Háttér

  • Klaus Johannis elnökségének első „csendes éve”

    Egy esztendeje államfő Klaus Johannis. Ezt az időszakot akár a hallgatás évének is nevezhetnénk: az új államfő már-már betegesen óvakodott attól, nehogy elődje, a „játékos államfő” civakodásoktól hangos politikáját folytassa.

     

  • Ez lett volna Nicolae Ceauşescu utolsó beszéde

    Bukarest polgármestere, Barbu Petrescu javaslatára 1989. december 21-én nagy népgyűlést tartottak Bukarestben, amelynek kinyilvánított célja az volt, hogy a „román munkásosztály” hitet tegyen Nicolae Ceauşescu, a Román Kommunista Párt politikája mellett és elítélje a „huligán temesvári akciókat”.

  • A műfenyő olcsóbb, tartósabb – és ártalmasabb

    Manapság egyre többen vásárolnak karácsonyra műfenyőt – növekvő népszerűsége legtöbbször kényelem, pénz és ízlés kérdése.

  • Az ügyészeket is foglalkoztatja az autópálya-építés

    Nemcsak a pénzhiány, a bürokrácia és a hanyagság lassítja a sztrádaépítéseket Romániában. Az Országutak és Autópályák Országos Társasága (CNADNR) tevékenységéhez az utóbbi években egyre több bűncselekmény-gyanús botrány kapcsolódik.

  • Oroszországi leletek és magyar őstörténet

    Sokszor nincs egyetértés a legalapvetőbb kérdésekben sem, hogy honnan jöttünk, a nyelvészeti eredmények miként egyeztethetők össze a régészek által feltárt leletanyagokkal, milyen hatásra indult meg az a vándorlás, amelynek eredménye a kárpát-medencei letelepedés?

  • Megrajzolták a román vállalkozó portréját

    Romániában jelenleg 580 ezer vállalkozó van, akit több mint 600 ezer vállalkozásba fektetik be pénzüket. 

  • Éles konfliktusok osztják meg a romániai muzulmán közösséget

    Éles ellentétek vannak a romániai muzulmánok között. A közösség két részre oszlik: a nemzedékek óta Románia területén élő török-tatárokra, illetve a nemrégiben Romániában érkezett arabokra. A konfliktus az utóbbi hetekben éleződött ki, amikor is a két közösség egyaránt terrorista veszélykeltéssel, pénzek törvénytelen lenyúlásával vádolja egymást.

     

  • Az „évszázad csalását” göngyölítik fel a korrupcióellenes ügyészek

    A rendszerváltás utáni Románia történetének egyik legnagyobb csalását göngyölítik fel ezekben a napokban a korrupcióellenes ügyészek. 

  • Felmérés: kik Románia ellenségei és kik a barátai?

    Milyen országok számítanak Románia legnagyobb ellenségének, illetve legjobb barátjának? Hogyan viszonyul ezekhez az országokhoz a lakosság? Erről és hasonló kérdésekről készített felmérést a Vasile Dâncu által vezetett IRES közvélemény-kutató intézet

  • Így osztaná el jövőre a költségvetési pénzeket a Cioloș-kormány

    Rekord gazdasági növekedésre alapozta Daniel Cioloș kormánya a jövő évi költségvetési tervezetét. A 2016. évi gazdasági növekedés üteme ugyanis 4,1 százalékos lenne, a bruttó nemzeti össztermék 6 százalékkal növekedne és elérné a 746,6 milliárd lejt, a költségvetés bevételei pedig meghaladnák a 231 milliárd lejt. 

     

  • Román sajtóváltozatok a „székelyföldi terrorizmusra”

    Legalább tudjuk, hogy mit ünnepelünk. És ha vannak olyanok, akiknek nincs okuk örülni december elsején, az nem azért van, amit 1918-ban eldöntöttek, hanem azért, mert amit eldöntöttek, azt nem tartották be.

  • Valódi merényletkísérletek is voltak már Romániában

    Romániában a rendszerváltás után összesen nyolc alkalommal kíséreltek meg vagy követtek el bizonyítottan bombamerényleteket. Egyik sem Székelyföldön történt, és nem egy esetben emberek is haltak meg.

  • Ponta-kormány: pluszok és mínuszok a gazdaságban

    Uniós szinten is magasnak mondható gazdasági fejlődés, a bruttó nemzeti össztermék folyamatos növekedése, áfacsökkentés és béremelések a közszférában. Ezek a Ponta-kormány pozitív gazdasági intézkedései. 

  • Hantz Péter Budapestet hibáztatja kürtőskalács-ügyben

     A Nemzetközi Kürtőskalács Szaktestület egykori ügyvivője, Hantz Péter szerint a kürtőskalácsot nem a románok akarják „ellopni” a magyaroktól, hanem a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium „tájékozatlan és ostoba tisztségviselői akadályozták és akadályozzák, egyik nemzeti süteményünk magyar termékként történő” regisztrációját.

  • Hogyan működik az Iszlám Állam?

    Világméretű összefogás körvonalazódik az Iszlám Állam ellen, elsősorban a párizsi támadást követően. A terrorszervezetnek egyebek között az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Törökország, az európai nagyhatalmak üzentek hadat.

  • Három kontinensre terjednek ki az Iszlám Állam terrortámadásai

    A franciaországi merényletsorozat a legerőszakosabb ilyen támadások egyike volt, amelyet az ISIS Nyugat-Európában elkövetett. Az események jelzik hogy a terrorszervezet csápjai egyre nagyobb területeket fognak át. 

  • Így dicsekedett a párizsi merényletek feltételezett kitervelője

    A 28 éves, belga állampolgárságú Abdelhamid Abaaoud-t tekintik a francia titkosszolgálatok a Franciaország ellen az elmúlt hónapokban tervezett és meghiúsított merényletek legfőbb kitervelőjének.

  • Ki kicsoda Dacian Cioloș kormányában?

    Kedd délután szavaz a parlament Dacian Cioloș kormányának összetételéről és programjáról. A kinevezett miniszterelnök az utolsó pillanatban is cseréket hajtott végre leendő kabinetjében.

  • Új parlamenti többség körvonalazódik Dacian Cioloș kormánya mögött

    A hét végén nyilvánosságra hozza minisztereinek névsorát Dacian Cioloș kormányfő-jelölt. A Cioloș-kabinet összetételéről és programjáról várhatóan kedden szavaz a parlament. 

  • Kicsoda Dacian Cioloș? – a miniszterelnök-jelölt portréja

    Az előzetes sajtóinformációknak megfelelően Klaus Iohannis államfő Dacian Cioloşt nevezte ki miniszterelnöknek. Ezzel technokrata veheti majd át a kormány irányítását és várhatóan technokrata kormányt alakít majd, a rendelkezésére álló tíz napos határidő alatt.