Gazdaság

  • Megfeledkeztek a medvékről a Déva-Lugos autópályánál

    Nem készült még egy releváns és reális környezetvédelmi hatástanulmány a Lugos-Déva autópálya építéséhez. Ha az autópálya hatástanulmány hiányában épül meg, félő, hogy a beruházás miatt olyan állatok tűnnek el az Erdélyi Szigethegységből, mint a medve, őz, hiúz és nyuszt.

  • ANRE: figyelembe kéne venni a lakossági jövedelmet az energiaárak szabályozásában

    A hatóságokat főként a lakosság jövedelmének a növelése kell, hogy foglalkoztassa, és nem az energia árának alacsony, „nem fedezhető” szinten való tartása, jelentette ki Niculae Havrileţ, az ANRE elnöke szerdán, a Mediafax Talks about Energy konferencián.

  • Biró Albin fájdalomdíja tizenkilenc havi bér

    Hatalmas összegű végkielégítést kapnak az országos értékpapír-felügyelet (CNSVM) és biztosításfelügyelet (CSA) volt tagjai – számolt be szerdán a Ziarul financiar. A fájdalomdíj azért jár nekik, mert a testületet felszámolták, mielőtt lejárt volna a mandátumuk.

  • Már palackoznak „Attila” kólát Romániában?

    Egy olvasónk által küldött fotó tanúsága szerint már kapható Romániában az „Attila” címkéjű Coca Cola. Az üdítőital forgalmazójának szóvivőjétől egyelőre csak azt sikerült megtudnunk, hogy a cég az országban legelterjedtebb 150 nevet használja fel a májusban indított kampányában.

  • Megszűnteti a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárást az EB

    A Magyarország ellen 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetését javasolja a pénzügyminiszterek tanácsának az Európai Bizottság - derül ki a brüsszeli testület által a pénzügyminiszterek tanácsa számára megfogalmazott ajánlásból, amelyet szerdán tett közzé az Európai Bizottság.

  • Másfél év után újraaszfaltozzák az Arad-Temesvár autópályát

    Újra kell aszfaltozni másfél év után az Arad és Temesvár közötti mintegy 30 kilométeres autópályaszakaszt, miután az útburkolat több helyen megrepedezett.

  • Magyar neveket is kér az Igen, tessék! a román Coca-Colára

    A magyar nyelv „egyenjogúsításáért" küzdő Igen, tessék! mozgalom kedden arra szólította fel a Coca-Cola romániai leányvállalatát, hogy májusban indított egyedi kampányában - a márkanév mellett keresztneveket is felírnak a palackra - vegye figyelembe azt, hogy Erdélyben jelentős számú magyar is él és kínáljon szénsavas italt az Istvánoknak, Jánosoknak, Ildikóknak, Enikőknek, Andrásoknak, Sándoroknak és Éváknak is.
  • Érdeklődés híján elhalasztották a Román Posta privatizációját

    Újból elhalasztották a Román Posta privatizációját, miután a keddi határidőig egyetlen befektető sem mutatott érdeklődést az állami vállalat részvényeinek megvásárlása iránt - mondta kedden Ion Smeeianu vezérigazgató.

  • Erdélyi borászat: azért a jó bornak is kell a cégér

    Támogatnia kellene az államnak a kistermelői kategóriába tartozó borászokat, véli Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke. A megkülönböztetett bánásmódnak szerinte elsősorban az adózás terén kellene megnyilvánulnia.

  • A Greenpeace újabb, a méhekre veszélyes vegyszert talált

    A fipronil nevű, mezőgazdaságban használt rovarölőszer is kiemelten veszélyes a méhekre az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) legfrissebb tudományos jelentése szerint - hívta fel a figyelmet kedden a Greenpeace Magyarország.

  • Jövőre is lesz virágszemle Kézdivásárhelyen

    Az eddigi legszínvonalasabb és legeredményesebb dísznövényvásárnak adott helyet Kézdivásárhely a hétvégén. Krébecz József cégvezető, egyben a dísznövény kiállítás és vásár társszervezője azt nyilatkozta, jövőre május 15-ével kezdődően lesz a virágszemle.

  • Késlekedik a Bechtel-szerződés felbontása

    Néhány nappal késik még a Bechtellel kötött szerződés felbontása, mivel a miniszterelnök ellenőrző testülete is felülvizsgálja a szerződést – írja a HotNews.

  • A tervezettnél magasabb az államháztartási hiány

    Kissé magasabb a tervezettnél az államháztartás első négyhavi hiánya, amely a bruttó hazai termék (GDP) 1,2 százalékát teszi ki - közölte a pénzügyminisztérium hétfőn.

  • Antibiotikum és emberi egészségre káros szerek a román húsiparban

    A romániai szárnyas farmok 87 százalékában használnak antibiotikumot az állatok tenyésztése során, írja az erdelyfm. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság jelentése alapján az országban egyre több olyan hústermék kerül piacra, amelyeket antibiotikummal kezeltek, emiatt pedig a termék fogyasztójának ellenálló képességére is negatívan hat a szer.

  • Személyi jövedelemadóbevallás: utolsó nap!

    Hétfő, május 27-e az utolsó nap a személyi jövedelemadó bevallására. A tevékenységnek megfelelő, szükséges formanyomtatványok elérhetők a megyei pénzügyi hivatalok székhelyén, vagy a pénzügyi hatóság honlapján. 

  • Kivonulhat Magyarországról az RTL Klub és a TV2 a reklámadó miatt

    Elfogadhatatlannak tartják a reklámadó bevezetéséről szóló törvénytervezetet a legnagyobb magyarországi kereskedelmi csatornák. Az RTL Klub azt sem zárja ki, ha a javaslat jelenlegi formájában megvalósul: elhagyják Magyarországot.

  • Már nem a pityóka hazája Székelyföld?

    Előre borítékolható, hogy idén az eddigi évek átlagánál kevesebb burgonyát termelnek majd Székelyföldön. Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjének adatai szerint mintegy 10-11 százalékkal ültettek kevesebbet idén a székely gazdák.

     

  • Élményfürdőt avattak Szatmárnémetiben

    Már a következő hetekben akár 3000 vendéget tud fogadni naponta az az élményfürdő, amelyet csütörtök délután adtak át Szatmárnémetiben.

  • Hétfőn bont szerződést a kormány a Bechtellel

    Hétfőn bontja fel a kormány az észak-erdélyi autópálya megépítéséről szóló szerződést a Bechtel vállalattal – közölte csütörtökön az országos jelentőségű beruházásokért felelős tárca nélküli miniszter. „Hétfőn minden lezárul” – mondta újságírói kérdésre válaszolva Dan Şova.

  • Uniós fellépés az adócsalás ellen és az energiapiac egységesítéséért

    Folytatódnak a tagállami és uniós erőfeszítések az egységes energiapiac megteremtése és az adóelkerülés, adócsalás, valamint az agresszív adótervezés visszaszorítása érdekében - gyakorlatilag ebben sikerült megállapodniuk szerdai csúcstalálkozójukon az Európai Unió állam- és kormányfőinek.