az energiapolitika, valamint az adóelkerülés, az adócsalás és az agresszív adótervezés elleni fellépés. A csúcson részt vesz Victor Ponta román és Orbán Viktor magyar kormányfő is.

  • Újszentes az ország legélhetőbb települése

    Képzettségi szint, átlagéletkor, várható élettartam, az ezer főre jutó személygépkocsik száma, az otthon mérete, az egy főre eső gázfogyasztás és a település nagyságszerinti besorolása szerint a Temes megyei Újszentes község a legélhetőbb település Romániában – közölte egy tanulmányában a Románia közigazgatási átszervezének szakmai megalapozásával megbízott szakértői bizottság (CONREG).

  • Megállapodást írtak alá Bukarestben a Nabucco Bizottság tagjai

    Társulási és jegyzési megállapodást írtak alá kedden Bukarestben a Nabucco Bizottság tagjai, akik a román fővárosban tartották soros ülésüket - adta hírül az Agerpres román hírügynökség. Constantin Niță energiaügyi tárca nélküli miniszter bejelentése szerint a Nabucco Bizottság ötödik ülésén megszületett megállapodás megalapozza a Nabucco konzorcium működését.

  • Virágba borul Kézdivásárhely: kezdődik a dísznövény-vásár

    Csütörtökön kezdődik Kézdivásárhelyen a dísznövény kiállítás és vásár, amelynek részleteiről sajtótájékoztató keretében számoltak be a szervezők. A virágszemlén helyi és magyarországi termelők kínálják termékeiket, a kísérőprogramok pedig kicsikhez és nagyokhoz egyaránt szólnak.

  • Borbély: elhamarkodottan döntött a minisztérium Verespatak ügyében

    „A környezetvédelmi minisztérium elhamarkodta azon döntését, hogy szakértői szinten rábólintott a verespataki bányaberuházásra, mert ez a tanulmány nincs olyan stádiumban, hogy a kormány kormányhatározattal ezt a felelősséget felvállalja. Engem nagyon aggaszt ennek az engedélyezésnek már csak a híre is, mert azért azt ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a minisztérium részéről még nem érkezett hivatalos megerősítés” – nyilatkozta kedden Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke, volt környezetvédelmi miniszter.

  • Egyeseknek szomjoltó, másoknak gyógyszer

    Huszonnégy percet kell dolgoznia átlagban egy romániainak egy liter sörért, szemben az öt perces EU-s átlaggal, ennek ellenére Romániát a kontinens országai közül öt előzi meg az egy főre eső éves fogyasztás tekintetében – derült ki Constantin Bratu, a Romániai Sörgyártók Egyesületének (ABR) vezérigazgatója kolozsvári sajtótájékoztatóján.

  • Korodi: a kormány kimondta a szakértői igent Verespatakra

    A kormány és a minisztérium kimondta a szakértői igent a verespataki aranybánya megnyitására. Ezt ezen a héten államtitkári szinten megerőstik – írta Facebook-oldalán kedden reggel Korodi Attila. A képviselő délelőtt felszólal a parlamentben ebben az ügyben.

  • Bányaberuházások jóváhagyására készül a kormány

    Az évek óta jóváhagyásra váró nagy gazdasági beruházások engedélyezését szorgalmazza a miniszterelnök. Victor Ponta a Szociál-Liberális Szövetség (USL) hétfői vezetőségi ülésén azt mondta, hogy a kormány a bányatervek jóváhagyására készül, és ehhez a parlament támogatását kérte.

  • Sógor Csaba: még nincsenek veszélyben a kerti veteményesek

    Az új vetőmagszabályozási európai bizottsági tervezet elleni nemzetközi petíciót két hét alatt közel 18 ezren írták alá Európa számos országából, az elmúlt egy hétben pedig – amióta a maszol.ro cikkezett a kezdeményezésről – a magyarlakta vidékekről további kétezer aláírás gyűlt össze annak reményében, hogy hatni lehet a kisgazdaságokat fenyegető direktíva elfogadása ellen.

  • Új uniós szabályozás miatt betilthatnák a kerti veteményest

    Nemzetközi online petíciót kezdeményezett május elején egy német civil csoport az új európai vetőmag-szabályozás ellen, ami veszélyeztetheti a tájfajtákat és a mezőgazdasági sokféleséget. Nemrégiben kiszivárgott, hogy a brüsszeli új vetőmag-szabályozás az agrokémiai ipar érdekeit szolgálja – olvasható a vetőmagok sokféleségét szavatoló kampány német tiltakozócsoportjának levelében. 

  • Megtizedelik a Bánffy család Maros megyei erdőit?

    Nem kapja vissza a Bánffy család a Maros megyei erdeinek egy részét, írja az erdelyfm.

  • Csutak: erőszakos homogenizálásra készül a kormány

    Formailag és tartalmilag is arról árulkodik a Romániai közigazgatási átszervezéséről szóló szakértői jelentés, hogy az akadémikusokból, egyetemi tanárokból álló konzultatív tanács (CONREG) csupán érvekkel próbálja alátámasztani a kormány korábban bejelentett elképzeléseit a jelenlegi fejlesztési régiók közigazgatási hatáskörökkel történő felruházásáról – nyilatkozta a maszol.ro-nak a regionális politikák RMDSZ-es szakértője, Csutak István.

  • Meghaladtuk a százmilliárd eurós küladósságot

    Románia küladóssága márciusban meghaladta a 100 milliárd eurót, 2008-ban a gazdasági válság kezdetekor még csak 72 milliárd eurós tartozása volt az országnak. 

  • Júliustól árulják az új Logant Romániában (GALÉRIA)

    Megközelítőleg 9000 euróért lehet majd megvásárolni Romániában júliustól a Dacia új autóját, a Logan MCV-t. A gépkocsi pontos árát csak a későbbiekben hozzák nyilvánosságra, a megrendeléseket júniustól várják.

  • Egy hét maradt a jövedelembevallás utolsó dátumáig

    Május 27. a kötelező jövedelembevalás utolsó dátuma. A magánszemélyeknek fizetésekből származó jövedelemről nem kötelező űrlapot kitölteniük, csak abban az esetben, ha a jövedelemadó 2 százalékát valamely civil szervezetnek szeretnék felajánlani.

  • Ismét Bill Gates a világ leggazdagabb embere

    Hat éve taszították le az élről, de a Microsoft-részvények erősödése miatt az IT iparágban még mindig az egyik legmeghatározó szereplőnek számító Bill Gates jelenleg újra a világ leggazdagabb embere.

  • Román közigazgatási reform: maradna a nyolc régió

    A jelenlegi fejlesztési régiók közigazgatási hatáskörökkel történő felruházását javasolja csütörtökön közzétett jelentésében a régiósítási elképzelések kidolgozásával megbízott szakértői bizottság (CONREG). A dokumentum alapjául szolgál a Románia közigazgatási reformjáról szóló törvénytervezetnek.