Háttér

  • Hegedüs: az egyensúly megtartása a legfontosabb

    A maszol.ro rendhagyó interjúsorozatot indított az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjeivel. Nem a politikai programjukról, a választási ígéreteikről faggattuk alanyainkat, hanem életpályájukról, világszemléletükről, netán családjukról vagy hobbijukról. Negyedik interjúalanyunk Hegedüs Csilla.

  • A második Ponta-kormány elfelejtett ígéretei

    A 2012. decemberében beiktatott, második Ponta-kormány édeskeveset valósított meg a választóknak tett ígéretekből. Igaz, ehhez a liberálisok és a szociáldemokraták közötti nézeteltérések is hozzájárultak, amelyek végül a Szociál-Liberális Szövetség (USL) felbomlásához vezettek.

     
  • Vincze Loránt: hozzuk el Dél-Tirolt Erdélybe

    A maszol.ro rendhagyó interjúsorozatot indít az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjeivel. Nem a politikai programjukról, a választási ígéreteikről faggattuk alanyainkat, hanem életpályájukról, világszemléletükről, netán családjukról vagy hobbijukról. Harmadik interjúalanyunk Vincze Loránt.

  • Sógor: politikusként is azt teszem, amit lelkészként

    A maszol.ro rendhagyó interjúsorozatot indít az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjeivel. Nem a politikai programjukról, a választási ígéreteikről faggattuk alanyainkat, hanem életpályájukról, világszemléletükről, netán családjukról vagy hobbijukról. Sógor Csabát kérdeztük.

  • Winkler: nekem a haza Vajdahunyadot jelenti

    A maszol.ro rendhagyó interjúsorozatot indít az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjeivel. Nem a politikai programjukról, a választási ígéreteikről faggattuk alanyainkat, hanem életpályájukról, világszemléletükről, netán családjukról. Elsőként Winkler Gyulát kérdeztük.

  • Robbanékony a helyzet a Krím-félszigeten

    Ha Kijevben helyre is áll a rend, az ukrajnai válság korántsem ért nyugvópontra. A helyzet néhány nap óta igen robbanékonnyá vált az országhoz tartozó Krím-félszigeten, pontosabban a krími autonóm térségben, amely önálló parlamenttel és saját alkotmánnyal rendelkezik, de Kijev fennhatósága alatt áll.

  • Ezért van szüksége Pontának az RMDSZ-re (számtan)

    A Szociál-Liberális Szövetség (USL) szakadása után az RMDSZ támogatása nélkül Victor Ponta kormányfő csak igen törékeny parlamenti többség bizalmát élvezné – derül ki a mandátumok pártok közötti megoszlásából.

  • Kódolva volt a kudarc a Szociál-liberális Szövetségben

    A Szociál-liberális Szövetségnek (USL) a 2016. évi választásokig ki kellett volna tartania, ámhárom év után felbomlott. Mindez azonban nem lepett meg senkit – magukat a tagpártokat sem, hiszen már kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy a szociáldemokraták és a liberálisok közötti szövetség nem tarthat sokáig.

  • Hogyan állunk a sajtószabadsággal mostanában?

    Románia tovább csúszik lefelé a sajtószabadság tekintetében – ennek ellenére még mindig a legjobb helyezést érte el a délkelet-európai országok között, a Riporterek határok nélkül nevű szervezet elemzése szerint.

  • A sorsdöntő kijevi szombat krónikája percről percre

    Ukrajnában szombaton történelmet írtak. A hosszúra nyúlt, és számos áldozattal járó tüntetéssorozat – az ukránok szerint: forradalom – meghozta gyümölcsét: Viktor Janukovics ukrán elnök elmenekült Kijevből.

  • Ilyen államfőt akarnak a románok Băsescu után

    Milyen legyen a Traian Băsescut követő új román államfő? Erre a kérdésre keresett választ az IRES közvélemény-kutató intézet a jelöltek pszichológiai profilját összegezni próbáló összeállításában. A felmérés a választók és a szakértők véleménye alapján készült.

  • Dráma az USL-ben: ki csapja be elsőként az ajtót?

    A kormányzó Szociál-Liberális Szövetség (USL) elsősorban azért nem szakadt még szét, mert sem a szociáldemokraták, sem a liberálisok nem vállalják a választók előtt a hetven százalékos koalíció felbomlásának ódiumát – véli Székely István. A politológust az USL-ben kialakult patthelyzetről kérdeztük.

  • Számvevőszék: szórják a pénzt a megyei kiskirályok

    A pártok megyei kiskirályai kitartottak régi rossz gyakorlatuk mellett: tavaly is két kézzel szórták a pénzt politikai klienseiknek. Ez derül ki legalább is a több megyei tanács esetében elvégzett számvevőszéki ellenőrzés legfrissebb adataiból.

  • Elemzés: sok az akadály az alkotmány módosítása előtt

    A budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet szerint egyáltalán nem biztos, hogy megvalósul a román alkotmány tervezett módosítása, a kormánykoalíciónak még sok akadályt kell legyőznie és a parlamenti vitában is változhat még a tervezet szövege.

  • Paks: orosz építőkkel megszabadulni az oroszoktól?

    Az orosz fél már jövőre hozzáláthat a paksi atomerőmű bővítéséhez, a két új blokk egyike pedig 2023-ban működőképessé válhat.

  • Lassan már csak a katonákban bíznak a romániaiak

    Egyre csökken az emberek bizalma Romániában a bankok iránt. A pénzintézeteknél már csak a politikai pártok és a munkáltatók népszerűtlenek – derül ki az INSCOP legfrissebb felméréséből, amely szerint továbbra is töretlen a lakosság bizalma a hadseregben és az egyházban.

  • Kiszorulhat az EP-ből a legaktívabb román képviselő

    Bizonytalanná vált Románia legaktívabb európai parlamenti képviselőjének sorsa. Az államfő lánya, Elena Băsescu többé nem számíthat befutó helyre a Demokrata Liberális Párt jelöltlistáján, amióta apja elfordult egykori kedvenc alakulatától.

  • Brüsszel elégedetlen a korrupció elleni harccal

    Romániában ugyan haladást értek el a nagykorrupció felgöngyölítésében, a politikai és a kiskorrupció viszont továbbra is problémát jelent. Ez olvasható az Európai Bizottság uniós tagállamokat felölelő, a korrupció helyzetét elemző első jelentésének Romániával foglalkozó fejezetében.