Háttér

  • Befogadás, kirekesztés – menekültek Magyarországon a történelem során

    Nem ez az első eset a magyar történelem során, amikor az országba nagy számban érkeztek a hazájukat elhagyni kényszerülő migránsok. Bár sokan csak ideiglenes állomásnak tekintették Magyarországot, voltak, akik le is telepedtek.

     

  • Lesz-e Európai Egyesült Kalifátus?

    Annak ellenére, hogy egyes körökben Európai Egyesült Kalifátussal ijesztgetnek, az iszlám kisebbséget alkot Európában, jelen pillanatban akkora arányba sincs jelen a kontinensen, mint mi magyarok Romániában. Ráadásul attól sem igazán kell tartani, hogy a jövőben többségre tennének szert.

  • Honnan jönnek és hová tartanak a menekültek?

    A szíriai polgárháború és az Iszlám Állam vérengzései mellett az első Ciprasz-kormány elnéző migránspolitikája is hozzájárult a menekültválság kialakulásához.

  • Napi 16 ezer öt év alatti gyerek hal meg a világon

    Idén 5,9 millió öt év alatti gyerek halt meg, napi 16 ezer, zömében fertőző betegségek, rossz táplálkozási feltételek miatt, az öröklött betegségek miatti elhalálozások is gyakoriak – áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentésében.

  • Egy szélsőséges nacionalistától búcsúzik Románia – ki volt Corneliu Vadim Tudor?

    A Nagy-Románia Párt a legkövetkezetesebb romániai politikai alakulat – jelentette ki büszkén Corneliu Vadim Tudor a PRM megalakulásának tizedik évfordulóján rendezett ünnepségen.

  • Szélhámosokat is kitüntetett Klaus Johannis államfő

    Nagy vihart váltott ki Klaus Johannis államfő újabb kitüntetés-sorozata, miután már korábban szintén ellenvéleményeket váltott ki a Volt Politikai Foglyok Egyesületének elnöke, Octav Bjoza kitüntetése.

     

  • Sorin Oprescu mandátumai: a felfüggesztett autópályáktól a nem létező kerékpárutakig

    Azzal a váddal tartóztatták le Bukarest főpolgármesterét, Sorin Oprescut, hogy a városháza és a különféle vállalatok közötti megbízási szerződések összegének 10 százaléka az ő zsebébe vándorolt.

  • Gyakorlatilag lefejezte a megyei önkormányzatokat az ügyészség

    Jelenleg huszonnégy megyei tanácselnök ellen van folyamatban bűnvádi eljárás korrupció vagy összeférhetetlenség, érdekkonfliktusok miatt. Több tucat tisztségviselőt felfüggesztettek tisztségéből, vagy egyszerűen elveszítették mandátumukat.

  • Románia almát importál, és banánt exportál

    Furcsa jelenségek jellemzik Románia külkereskedelmét. Az ország banális élelmiszereket (lisztet, tojást, almát, ásványvizet) importál, közben pedig egzotikus gyümölcsöket, például banánt exportál.

  • Orvosi hálapénzek törvényesen?

    Felháborodást váltott ki az orvostársadalom egy részében a kormánynak az az elképzelése, hogy törvényesítsék az egészségügyben elterjedt hálapénzt.

  • A fél világot bejárta megválasztása óta Klaus Johannis államfő

    Lefordíthatatlan, de kiváló szóvicc a világot közpénzen beutazó Nicolae Ceauşescuról, aki rendreutasította feleségét, amiért maiestaténak (őfelségének) szólította, hiszen az általa vezetett Románia – köztársaság.

  • Ilyennek látják Bukarestet a külföldi turisták

    Bukarest nevét sokan összetévesztik Budapestével – a két várost azonban nem: a román és magyar fővárost felkereső turisták egyöntetű véleménye szerint Budapest Európa egyik legszebb fővárosa, Bukarestről pedig úgy vélekednek, hogy a román fővárosban is „akad látnivaló”.

  • Hová tűnnek el az autópályapénzek Romániában?

    A Romániai Autópályák és Országutak Országos Társasága (CNADNR) úgy működik, mint egy közpénzeket elnyelő fekete lyuk.

  • Gyöngyszemek a bukaresti honatyák önéletrajzában

    Számtalan diplomával, mesterfokozattal, doktorátussal kérkednek önéletrajzukban a parlamenti képviselők és szenátorok.

  • Románia vezeti a bérek „pimaszsági mutatójának” európai ranglistáját

    A negyvennyolc magas rangú állami vezető fizetéseinek nagyarányú megemelését követően Románia az Európai Unióban az első helyen áll az „elit” és az „egyszerű halandó” bérarányát tekintve.

  • Funari logika: Isten fia Daciában született

    Kánikula idején hűsítő olvasmány a ki tudja hányadik dakológiai kongresszus „tudományos munkálatairól” olvasni. Ott ugyanis rendszerint olyan állítások hangzanak el, hogy az emberben meghűl a vér, ami narancssárga hőségriadó esetén nem is lehet rossz dolog.

     

  • A „tábornok úrék” biztosítják a politikai stabilitást

    Furcsa politikai tömörülés „vezényli” a parlamenti pártok „vegyeskórusát”. Az Országos Szövetség Románia Haladásáért (UNPR) egyetlen választáson sem méretkezett meg – mégis, szavának engedelmeskedik mind a fő kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt, mint pedig az ellenzék. A romániai politikai életben talán a legnagyobb úr az UNPR elnöke, Gabriel Oprea, aki elvárja azt is, hogy „tábornok úrnak” szólítsák.

     

  • Veszélyben a „kortárs romániai börtönirodalom”?

    Romániában az utóbbi időszakban rendkívüli módon fellendült a tudományos börtönirodalom. Egyetlen diktatúra alatt – pedig volt belőlük néhány Romániában –, sem született ennyi könyv a börtönökben, mint mostanság. Csupán az utóbbi másfél évben 73 „cellaíró” 197 könyvet írt meg. Ez hatalmas haladás ahhoz képest, hogy 2012-ben még csak hét könyv született a rácsok mögött. 

     

  • A történelem nem szűkölködik valóra vált jóslatokban

    A legtöbb valóra vált jóslatot nem jövendőmondók, hanem élénk fantáziával megáldott gondolkodók „látták előre”. A világ legnagyobb hajójának pusztulását egy regény, a mobiltelefonokat fantáziadús cikkíró, a táblagépet egy film, a Kennedy-gyilkosságot a Fehér Ház „nem hivatalos” jósa, a hitelkártyákat egy utópisztikus mű, a nagy londoni tűzvészt pedig homályos jóslat jövendölte meg.

     

  • Akik számára Románia maga a paradicsom

    Jóllehet Romániát nem hivatalos adatok szerint legalább 3 millió román hagyta el, aki külföldön vállalat munkát, úgy érezve, hogy Romániában lehetetlenné vált az élet, mégis sokak számára az ország az ígéret földje. A menekültekről van szó, akik életüket kockáztatják, és jelentős összegeket fizetnek az embercsempészeknek, csakhogy eljuthassanak Romániába.