Háttér

  • Időt rabló, kényelmetlen és veszélyes a CFR-járatokon utazni

    A Román Államvasutakon utazni időt rabló tevékenység, kényelmetlen és estenként akár veszélyes is lehet. Ez derül ki az Országos Fogyasztóvédelmi Ügynökség valamint a Román Vasúti Hatóság által végzett ellenőrzések adataiból. A vonatok lassúak, piszkosak, elhanyagoltak és a mozdonyok műszaki állapotával sincs minden a legnagyobb rendben.

     

     

  • Miért nem hirdette ki Klaus Johannis az adótörvénykönyvet?

    Több forgatókönyv is születetett annak a magyarázatára, hogy miért utasította el Klaus Johannis államfő az adótörvénykönyv kihirdetését.

  • A legelső és a legutolsó görög „Oxi”

    A görög miniszterelnök nemmel válaszolt a nyugatról érkező ultimátumra. Az emberek az utcára tódultak, éljenezve az ultimátum elutasítást. Nem sokkal később a katonaságra felvonult, hogy megvédje Görögország határait – fél évvel később pedig már Németország zászlaját lengette a szél az Akropoliszon. Ezt pedig tömeges éhezés és súlyos infláció követte.

     

  • Így dolgozott Klaus Johannis megválasztása után a parlament

    Fontos törvényekkel maradta adósak a nemrég lezárult parlamenti ülésszakban a honatyák. Munkájuk legnagyobb hiányossága az, hogy nem fogadták el a levél útján történő szavazást szabályozó törvényt és az alkotmánymódosítás is őszre – vagy a következő évekre? – maradt.

  • Mekkora és mire megy el a fizetésünk?

    A hazai családok jövedelme legnagyobbrészt élelmiszerekre, adókra és illetékekre, illetve a szolgáltatások – víz, villany, gáz – kifizetésére megy el. Takarékoskodni csak igen kevesen tudnak, a megtakarítások összege pedig csekély.

     

  • Három európai országban a legnagyobb kisebbség a román

    Magyarországon, Olaszországban és Spanyolországban a Romániából érkezettek számítanak a legnagyobb kisebbségnek.

  • Új ruhában ünnepli harmadik születésnapját a Maszol

    Hároméves lett júliusban a maszol.ro. Születésnapunkra új öltözéket kaptunk, mert a régit már nagyon kinőttük. Reményeink szerint arculatváltásunk az olvasóink számára is régen várt ajándékot jelent, és együtt ünnepelhetünk.

  • Felmérés: a románok Európa legoptimistábbjai

    A románok a legderűlátóbbak Európában országuk gazdasági fejlődését és saját anyagi körülményeiket, helyzetüket illetően – legalább is a felmérések szerint.

  • Nem új ötlet Magyarország „bekerítése”

    Orbán Viktor „vasfüggönye” nem új ötlet sem a világon, sem Európában – sem pedig Magyarországon, amelyet „vasfüggönnyel” zártak el már a negyvenes évek végén, az ötvenes évek elején. Az elaknásított drótkerítés szintén Magyarország déli határánál épült meg.

  • Bokros teendői vannak hazatérte után Pontának

    A térdműtétét követő több mint három hetes törökországi „betegszabadság” után Victor Ponta visszatért Románia. A miniszterelnökre rengeteg teendő vár.

  • Zsebeket érintő változásokat hozott július

    Júliustól laposabb, de akár vastagabb is lehet a pénztárcánk – attól függően, hogy a kormány melyik rendelkezése érint minket. Így például a kiskeresetűek jól járnak, mivel a minimálbér emelkedik. 

  • Kijelentéseik miatt távozó román miniszterek

    Távoznia kellett tisztségéből Ioan Rus szállításügyi miniszternek, miután arról beszélt, hogy a külföldön dolgozó romániai munkavállaló itthon hagyott felesége prostituálttá, gyermeke pedig csavargóvá változik. 

  • „A baloldalnak meg kell őriznie az autonómiáját”

    Tamás Gáspár Miklós vendége volt a belgrádi Thinking Beyond Capitalism konferenciának, amelyet a Belgrádi Egyetem társadalomelméleti intézete szervezett. A híres marxista filozófussal Juhász András, a masina.rs társadalomkritikai lap újságírója beszélgetett.

  • Hogyan hatna Romániára a görög államcsőd?

    Gazdasági szakértők szerint a lej esetleges gyengülésén kívül nem jár különösebb veszéllyel Romániára nézve Görögország államcsődje és esetleges kilépése az euróövezetből. A görög válságból azonban fontos politikai tanulságokat vonhat le Bukarest.

  • Lesújtó képet fest Romániáról az amerikai külügy

    Lesújtó képet fest a romániai emberi jogok tiszteletben tartásáról az amerikai külügyminisztérium éves nemzetközi jelentésének Romániával foglalkozó fejezete. A jelentés foglalkozik az igazságszolgáltatással is.

  • „Istennek nincs más keze, csak a tied, meg az enyém”

    A spiritualitás az, ahogyan lélegzünk, ahogyan járunk, ahogy az életünket éljük, mondja Niklaus Brantschen, aki önmagát száz százalékig keresztény embernek és száz százalékig zen gyakorlónak tartja. 

  • Így fest Klaus Johannis féléves mandátuma

    Fél évvel ezelőtti beiktatásakor Klaus Johannis egy sor ígéretet tett, amelyeknek csak egy részét tudta megvalósítani. Időközben folyamatosan romlott az államfő viszonya a miniszterelnökkel és a parlamenttel, elsősorban az politikusok ellen indított bűnvádi eljárások miatt.

  • Miért Csíkszeredában épüljön magyar állami kórház?

    A maszol.ro kérésére a Hargita megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője, dr. Tar Gyöngyi a rendelkezésünkre bocsátotta annak a tanulmánynak a kivonatát, amelyben a csíkszeredai helyszínű magyar állami kórházépítés érveit sorolja fel. 

  • Menekülnek a politikusaink a hazai kórházaktól

    Ha a vezető hazai politikusoknak szike alá kell feküdniük, nyomban külföldi kórházat választanak. Ahol kevesebb ugyan a reform, de korszerűbbek a berendezések és adottak a körülmények a gyógyuláshoz. 

  • Ők most Románia leggazdagabb börtönlakói

    Ha a korrupcióellenes ügyészség is úgy akarja, akkor Romániában lassan több milliomos lesz a rácsok mögött, mint szabadlábon. Jelenleg számos dúsgazdag üzletember tölti börtönbüntetését, sőt már egy egymilliárd eurós vagyonnal rendelkező vállalkozó is rács mögé került.