Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor államfőjelölt első fordulós szavazóinak 88 százaléka Klaus Johannist támogatta a második fordulóban – írja Vladimir Ionaș, az Avantgarde szociológusa Smartpolitics.ro portálon publikált elemzésében.
Adatsorokkal bizonyítja egy blog, hogy a közösségi média nagy mértékben hozzájárult a Klaus Johannis és Victor Ponta közötti erőviszonyok megfordulásához az elnökválasztás második fordulójában.
Románia következő államfője fizikatanár-tanfelügyelőből lett politikus. 2000-ben választották meg Nagyszeben polgármesterének, és 2009-től kezdte érdekelni a bukaresti nagypolitika. Klaus Johannis már fiatalkorában hatalmas önbizalmával tűnt ki, de kezdő tanárként hallgatott idősebb kollégáira. Portré.
Az elmúlt hetekben sokat cikkezett Klaus Johannisról, azt azonban kevesen tudják, ki a hölgy, aki mögötte áll, és aki mostantól Románia „first lady”-je.
Vasárnap újra két jelölt közül választanak államfőt a romániaiak. A rendszerváltás utáni választások történetében mindössze egyszer fordult elő – Ion Iliescu 1990-es győzelmekor –, hogy nem volt szükség második fordulóra. Öt éve, 2009-ben Traian Băsescu hajszálkülönbséggel lett államfő.
Az államfőválasztás első fordulójában 1 126 284 személy szavazott pótlistákon. A „választási turizmus” ilyen méreteket még soha nem öltött, ráadásul novemberben, amikor a vakációzó kirándulók száma is jelentősen megcsappan. Érdekes az is, hogy a „különlistások” zöme a Szociáldemokrata Párt hívének bizonyult, legalább is voksai alapján.
1944. november 9-én Abda község határában lőtték le a végsőkig kimerült Radnóti Miklóst, 21 társával együtt. Az áldozatokat a Győrhöz közeli község határában tömegsírba temették. Holttestét 1946. június 23-án exhumálták, ekkor találták meg zubbonya zsebében a noteszét (az úgynevezett Bori noteszt), benne utolsó verseivel.
Románia szívének nevezte Erdélyt hétfőn a blogján Lucian Mândruță, aki szerint ennek a szívnek a dobogására a Kárpátokon kívüli romániaiaknak is hallgatniuk kell.
Kelet-Berlninben Antifaschistischer Schutzwall, azaz Fasisztaellenes Védőfal, Nyugat-Berlinben pedig egyszerűen die Berliner Mauer volt a neve annak a 155 kilométeres hosszúságú, átlagosan 4 méter magas falnak, amely 1961-től 1989-ig kettéosztotta Berlint – családokat, barátokat szakítva el egymástól, és amely Európa megosztottságának fő jelképévé vált.
Călin Popescu Tăriceanut nevezné ki Victor Ponta miniszterelnöknek, ha államfővé választják. Florin Georgescu pénzügyi szakember, és a legnagyobb titkosszolgálat igazgatója, George Maior a különböző forgatókönyveknek esetére beígért „tartalék”. Összeállításunkban a három miniszterelnök-jelöltet ismertetjük.
Tizenkét megyében a legtörékenyebb a különbség Klaus Johannis és Victor Ponta támogatottsága között, ezekben két jelölt akár meg is fordíthatja az eredményt a második fordulóban.
A vasárnapi államfőválasztáson több mint 18 296 567 szavazót várnak az urnákhoz. Az urnák reggel hét órakor nyitnak, 21 órakor zárnak. A második fordulót – ha egyik jelölt sem szerez legalább egy vokssal többet a szavazatok felénél – két hét múlva tartják.
A főbb közvélemény-kutató intézetek egyetértenek abban, hogy az elnökválasztás a második fordulójába Victor Ponta és Klaus Johannis kerül, és az öt legesélyesebb jelölt – a második fordulóba bekerülő két politikus mellett – a független Călin Popescu Tăriceanu és Monica Macovei, valamint a Népi Mozgalom Pártjának jelöltje, Elena Udrea.
A demokrácia szabályainak értelmében az államfői tisztségre pályázó valamennyi – jelen esetben, Romániában: 14 – jelöltnek teljes mértékben azonos feltételek között kellene részt vennie az erőpróbán. Politikai megfigyelők szerint a román törvények nem biztosítják ezt az esélyegyenlőséget.
Ki a magyarokkal az országból! Mocskos buzik! Szappant a zsidóból! Akasztófára a cigányokkal! - csak néhány gyűlölködő mondat, amivel nap mint nap találkozhatsz az interneten, elsősorban a blogokon és a közösségi oldalakon. Hogy mit tehetsz ellenük? Megmutatjuk.
Ki lenne a legjobb vezető az államfőjelöltek közül? Kit tartanak közülük a legbecsületesebbnek, a legkiegyensúlyozottabbnak, a leghozzáértőbbnek, a legkifinomultabbnak? Ezekre a kérdésekre kereste a választ olvasói között egy vezető bukaresti hírportál. A "felmérésben" a hat legesélyesebb jelölt szerepelt.
535 éve, 1479. október októberében Kinizsi Pál temesi ispán és Báthori István erdélyi vajda hadai döntő győzelmet arattak Kenyérmezőnél a törökök felett. Ezzel a történelmi győzelemmel sikerült jó időre megállítaniuk a török előrenyomulást.
Ritka gesztus a romániai politikai életben Viorel Hrebenciuc lemondása parlamenti tisztségéről, hiszen ezzel elveszítette mentelmi jogát is, így az erdő-visszaszolgáltatási ügy kapcsán a korrupcióellenes ügyészség bírósági döntéssel előzetes letartóztatásba helyezheti. Ám nem biztos, hogy így lesz.
A kommunista titkosrendőrség működésének feltárása nem állt le, annak ellenére, hogy a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) az utóbbi időben kiszorult a média érdeklődési köréből – mondta az Erdélyi Riportnak Csendes László, aki az öt évvel ezelőtti lemondásáig két és fél éven át az intézmény elnöke volt.
Tavaly decemberben jött létre a pénzügyi tárca keretében a csalásellenes főigazgatóság. Az azóta eltelt hónapok alatt az intézmény részben beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Eddig több mint 330 millió eurós adócsalást fedezett fel – ez persze, csupán egyetlen csepp a tengerben.