Cameron gazdasági pokolgéphez hasonlította a Brexitet
David Cameron brit miniszterelnök szerint egy pokolgép pusztító erejével hatna a brit gazdaságra, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból.
A Brexit-tábor – vagyis a kilépést pártoló kampánycsoport – szerint viszont az euró fog „felrobbanni", és jobb, ha Nagy-Britannia nem lesz ennek a detonációnak a közelében.
David Cameron egy hétfői kampányrendezvényen megismételte a kormány által korábban is hangoztatott érvet, amely szerint egy évtizednyi bizonytalanság várna a brit gazdaságra Brexit esetén. A kormányfő szerint a Brexit-párti tábor „az emberek munkahelyével űz hazárdjátékot", becsapja a választókat és nem hajlandó válaszolni a gazdasági kockázatokat firtató kérdésekre.
Cameron a kormány tevékenységét szervező és segítő kabinetiroda nemrégiben közzétett 28 oldalas tanulmányából idézett, amely szerint legalább egy évtizednyi bizonytalanságot okozna a brit gazdaságban Nagy-Britannia esetleges kilépése az Európai Unióból.
A tanulmány valószínűtlennek nevezte, hogy ha a brit választók a referendumon a Brexitre voksolnak, akkor a kilépési feltételekről az uniós szerződésekben szereplő kétévi tárgyalási időszak alatt megállapodásra lehetne jutni. Az elemzés szerint a tárgyalások bonyolultsága miatt a folyamat - és az ezzel járó bizonytalanság - legalább tíz évig, vagy ennél is hosszabb ideig elhúzódna, és ha úgy szűnne meg Nagy-Britannia EU-tagsága, hogy "semmi más nem lépne a helyébe", a brit üzleti szférának az EU-jogszabályok a továbbiakban nem biztosítanák a tagsággal járó kedvezményes hozzáférést az egységes uniós piachoz.
A hétfői kampányrendezvényen David Cameron ennek a forgatókönyvnek a potenciális gazdasági hatásait hasonlította egy pokolgép robbanásához, kijelentve: ezt a pokolgépet éppen most próbálja a Brexit-párti tábor a brit gazdaság alá elhelyezni.
John Longworth, a Brexit-tábor hivatalos kampánycsoportja, a Vote Leave üzleti tanácsának elnöke – a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) volt vezérigazgatója – egy másik hétfői kampányrendezvényen ugyanakkor kijelentette, hogy véleménye szerint az euróövezet fog felrobbanni a belső feszültségek miatt, és „nem kellene abban a helyiségben tartózkodni, ahol ez a bomba majd működésbe lép".
Longworth március elején volt kénytelen távozni a BCC éléről, miután – a kamarai szövetség deklaráltan semleges álláspontjával szembekerülve – a szervezet éves közgyűlésén azt mondta, hogy Nagy-Britanniára „fényesebb kilátások" várnának, ha kilépne az Európai Unióból.
A Brexit-tábor hétfői kampányrendezvényén Longworth kijelentette: ha az euróövezet összeomlik, Nagy-Britanniának az EU tagjaként óhatatlanul hozzá kellene járulnia anyagilag „a romeltakarításhoz".
Ugyanezt hangoztatta hétfői kampányrendezvényén Boris Johnson, London előző polgármestere, a Brexit-tábor frontembere. Johnson szerint jóllehet David Cameron miniszterelnök az EU-val fenntartott brit viszonyrendszer újratárgyalásán ígéretet kapott arra, hogy Nagy-Britanniának nem kell anyagilag hozzájárulnia az euróövezet pénzügyi mentőmechanizmusaihoz, ez az ígéret azonban ’annyit sem ér, mint a papír, amelyre nyomtatták".
A konzervatív politikus - aki saját kormányának hivatalos EU-párti álláspontja ellenében kampányol a Brexit mellett - kijelentette: e brüsszeli ígéretnek nincs jogi megalapozottsága, mivel nem szerepel az uniós szerződésekben ilyen kimaradási lehetőség. Johnson (a képen a kamerák középpontjában) hozzátette: tekintettel az euróövezet déli gazdaságainak állapotára, nincs kétsége afelől, hogy Brüsszel Nagy-Britanniától is még több pénzt kér majd a mentőprogramokra, és ehhez - a kimaradási opcióval ellentétben - minden szerződéses alapfeltétel megvan.
- Ezreket bocsátana el londoni központjából a JP Morgan Brexit esetén
Gazdaság - Bevándorlási pontrendszert vezethetnének be brexit esetén
Külföld - Együtt emlékezett meg a verduni csatáról Merkel és Hollande
Külföld - Brexit esetén Skóciában megismételnék a függetlenségi népszavazást
Külföld - Egyre csökken a Brexit-pártiak tábora
Külföld - Cameron nem akar vitázni a Brexitről
Külföld - Brexit: 43 százalék voksolna a kilépésre egy friss felmérés szerint
Külföld - Közös levélben érveltek brit művészek az EU-tagság mellett
Külföld - A Microsoft az EU-tagságától teszi függővé nagy-britanniai befektetéseit
Tech Tudomány - Cannes: Ken Loach versenyfilmjét mutatták be
Kultúra - Brexit esetén az EU-munkavállalók töredéke kaphatna csak brit vízumot
Külföld - Obama Anglia EU-tagsága mellett foglalt állást, a Brexitesek kikérték maguknak
Külföld
- 35688 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35690 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35690 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35691 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35693 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35693 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni