Háttér

  • Május elseje: egy „halálos szerelem” kezdete

    Kevesen tudják, hogy Nicolae Ceauşescu és Elena Petrescu (azaz Nuţi Briceag) házassággal végződő szerelmi kalandja 1939. május elsején kezdődött. Mindketten mindketten részt vettek a Ferentari negyedbeli Veseliei utcában szervezett majálison.

  • Amit az iszlámról és az Iszlám Államról tudni kell

    Iszlámról, „Eurábiáról” és az Iszlám Államról beszélt-vitatkozott a Sapientián a téma három kiváló magyarországi ismerője: Maróth Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia volt alelnöke, Rostoványi Zsolt, a Corvinus Egyetem rektora és Varga Norbert politológus, a Nyugat-magyarországi Egyetem oktatója. 

  • A sajtószabadságot egyetlen hatalom sem kedveli

    Az elmúlt években rengeteg újságíró veszítette életét, és nem csupán haditudósítóként, hanem „békés” országokban is, amelyekben különböző érdekcsoportok, bűnbandák, terrorszervezetek végeztek velük – hangzott el az újságírók Dél-Koreában tartott világkongresszusán.

  • Megrajzolták a román nép pszichológiai profilját

    Az idők során önmagukról kialakított sztereotípiák szerint a románok vendégszeretők, barátságosak, befogadóak. A valóság azonban távol áll ezektől a vélekedésektől – állapítják meg A román nép pszichológiája című tanulmány szerzői, a kolozsvári BBTE pszichológiai tanszékének munkatársai.

  • A román tévék alig éreztek valamit a 2008-as válságból

    A gazdasági-pénzügyi válság erőteljesen éreztette hatását a romániai médiában is. Lapok, tévé-adók szűntek meg, újságírók váltak munkanélkülivé, csökkentek a példányszámok, több kiadvány beszüntette a nyomtatott megjelenést – derül ki a romániai cégekről, vállalatokról üzleti információkat nyújtó KeysFin kft felméréséből.

  • Az áfa júniustól csökken – de mi lesz az árakkal?

    Az élelmiszeripari munkáltatók szerint az élelmiszer hozzáadottérték-adójának (TVA-áfa) 9 százalékra csökkentése az árak 10-12 százalékos mérséklését eredményezheti. A kenyér áfája korábban szintén 9 százalékra csökkent, de ez kis mértékben éreztette hatását az árakon.

  • A fogság múzsája: virágzik a román börtönirodalom

    Lehet, hogy embertelenek a hazai börtönviszonyok, nevelő hatásuk azonban tagadhatatlan. Megrögzött bűnözők, adócsalók, közpénzek lenyúlói, okirat-hamisítók a rácsok mögé kerülve egyből megszelídülnek, olvasásra, majd pedig könyvírásra adják a fejüket. Romániában virágzik a börtönirodalom.

  • Mit szólna Románia az „első asszony” intézményéhez?

    Intézményesítsék-e az Egyesült Államokhoz hasonlóan ország „első asszonyának” (first lady) tisztségét? A kérdés azt követően merült fel, hogy Klaus Johannis államfő felesége nem titkolta, voltaképpen éppen erre vágyna. A vélemények megoszlanak róla.

  • Így változott Magyarországon az antiszemitizmus

    Elképesztő mértékben megnőtt Budapest lakosainak sorában az antiszemitizmus. A Median egfrissebb felmérései szerint a magyar főváros lakosainak mintegy fele vall antiszemita nézeteket – az ötven százalék több mind fele erősen, kisebbik fele pedig mérsékelten mondható zsidóellenesnek.

  • Mi maradt mára a „legtisztességesebb kormányból”?

    Amikor 2012-ben összeállt az első Ponta-kabinet, a miniszterelnök „Románia legtisztességesebb kormányáról” beszélt. Három évvel később – és három kormányátalakítás után – a „legtisztességesebb” kormány 12 minisztere ellen indult bűnvádi eljárás, egy tárcavezető bizonyult a tisztségével összeférhetetlennek. 

  • Így vetne véget a bilincsparádénak a parlament

    Ne lehessen előzetes letartóztatásba helyezni vagy megbilincselni a korrupcióval vádolt politikusokat – javasolja a büntető perrendtartást módosító törvénytervezetében a Szociáldemokrata Párt néhány szenátora. A korrupcióellenes ügyészség tiltakozik.

  • Egymást érik a pénzügyi botrányok Magyarországon

    Három brókerház is bedőlt az elmúlt hetekben Magyarországon: a Buda-Cash, a Hungária Értékpapír Zrt. és a Quaestor. Az okozott kár több mint 400 milliárd forint. Ez alaposan megrendítette a bizalmat a magyarországi pénzügyi és bankvilágban, de az Orbán-kormányban is.

  • Diplomáciai bakik Romániában és világszerte

    A román diplomácia idén máris két nagy bakit követett el. Az egyik a párizsi nagykövetség tevékenységéhez, a másik Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter bukaresti látogatásához fűződik. Ilyesmi azonban nagyobb házaknál is előfordul.

  • Egész családok ellen indított eljárást a DNA

    A nagykorrupciós ügyekben nem egyszer részt vesznek a „nagykorruptak” gyermekei is. A botrányok főszereplői lelkiismeretlenül bevonják gyermekeiket is törvénytelen üzletükbe – számukra ugyanis nem számít mást, csak a pénzt. Így például a korrupció elleni ügyészek vizsgálódásai kiterjednek többek között Viorel Hrebenciuc, Dan Voiculescu, Dorin Cocos, Tudor Pendiuc vagy Mihai Vlasov gyermekeire is.

     

  • Fekete március: Marosvásárhely 25 évvel ezelőtt

    Marosvásárhely, 1990. március 19-20. Az azóta „fekete márciusként” elhíresült magyarellenes eseményeket az egész világ megdöbbenten szemlélte. A történtek alighanem jó időre megváltoztatták a város történelmét, de igen rossz fényt vetetettek az országra is. Voltaképpen mindez Románia „fekete márciusa” is volt

  • Miért távozott a nemzetbiztonsági tanácsos?

    Néhány napja George Scutaru, az államfő nemzetbiztonsági tanácsosa személyes okokra hivatkozva váratlanul bejelentette távozását tisztségéből. Sajtóértesülések szerint Klaus Johannis bizalmasa lemondásának köze van az FBI vezetőjének bukaresti látogatásához.

  • Bányászjárás: mivel vádolhatják Ion Iliescut?

    A katonai ügyészség korábban Ion Iliescu volt államfőt és más állami vezetőkkel együtt azzal gyanúsította, hogy szándékosan provokálták ki az 1990-es "bányászjárást" az ellenzékkel való leszámolás érdekében. A legfőbb ügyészség most ismét vizsgálódik az ügyben. De mi történ 1990 júniusában?

     

  • Mennyire nőgyűlölő a román társadalom?

    Számos román közmondás, szólásmondás hirdeti a férfiak felsőbbrendűségét. Egyik szerint „jaj annak a háznak, amelyben a tyúk kukorékol, a férfi pedig hallgat és kapar”. Egy bukaresti napilap szociológust és etnológust kérdezett a nőnap közeledtével a román társadalom nőgyűlöletéről.

  • Mit dolgoznak a börtönlakó celebritások?

    A szabadságvesztésre ítélt honatyák, miniszterek, üzletemberek, ismert sportolók jelentős része dolgoznak is a börtönben. Ennek előnye, hogy így korábban szabadulhatnak, másrészt – legalább a munka időtartamára – véget vethetnek a fogság egyhangú óráinak is.

  • Putyin ellenfelei – ki következik Nyemcov után?

    Még nem derült ki pontosan, ki ölte meg orosz elnök egyk legkövetkezetesebb kritikusát, Borisz Nyemcovot – az illetékes orosz hatóságok állítólag gőzerővel nyomoznak a gyilkos után. Tény, hogy a politikus a tizedik azon a listán, amely Vlagyimir Putyin gyanús körülmények között meghalt ellenfeleinek neveit tartalmazza.