A csütörtökön közzétett bírósági indoklás szerint azért tartóztatták le a bukaresti Colectiv klub három tulajdonosát, mert „súlyos hanyagságuk és felelőtlenségük” vezetett a szórakozóhelyen történt pénteki tragédiához.
Az elmúlt napokban a román sajtó több rendellenességet is feltárt a pénteki esti tragédia helyszíne, a Colectiv nevű klub működése körül. Az észlelt szabálytalanságok jó eséllyel több fővárosi szórakozóhelyre is érvényesek.
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség most újabb listát hozott nyilvánosságra 116 termékről és tevékenységről, amelyek rákkeltő hatásúak lehetnek. Idetartozik a kéményseprés, a kvarcolás valamint a cipőgyártás és cipőjavítás is.
Tragikusak a bukaresti Colectiv klubban bekövetkezett baleset következményei: 27 halottról már 29-re emelkedett az áldozatok száma, Nicolae Banicioiu egészségvédelmi tárcavezető szerint pedig a közel 150 sebesült közül 80-90 továbbra is válságos állapotban van.
Az Európai Unió a sajtószabadság mintaképének és példaértékű világhatalmi tényezőnek tartja magát. Habár a 28 tagállam közül valóban számos ország szerepel a nemzetközi sajtószabadság-rangsorok élén, a közösség előtt komoly, a sajtószabadságot aláásó kihívások állnak, és új veszélyek is jelentkeznek - áll a Committee to Protect Journalists (CPJ) különjelentésében.
Minden évben október 24. és 30. között ünnepli a világ a leszerelés hetét, amelyet az ENSZ javaslatára tartunk. Első ízben 1978-ban fogalmazták meg, hogy az államoknak fel kell hívniuk a figyelmet a fegyverzési verseny veszélyeire, és arra, hogy a leszerelés szükséges folyamat.
Negyedszázaddal a bányászok véres bukaresti „randalírozása” után az ügyészek ismét megpróbálják felelősségre vonni az ország szempontjából tragikus következményekkel járó események megszervezőit.
Nagy port vert fel a román politikai életben és a sajtóban a román belügyminiszter, Gabriel Oprea motoros kíséretét vezető egyik motoros rendőr halála.
Több mint 4000 szociáldemokrata küldött vett részt az Szociáldemokrata Párt rendkívüli kongresszusán.
Ha üzletről van, a romániaiak igen találékonynak bizonyulnak. Az Állami Találmányi és Védjegyhivatalnál csupán az idei év első nyolc hónapjában elképesztő márkaneveket jegyeztek be, mivel a vonatkozó jogszabályok igencsak megengedőek.
Romániában tíz magánvállalat közül négy veszteséggel dolgozik. A Román Nemzeti Bank jelentése szerint a fizetésképtelenné vált magánvállalatoknak adott pénzek a rossz hitelek közel háromnegyedét teszik ki.
Hatalmas pénzeket emészt fel az amerikai elnökválasztási kampány. Az összegeket a jelöltek csak úgy tudják előteremteni, hogy vállalkozókhoz fordulnak segítségért.
A román igazságszolgáltatás – elsősorban az Országos Korrupcióelleni Igazgatóság hathatós tevékenysége nyomán – egy idő óta a közérdeklődés középpontjába került. Államfő, miniszterelnök, miniszterek, honatyák, milliárdos üzletemberek ellen indult eljárás, többen közülük már börtönbüntetésüket is töltik.
Mihai Viteazul a diktátor Nicolae Ceauşescu egyik „kedvenc uralkodója” volt, aki úgymond egyesítette a három román országot: Moldovát, Havasalföldet és Erdélyt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) október 11-i elnökválasztásán egyetlen jelölt indul: Liviu Dragnea – rá szavazhat majd a fő kormánypárt elképzelése szerint a több mint félmillió párttag.
Göncz Árpád „az utánozhatatlan sors embere” volt, aki életében megtestesítette a lehető legjobbat a múlt század második felének mozgalmas magyar történelmében. Bölcsességének köszönhetően népszerű volt akkor is, amikor nézeteivel nem ritkán kisebbségben maradt.
Romániának gyakorlatilag nincs szüksége újabb készenléti hitelszerződés megkötésére a Nemzetközi Valutaalappal, ám a kormány mégis úgy gondolja, egy ilyen megállapodás jót tenne az országnak, hiszen könnyebben, és olcsóbban vehetne fel hiteleket a nemzetközi pénzpiacon.
A politikai intézmények esetében az államelnöki hivatal, a végrehajtó intézményeknél a hadsereg, a külföldi testületeknél pedig a NATO vezet a népszerűségi listán. Legalább is ez derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutató intézet legfrissebb felméréséből.
Egy romániai lap a napokban tréfásan arról írt, hogy a menekülthullámot a 21. században voltaképpen Románia indította el.
Nem sok esélye van a kormány megbuktatására a liberális ellenzék bizalmatlansági indítványának, mert a koalíciós pártok honatyái az eddigi jelek szerint nem szavazzák meg. A Ponta-kabinet sorsa kedden dől el a parlamentben, az ellenzéknek 278 szavazatra van szüksége.