Akár két kormányt is össze lehetne állítani azokból a volt miniszterekből, akik jelenleg börtönbüntetésüket töltik vagy bűnvádi eljárás zajlik ellenük korrupció miatt. Az ügyészek által „javasolt” és a bírák által „jóváhagyott” kormánynak lenne miniszterelnöke, miniszterelnök-helyettese, néhány tárca esetében pedig akár több miniszterjelöltje is.
Eduard Hellvig vezeti hétfőtől a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI). Negyven éves kora ellenére a SRI új igazgatója kipróbált csaknem minden jelentősebb politikai tisztséget: volt a román parlament képviselője, később miniszterré nevezték ki, majd európai parlamenti képviselővé választották meg.
A magas szintű korrupciós botrányok mellett csak rövid ideig került a lapok címoldalára a luxusprostituáltak ügye, amelyben a „címszereplők” mellett nagymenő üzletemberek, ismert politikusok neve is felmerült.
Az utóbbi hetekben számos romániai politikus, üzletember került rácsok mögé, akár jogerős ítélet alapján, akár előzetes letartóztatási paranccsal.
A Nemzetközi Valutaalap és a gazdasági szakértők is bírálják az adótörvénykönyv tervezett módosításait. Az ellenzék szemfényvesztésnek és kampányfogásnak nevezte a Victor Ponta miniszterelnök által bejelentett adócsökkentéseket, arra hivatkozva, hogy az intézkedésekre nem lesz fedezet.
A korrupcióellenes ügyészség egyre több – a sajtóban helyi kiskirályoknak nevezett – önkormányzati vezető ellen indít bűnvádi eljárást. Jogerős ítéletig ezek a politikusok ártatlanok, és elképzelhető, hogy vagyont érő luxusvilláikhoz tisztességes munkával jutottak hozzá.
Több román üzletembernek, politikusnak vagy rokonaiknak is vannak titkos folyószámlái a nemzetközi botrányba keveredett Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC) banknál. Köztük Mihai Tănăsescu volt pénzügyminiszter feleségének és az időközben letartóztatott Viorel Hrebenciuc képviselőnek.
Földes László, vagy ahogy mindenki ismeri, Hobo Kossuth-díjas előadóművész, blues- és rockénekes pénteken lett hetvenéves.
Lesújtó véleményt alkotott az Európai Bizottság a romániai állami vállalatokról és közhasznú társaságokról. A brüsszeli testület jelentése szerint ezek a cégek hatalmas veszteséggel működnek, teljesítményük igen alacsony, a reformok megkéstek esetükben, vezetőségüket pedig politikai szempontok szerint nevezik ki.
A világ azt hitte, hogy 1990-ben véget ért a félévszázados hidegháború a Szovjetunió és csatlósai illetve a nyugati világ között. Sajnos, ez nem így történt: a két fél – a Szovjetunió (immár kelet-európai csatlósai nélkül) – és a Nyugat ismét eltávolodott egymástól, és egyre több politikus, politikai szakértő beszél immár háborús veszélyről.
Eddigi viszonylagos névtelensége után hirtelen az újságok első oldalára került Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat ügyvivő igazgatója. Nem biztos, hogy ennek örvend, hiszen egyrészt egy titkosszolgálat vezetője – akárcsak az intézmény – inkább a névtelenséget kedveli, másrészt viszont Elena Udrea vádjai hívták fel rá a figyelmet.
Szerdán tárgyalja a képviselőház az Elena Udrea elleni bűnvádi eljárás engedélyezését egy olyan állítólagos korrupciós bűncselekmény ügyében, amelyet miniszteri mandátuma alatt követett el. Egy másik ügyben már megindult a Népi Mozgalom Párt politikusa ellen az eljárás.
Milyen nyugtákkal lehet részt venni a nyugtalottón? Mekkora összeget lehet nyerni? Mikor tartják a sorsolásokat? Hol kell leadni a nyugtákat? A szerdán elfogadott kormányrendelet mindezekre a kérdésekre választ ad. Szájbarágó.
Kedd óta február 10-ig romániai megbeszéléseken vesz részt a Nemzetközi Valutaalap Andrea Schaechter vezetette küldöttsége. A washingtoni pénzintézet a Romániával 2013. szeptember 27-én megkötött készenléti hitelszerződés eddigi teljesítését vizsgálják meg. Átmegy a kormány a vizsgán?
Perrel fenyegette Traian Băsescu a kormányt, amiért még mindig nem utalták ki számára az államfői mandátuma lejárta után törvény szerint járó állami lakást és irodát. Victor Ponta vállvonogatással reagált: azzal érvelt, hogy nem a miniszterelnök feladata a lakáskiutalás.
A sajátos rendszer alapján megszervezett legutóbbi parlamenti választások jócskán felduzzasztották a honatyák számát, amely 588-ra nőtt. A törvényhozók létszáma azonban két év alatt megcsappant: jelenleg 28 hiányzó van, 17 képviselő és 11 szenátor. Hova tűntek el?
Újabb autópálya-építési stratégia készült Romániában – nehéz megmondani, hogy immár a hányadik. Az új fejlesztési terv megvalósítása 2015-től indul, attól viszont tartani lehet, hogy – akár csak az előző elképzelésekből – ebből is csak igen kevés fog majd megvalósulni.
Romániát nem érték eddig terrortámadások, bár az ország 2002 óta csapatokkal vesz részt Afganisztánban és Irakban, a volt amerikai elnök, George W. Bush által a terrorizmus elleni háborúnak nevezett átfogó hadműveletekben. A Román Hírszerző Szolgálat adatai szerint azonban muszlim terroristák Romániában is megpróbáltak szervezkedni.
Ahogyan a 2011. szeptemberi amerikai terrortámadás megváltoztatta Amerikát, ugyanúgy változik most Európa a párizsi merényleteket követően. Várhatóan hatalmas változások mennek majd végbe az európai biztonsági rendszerben, és ez természetesen kihat Romániára is.
A Charlie Hebro szatirikus lap ellen elkövetett merénylet az utóbbi húsz évben elkövetett egyik legkegyetlenebb terrorista akció volt Európában. A legvéresebb azonban 11 éve történt: akkor tíz bomba robbant Madridban és a spanyol főváros közelében, négy vonaton, 191 halálos áldozatot és közel 2000 sebesültet követelve.