Háttér

  • Ezek most a világ háborús gócpontjai

    A tavalyi esztendő hosszú évek óra a legtöbb fenyegetést hozta a világ békéjére – állapította meg a Foreing Policy. A lap munkatársai a 2014. évi háborúk, konfliktusok alapján feltérképezték a világbékét idén is fenyegető veszélyforrásokat:  tíz „igen forró pontot” jelöltek meg.

  • Mikor csatlakozhatna Románia az euróövezethez?

    Románia paradox helyzetbe került. Jóllehet nagyjából eleget tett a maastrichti szerződéshez történő csatlakozás mind az öt feltételének, az ország mégsem zárkózhat fel az euróövezethez. Ehhez ugyani a gazdasági növekedésnek az 5 százalékot el kellene érnie.

  • A kis- és középvállalatok fekete éve lesz 2015?

    Jóllehet a kormány ígéretet tett az üzleti környezet javítására, a vállalkozói szellem és a befektetések támogatására, legutóbbi intézkedései, illetve az idénre tervezett lépései súlyos terheket rónak a kis- és középvállalkozásokra, anyagilag nem egyszer kétségbeejtő helyzetbe hozzák a cégeket.

  • Aki tizenhét évesen találkozott Istennel

    Jálics Ferenc kontemplatív imamódról írt könyveit számos nyelvre lefordították, módszerét világszerte tanítják. A keresztény meditáció egyik legnagyobb élő mesterét kérdeztük.

  • A 2014-es év legfontosabb eseményei Romániában

    Változatos volt a 2014-es esztendő Romániában: államfőváltástól két súlyos repülőgép- és helikopter-balesetig, nagymenő politikusok, üzletemberek bebörtönzésétől árvizekig sok minden történt. Örömet inkább csak a sportélet hozott a romániaiaknak.

  • Soha nem volt ilyen népszerűtlen a parlament

    A parlament az utóbbi jó néhány évben mindig az utolsó helyek egyikén állt a lakossági népszerűség listáján. Tavaly már csak a lakosság 30 százalékénak bizalmát évezte, idején pedig az utolsó helyre került az intézmények bizalmi indexének rangsorában – derül ki az egy felmérésből.

  • Huszonöt éve végezték ki a Ceaușescu-házaspárt

    Huszonöt éve, 1989. december 25-én végezték ki Romániában a népfelkelés által megbuktatott román diktátort, Nicolae Ceaușescut és feleségét.

  • "Lefejeznék az erdélyi magyar érdekképviseletet"

    A kisebbségvédelmi politika ellenzői most már az igazságszolgáltatás segítségével próbálnak fellépni a magyarság érdekképviselete ellen, és ezt politikai eszközökkel kivédeni nem lehet – állapította meg Kelemen Hunor az újságírókkal tartott sajtóreggelijén, melyen a maszol.ro munkatársa több kérdést is feltett.

  • Traian Băsescu tíz éve az elnöki hivatalban

    A hajdani hajóskapitány, volt miniszter, néhai pártelnök, egykori főpolgármester, Traian Băsescu volt Románia legellentmondásosabb államfője, aki egy „rekordot” is magáénak mondhat: 1989 után senki sem töltött tíz esztendőt egyhuzamban a Cotroceni palotában. E korszak mérlegének elkészítése elkezdődött.

  • A '89-es forradalomról beszélt Mircea Dinescu

    Romániában csak egy emberségesebb kommunizmusban reménykedtek az emberek Nicolae Ceaușescu diktatúrája idején, és nem voltak olyan rendszerellenes erők, amelyek készen álltak volna arra, hogy átvegyék a hatalmat - mutatott rá Mircea Dinescu költő.

  • Így látják publicistáink 1989. december 22-ét

    Hogyan élték meg 1989. december 22-ét Bukarestben, Brassóban, Csíkszeredában? Mit tudtak a romániai történésekről Magyarországon? Hogyan tekintenek vissza 25 év távlatából az akkori eseményekre? Összeállításunkban a maszol.ro publicistáit olvashatják.

  • Traian Băsescu 10 éve 50 képben (GALÉRIA)

    Gumicsizmában, kippában, pezsgősüveggel a kézben. George Bush-sal, Vlagymir Putyinnal, Angela Merkellel és Gigi Becalival. Traktoron, hajón és autóban. A vasárnap délben távozó Traian Băsescu államfőről nagyon sok fénykép készült kétszer öt éves mandátuma alatt. Ötvenet mutatunk meg, fotómagyarázatokkal.

  • Életet mentettek a Kolozsvár hősi halottairól készült fotók

    Több milicista és szekus életét mentették meg azok a világot is körbejárt képek, amelyeket egy kolozsvári fotós készített 1989. december 21-én a kincses város Főterén a tüntetések megtorlásáról. Ezt maga a fényképész, Răzvan Rotta állítja az Adevărul szerint.

  • Huszonöt év: lángra lobbant a temesvári szikra

    Öt nappal az 1989. évi temesvári forradalmat kirobbantó események után Nicolae Ceauşescu visszatért Iránból. Temesváron a városközpontot a felkelők ellenőrizték, akik kezdték megszervezni magukat, megalakították a Román Demokratikus Frontot, a várost pedig szabad területnek nyilvánították.

  • Lezuhant helikopterek – az Arafat-mítosz vége?

    Negyedik helikoptere zuhant le a Raed Arafat átal tíz éve alapított rohammentő szolgálatnak, a SMURD-nak, idén télen pedig egy kisrepülőgépe szenvedett balesetet. A balesetek összesen 12 halálos áldozatot követeltek. A legutolsó hétfőn történt: a helikopter a Siutghiol tóba zuhant.

  • Bemutatjuk a IV. Ponta-kormány új minisztereit

    Letették szerdán az esküt Victor Ponta negyedik kormányának tagjai. Az átalakított Ponta-kabinetben nyolc új miniszter van az előzőhöz képest, és az oktatási tárcavezető kivételével valamennyien parlamenti politikusok. Bemutatjuk az új kormánytagokat. Bemutatjuk az új kormánytagokat.

  • Románia hét rakétát irányzott 1989-ben Magyarországra

    Nicolae Ceaușescu 1989-ben elrendelte: a román hadsereg készüljön fel arra, hogy rakétatámadással válaszoljanak, ha esetleg a magyar honvédség megpróbál beavatkozni a romániai eseményekbe – derül ki Szöczi Árpád könyvéből.

  • Így lett Temesvár az „első szabad város”

    Kereken 25 éve, december 15-én terjedt el a híre Temesváron annak, hogy a Securitate megtette az előkészületeket Tőkés László kilakoltatására. A hír nyomán a késő délutáni órákban gyülekezetének hívei védőgyűrűbe fogták a parókiát. Másnapra a parókia őrzőinek száma tovább gyarapodott.

  • A romániaiak többsége nem térne vissza a kommunizmushoz

    A romániai választópolgárok túlnyomó többsége nem térne vissza a 25 éve megbukott kommunizmushoz - derült ki az INSCOP közvélemény-kutató intézet hétfőn közzétett felméréséből.

  • Kiakadt Magyarország a drogteszt bevezetésén

    Az internetadó, a pálinkafőzés újraadóztatása, a kettős autópálya-matrica rendszer, a boltok vasárnapi zárva tartása mellett a magyar kormányzó párt, a Fidesz most újabb ötlettel állt elő: bevezetnék a 12 és 18 közötti iskolások, a politikusok és az újságírók kötelező drogtesztjét.