Derékba törhetik Victor Hrebenciuc politikai karrierjét azok a korrupciós ügyek, amelyeknek a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakcióvezetőjeként a gyanúsítottja lett. A sajtóban "a nagy kombinátorként" emlegetett politikus jövő héten akár rácsok mögé is kerülhet.
Tudományos megalapozottság nélkül felsorolt számok halmaza? Önkényesen kiragadott munkahipotézisek gyűjteménye? Műszaki hibákkal teletűzdelt terv? Zsonglőrözik-e csupán az adatokkal a projekt, hogy kielégítse a helyi kiskirályok követeléseit? Egyebek között ezek a kérdések is felmerültek a 2014-2020-as időszakra szóló infrastrukturális fejlesztési terv szakértői vitáján.
A csütörtökön őrizetbe vett törvényszéki bírák mellett magas rangú tisztségviselők, politikusok is gyanúsítottak a több mint 90 ezer hektár erdő illetéktelen visszaszolgáltatásnak ügyében. Viorel Hrebenciuc és Ion Adam szociáldemokrata képviselő mellett, Victor Ponta kormányfő apósa, Ilie Sârbu szenátor ellen is a bűnvádi nyomozás indult.
Traian Băsescu végül bejelentette: Victor Ponta az az államfőjelölt, aki korábban a titkosszolgálatoknak is dolgozott. Az elnök azonban konkrét bizonyítékokkal nem szolgált. Azt sem tudta, hogy rendelkezik-e adatokkal állítása alátámasztásához, és azért nem hozza nyilvánosságra ezeket, mert ez törvényellenes.
Az államelnök-választás második számú esélyese, Klaus Johannis "jó román hazafinak" vallja magát. A Jól végzett munka Romániája című választási programjában a szász politikus hadaz üzen a balkanizmusnak, ám a nemzeti kisebbségeket még csak meg sem említi a kampányának alapdokumentumában.
Bírálói szerint Victor Ponta elnökválasztási programja és tettei között hatalmas szakadék tátong, ami jól jelzi a pártelnök-kormányfő kettős beszédét. Kampányának alapdokumentumában meg sem említi a magyarokat.
Ismert politikusok mellett olyanok is megpályázzák az államfői tisztséget, akiknek semmi esélyük nincs legalább egy százalék fölötti támogatottságot megszerezni. Volt olyan esélytelen, aki több ízben is szerencsét próbált. Államfőnek jelöltették magukat szélhámosok is, aki jelen pillanatban börtönben ülnek.
A román politikai élet egyik alapvető vonását 1990 óta a pártvándorlás jellemzi – amit a kormány a politikai migráció büntetését felfüggesztő sürgősségi kormányrendelettel most csak fölerősített, máris jócskán megváltoztatva egyes megyék, települések választások után kialakult politikai arculatát.
Kiegyensúlyozott vezető, az emberek képviselője – ilyen államfőt szeretne Romániának Kelemen Hunor. Az RMDSZ államfőjelöltje – egy interjúsorozat részeként – a Dilema Veche hetilap kérdéseire válaszolt.
Írásunkban azt mutatjuk meg, hogyan változott az egyetemek élete az elmúlt években.
Románia lakossága a politikai intézmények közül leginkább a polgármesteri hivatalokban bízik; a végrehajtó szférából a hadseregnek, a társadalmi intézmények közül az egyháznak, a nemzetközi szervezetek közül pedig leginkább a NATO-nak szavazna bizalmat – derül ki az INSCOP közvélemény-kutatásából.
Tizennégy államfő-jelöltnek sikerül összegyűjtenie a jelöltetéshez szükséges legkevesebb 200 ezer aláírást. A legtöbben azonban túlteljesítettek. A jelöltek között van jelenlegi kormányfő, volt (?) titkosszolga, tévé-tulajdonos-moderátor, pártelnök, egykori ügyész, volt és jelenlegi polgármester.
Bukarest pénteken ünnepelte „fennállásának”, voltaképpen első hivatalos, írásos említésének 555. évfordulóját. Negyvennégy éve a román fővárosban élő (és több sorstársához hasonlóan magát „átmeneti bukarestinek” tartó) magyarként érdemesnek tartottam eltöprengeni e több mint hatodfél évszázados várostörténet magyar vonatkozásain.
A „szerencsés véletlen” úgy hozta, hogy éppen születésnapja alkalmából rendezte meg elnökjelölő nagygyűlését a bukaresti Nemzeti Arénában Románia miniszterelnöke, a Szociáldemokrata Párt elnöke, Victor Ponta. A 42 éves politikus 70 ezer ember részvételével ünnepeltette meg jelölését – és önmagát.
Ruha teszti az embert – tartja a régi szólásmondás. Ehhez (pszichológusokat idézve) hozzátehetnénk: de magát a politikust is. A lélekbúvárok ugyanis messzemenő következtetéseket vonnak le a politikusokról, annak fényében, hogy miként öltözködnek, milyen ruházatot részesítenek előnyben.
Egy nap választ el a skóciai népszavazástól, amelynek során az ország lakói eldöntik, kiválnak-e az Egyesült Királyságból vagy sem. A hír aggodalmat keltett bizonyos romániai politikai körökben és a román sajtóban: attól tartanak, hogy az esetleges függetlenedés fölerősíti majd a székelyföldi autonómia törekvéseket.
A vasutas szakszervezetek állítása szerint egyre veszélyesebb lesz vonaton utazni. A vagonok és a mozdonyok kilencven százalékának műszaki felülvizsgálati határideje már régóta lejárt, a felülvizsgálatot végző egységek közül több csődöt mondott, a többiek fizetésképtelenek.
Szociológusok felmérései szerint, ha a romániai népesség a jelenlegi ütemben csökken tovább, akkor az ország lakossága 2050-re négymillió fővel esik majd vissza, a nyugdíjasok részaránya pedig jelentősen megemelkedik. A népességcsökkenés Romániában drámai méreteket ölthet.