Háttér

  • Oltcit: az elérhető vágyak autója a kommunizmusban

    Nicolae Ceauşescu kommunistta pártfőtitkár ötlete volt, hogy Romániának a Daciánál még kisebb – és kevesebbet fogyasztó – autót is kellene gyártania. Ez lett a Craiován összeszerelt, francia gyártású Oltcit. Az idők folyamán összesen 230 ezer Oltcit gördült le a craiovai gyár szerelőszalagjáról.

  • A korruptgyanús európai kormányfők sorra lemondtak

    Nem Victor Ponta az egyetlen kormányfő Európában, akit korrupcióval gyanúsítanak. Ám az érintett miniszterelnökök az esetek nagy többségében lemondtak – jóllehet utólag egyesekről bebizonyosodott, hogy ártatlanok. 

  • Trianon: a nemzeti összetartozás napja

    Kereken 95 vével ezelőtt, 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában azt a békediktátumot, mely területe kétharmadával megcsonkította a történelmi Magyarországot.

  • A gyanúsított miniszterelnök: mit állít a DNA?

    Volt ügyvédi minőségében 17 rendbéli okirat-hamisítással, folytatólagosan elkövetett adócsalásban való bűnrészességgel és pénzmosással, miniszterelnökként pedig három rendbéli érdekkonfliktussal gyanúsítja a korrupcióellenes ügyészség Victor Pontát. Mit állít a DNA?

  • A török Trianon – a meg nem alkuvás diadala

    Ha Törökország elfogadja a sevres-i béke feltételeit, akkor ma Antalya olasz üdülőhely volna, Isztambult valószínűleg Konstantinápolynak, Izmirt pedig Szmirnának hívnák, Adana pedig egy francia tengeren túli megye székhelye lenne. De nem fogadta el. Trianon-évforduló, második rész.

  • A Peregrini-művelet: félmillió embert adtak el

    Az Európai Unió államain belül komoly vita folyik a menekültáradat befogadása kapcsán, főleg amiatt, hogy Brüsszel „befogadási kvótát” jelöl ki a tagországok számára. Nicolae Ceauşescu ezt annak idején „huszárosan” megoldotta: nem fogadott be senkit – cserében viszont embereket adott el, méghozzá jó pénzért.

     

  • Nemzeti sorstragédiák északon, délen, keleten

    Valószínűleg nincs még egy nemzet, melynek kollektív tudatában oly markánsan lenne jelen egy vesztes háborút követő igazságtalan békeszerződésből fakadó történelmi trauma és az egykori nagyság iránti nosztalgia, mint a miénkben. Ugyanakkor távolról sem mi vagyunk az egyetlen nép, amely külső körülmények miatt visszaszorult történelmi határairól.

  • Miért ennyire rosszak a romániai közutak?

    Romániában az országutak kétharmada sürgős javításra vagy felújításra szorul. Szakemberek szerint csupán az idei évben körülbelül 10 ezer kilométernyi út szorulna javításra, mivel már meghaladta az Autópályák és Országutak Országos Társasága által vállalt szavatossági időt.

  • Ezt ígérik ellenzékből a liberálisok Romániának

    Megújította idén februárban elfogadott kormányprogramját a Nemzeti Liberális Párt. Az „újratöltött” dokumentumot nemrégiben a politikai alakulat Piteşti-en megtartott országos tanácsán mutatták be. Megnéztük, hogy mit ígér a legnagyobb ellenzéki párt a választóknak.

     

  • Így szavaztunk a Vakok Vasárnapján

    Az ortodoxok szerint a húsvétot követő hatodik vasárnap a Vakok Vasárnapja, amikor is a Teremtő nem csak visszaadta egy vakon született ember látását, de lelkileg is megvilágosította őt. 

     

  • Mit ettek a romániaiak Ceaușescu idejében?

    Mit ettek a románok Ceaușescu idejében? címmel közölt érdekes összeállítást hétvégi számában a rendszerváltási előtti időszakról az Adevărul napilap. Az írást a hirhatar.hu szemlézte.

  • Furcsa helységnevek: Fenékfalvától Diliházáig

    Sokan hallottak már a Debrecenhez közeli Ondódról, a Zemplén megyei Pornóapátiról, a Pest megyei Bugyiról vagy a gömöri Dobfenékről. Romániában is vannak furcsa helységnevek, amelyek a román nyelv ismerői számára nagyon murisnak tűnnek. Ezekből válogattunk néhányat.

  • Elmúlt Romániában az „Elena Ceauşescu-szindróma”

    Az utóbbi időben Romániában egyre több szó esik a first lady, az „első asszony” intézményéről. Az államfő mandátumának első hónapjaiban körvonalazódott, hogy Carmen Johannis nem zárkózna el attól, hogy nagyobb szerepet vállaljon az országnak, ha nem is politikai, de társadalmi és művelődési életében.

  • Luxusbörtönnek számít Romániában a házi őrizet

    Nem megy rosszul a sorsuk Romániában a házi őrizetbe került gyanúsítottaknak. Különösen érvényes ez a politikusokra, akik a kényszerintézkedés ideje alatt voltaképpen luxusvakáción vannak, hiszen ha nem függesztették fel őket a tisztségükből, akkor még a fizetésüket is megkaphatják.

  • Ilyenek a körülmények az erdélyi börtönökben

    A képviselőház visszaélésekkel foglalkozó szakbizottságának több tagja az elmúlt napokban ellátogatott az erdélyi börtönökbe kivizsgálni az elítéltektől levélben kapott panaszokat. Lesújtó tapasztalataikat – túlzsúfoltság, személyzethiány – jelentésbe foglalták.

  • Felmérés készült a romániaiak félelmeiről

    Románia nem tekinthető biztonságos országnak; lakosságát a félelem jellemzi, egyrészt – rövidebb távon – a háborús veszélytől, másrészt – közepes és hosszabb távon – a krónikussá válható gazdasági válságtól. Legalábbis ez derül ki az IRES közvélemény-kutató intézet legújabb felméréséből.

  • Románia a világ egyik legbékésebb országa

    A 35. legbékésebb országként regisztrálja Romániát a 162 vizsgált ország közül a Vision of Humanity honlapja. A globális béke-indexet figyelő szervezet interaktív térképe szerint az országnak a bűnözés és az erőszakos demonstrációk tekintetében van javítanivalója.

  • Mi vezetett az örmény népirtáshoz?

    Száz évvel ezelőtt került sor a törökországi örmény népirtásra. A genocidimum elismerése mindmáig megosztja a nemzetközi közvéleményt, a törökök tagadják a népirtást, amelyet egyelőre csupán 24 állam ismer el.

     

  • Jelentés: félelemben élnek a romániai újságírók

    Ha egy szóban kellene jellemezni a romániai média 2014-es állapotát, akkor a félelem szó lenne a legmegfelelőbb. Ez derül ki a Független Újságíró Központ jelentéséből, amelyet most hoztak nyilvánosságra. A felmérés 2014 októbere és 2015 áprilisa között készült, a központi és helyi sajtó vezetőinek, újságíróinak véleményét tükrözi.

  • Ráduly Róbert nem szegény, de nem is veti fel a pénz

    Vagyonnyilatkozata szerint három lakással, egy családi házzal, két földterülettel, kortárs képzőművészek 16 ezer euró értékű alkotásaival és 33 ezer euró értékű könyvtárral rendelkezik Csíkszereda házi őrizetben lévő polgármestere – írta meg a Gândul.